ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 75-76: Έχασε ένα ριμπάουντ, έχασαν τη σφυρίχτρα

Ο Παναθηναϊκός πήγε για τη μεγάλη ανατροπή αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Χάινς και κάμποσα διαιτητικά φάλτσα που είχαν προηγηθεί του στέρησαν την προοπτική της νίκης

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε απέναντι σε μια πληρέστερη ομάδα, έκανε τη μεγάλη ανατροπή αλλά ένα χαμένο ριμπάουντ του στέρησε τη δυνατότητα να πετύχει μια μεγάλη νίκη.

Το τελικό 75-76 με το οποίο ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός από την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ αφήνει πικρή γεύση στην ελληνική ομάδα. Θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη, αν ήταν περισσότερο προσεκτικός ή τυχερός σε λεπτομέρειες, ίσως αν είχε και λίγο καλύτερα σφυρίγματα (ειδικά στην τελευταία περίοδο οι διαιτητές Ράντοβιτς, Κόρτες και Πέτεκ εκτέθηκαν ανεπανόρθωτα) και αν δεν είχε χαθεί το καθοριστικό ριμπάουντ από τον Κάιλ Χάινς. Πάντως οι πράσινοι μετά τη θλιβερή εμφάνιση κόντρα στην Ζαλγκίρις, εβγαλαν αντίδραση και ειδικά η υπερπροσπάθεια στο τέλος σίγουρα εκτιμήθηκε.

Στο 7-19 πλέον η ελληνική ομάδα, η Αρμάνι στο 18-8, έκανε ακόμα ένα βήμα προς την 3η θέση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση στον αγώνα, είναι αλήθεια. Προσπάθησε με την άμυνά του να περιορίσει τους Ιταλούς ενώ στην επίθεση λειτούργησε καλά αξιοποιώντας τον Παπαγιάννη. Το 7-0 στο 3’ και το 17-9 στο 7’30’’ δείχνει την πολύ καλή λειτουργία των «πράσινων».

Ο Ντιλέινι ήταν η μόνιμη απειλή για τον Παναθηναϊκό που πάντως κρατούσε το προβάδισμα σταθερά ως το 16’30’’ με το σκορ στο 33-28. Στα τελευταία 3’30’’ του πρώτου μέρους, όμως, οι Ιταλοί έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, υποχρέωσαν σε λάθη την ελληνική ομάδα και βρήκαν εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ άλλαξε το ρυθμό ενώ ο Ρίτσι έδωσε λύσεις στο Μιλάνο που πέραςε μπροστά για πρώτη φορά στο 18’ (σκορ 35-33) κι έκλεισε το ημίχρονο μπροστά (40-36). Το σχήμα με τον Χάινς έκανε περισσότερο λειτουργική αμυντικά την ιταλική ομάδα.

Οι 26 πόντοι των Ιταλών στη δεύτερη περίοδο ήταν «καμπάνα» για την άμυνα του Παναθηναϊκού. Στο διάστημα αυτό η Αρμάνι είχε 9 ασίστ για μόλις 2 λάθη αλλά και 4 επιθετικά ριμπάουντ (έναντι 5 αμυντικών της ελληνικής ομάδας). Ο δρόμος είχε δυσκολέψει για τον Παναθηναϊκό καθώς οι αντίπαλοι είχαν βρει ρυθμό.

Ο Τρόι Ντάνιελς άρχισε να παίρνει μπροστά επιθετικά για τους φιλοξενούμενους που διατηρούσαν το προβάδισμα σταθερά μεταξύ 5-7 πόντων. Ο Παπαγιάννης ήταν εκείνος που κρατούσε τους «πράσινους» καθώς ο Νέντοβιτς ήταν άστοχος (1/8 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο). Οι Ιταλοί είχαν προσαρμόσει την άμυνά τους επάνω στον Σέρβο, ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλες αξιόπιστες λύσεις από την περιφέρεια και η διαφορά έφυγε σε διψήφιο (49-60) λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα σταθερά, ο Παναθηναϊκός έκανε προσπάθεια μειώνοντας σε 71-64 με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος. Έφτασε ακόμα πιο κοντά (73-68 με 2’20’’ για τη λήξη) κι έδειξε επιμονή.

Η ασίστ του Ντιλέινι στον Χάινς (75-68) με 1’22’’ να απομένουν βρήκε απάντηση με τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς (75-71). Ο Παναθηναϊκός επέμεινε για την ανατροπή και με δύο βολές του Μέικον μείωσε σε 75-73 κι ενώ απέμεναν 30’’ για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Νέντοβιτς έκλεψε τη μπάλα, ισοφάρισε σε 75-75 και πλέον ο αγώνας είχε πάρει «φωτιά».

Ο Ροντρίγκεθ αστόχησε στο τρίποντο αλλά ο Χάινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ (με 1,6’’ για το τέλος) και κέρδισε φάουλ στη φάση που αποδείχθηκε καθοριστική. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη (για να κυλήσει ο χρόνος) και όλα τελείωσαν

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 9, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Καββαδάς 7, Κασελάκης 7, Γουάιτ 11, Νέντοβιτς 19, Έβανς 2, Σαντ Ρος 9

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 8, Γκραντ 3, Ροντρίγκεθ 9, Ταρσζέφσκι, Ρίτσι 10, Χολ 8, Ντιλέινι 15, Μήτογλου 2, Ντάνιελς 8, Χάινς 13, Μπέντιλ

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Αρμάνι Μιλάνο 75-76: Έχασε ένα ριμπάουντ, έχασαν τη σφυρίχτρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College