ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Μπάγερν 86-76: Superman Παπαγιάννης με 10/10 σουτ

Ρεκόρ καριέρας σε πόντους και αξιολόγηση από τον διεθνή σέντερ και αρχηγό του Παναθηναϊκού που οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη επί της Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός βρήκε μια νίκη (86-76) επί της Μπάγερν που θα κάνει καλό στη ψυχολογία αλλά ταυτόχρονα ο Γιώργος Παπαγιάννης βρήκε τον παλιό καλό του εαυτό.

Είχε, λοιπόν, τον αρχηγό του σε τρομερή κατάσταση ο Παναθηναϊκός καθώς ο διεθνής σέντερ έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (24), αξιολόγηση (40) κι εύστοχα τρίποντα σε έναν αγώνα (3 με 100% ευστοχία μάλιστα) ενώ τελείωσε τον αγώνα με 10/10 σουτ (7/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή).  Ο Παπαγιάννης έκανε double- double (22 πόντοι και 11 ριμπάουντ) όπως και ο Πάρις Λι  (10 πόντοι και 11 ασίστ).

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» συνήλθαν, έπαιξαν τρομερή άμυνα στη συνέχεια κι όταν η Μπάγερν επιχείρησε να επανέλθει και μείωσε το σκορ, ο Παπαγιάννης με 9 συνεχόμενους πόντους έβαλε τελεία και παύλα στον αγώνα. Τις 11 νίκες έφτασαν οι «πράσινοι» όσες έχει και η Μπάγερν.

Η προσέγγιση του Παναθηναϊκού στον αγώνα δεν ήταν η καλύτερη δυνατή κι αυτό φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο όπου με εξαίρεση τον Παπαγιάννη, τα υπόλοιπα μαντάτα δεν ήταν θετικά. Η Μπάγερν πέτυχε 27 πόντους στην πρώτη περίοδο (με 4/9 τρίποντα και με 5 περισσότερα ριμπάουντ από τους «πράσινους» καθώς η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν απούσα!

Τα 2 φάουλ του Μπέικον (μετά από 7’34’’) ήταν ακόμα ένα πρόβλημα. Ο Παπαγιάννης είχε τους 11 από τους 21 πόντους του Παναθηναϊκού (4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο), τα 3 από τα 5 ριμπάουντ της ομάδας του αλλά και 17 βαθμούς στην αξιολόγηση (όταν όλη η ομάδα είχε 26).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με σερί 9-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-27) κι έδειχνε να ελέγχει, μέσα από τη σαφώς βελτιωμένη του άμυνα, το ρυθμό του αγώνα πλέον.

Στο 17’ το σκορ πήγε στο 43-33 με τους Βαυαρούς να έχουν 2/9 σουτ και 7 λάθη στη δεύτερη περίοδο, δείγμα της αμυντικής βελτίωσης του Παναθηναϊκού.

Πέρα από την καλή άμυνα, ο Μάριους Γκριγκόνις έδινε επιθετικές λύσεις (7 πόντοι σε 7 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο) και ο Παναθηναϊκός ήταν μια κανονική ομάδα σε αυτό το διάστημα. Πάντως είναι αλήθεια ότι θα μπορούσαν να πάνε οι «πράσινοι» με κάτι καλύτερο από το +5 (σκορ 48-43) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο αλλά η χαλάρωση του τελευταίου τρίλεπτου και το επιμέρους 10-2 (μέχρι να βάλει το τελευταίο τρίποντο ο Πάρις Λι) ήταν η αιτία γι’ αυτό.

Οι 27 πόντοι με 4/6 τρίποντα αλλά και οι 15 πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (συνολικά 8) είναι τα στοιχεία που δείχνουν τη σαφή βελτίωση των «πράσινων» στη δεύτερη περίοδο. Έγιναν περισσότερο σκληροί, είχαν ενέργεια και κατάφεραν μέσα από την άμυνά τους να πάρουν το ρυθμό.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ματ Τόμας έφεραν τη διαφορά στο +13 (σκορ 56-43) και ένα σερί 8-0 έκανε τον Παναθηναϊκό απόλυτο κυρίαρχο της αναμέτρησης. Στο 27’30’’ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν τη διαφορά των 16 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στον πρώτο αγώνα όταν προηγήθηκαν 66-50 αφού συνέχιζαν μέσα από την άμυνά τους να ελέγχουν την κατάσταση.

Στο τέλος της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός ήταν στο 71-54 καθώς η Μπάγερν είχε μόλις 11 πόντους με 4/14 σουτ και 7 λάθη στο διάστημα αυτό. Οι «πράσινοι» είχαν πάρει συνολικά τους 27 από τους 71 πόντους τους από τα λάθη (15 συνολικά) των Βαυαρών και όλα έδειχναν να κυλούν ομαλά.

Όμως δεν ήταν έτσι! Στα πρώτα 4’30’’ του τελευταίου δεκαλέπτου οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν κακές επιθέσεις με αποτέλεσμα να δημιουργείται ανισορροπία στην άμυνα. Η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 13-3 (και 3/4 τρίποντα) μείωσε σε 74-67 ενώ στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 1/6 σουτ και 3 λάθη.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιώργου Παπαγιάννη επανέφερε τον Παναθηναϊκό στο «ψυχολογικό όριο» της διψήφιας διαφοράς (80-67) καθώς ο αρχηγός του «τριφυλλιού» συνέχισε να είναι ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας. Και του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4, Λι 10, Παπαγιάννης 24, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5, Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12, Μπέικον 4, Γκριγκόνις 8, Μαντζούκας 8, Γκουντάιτις 5

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ- Μπαμπ 12, Γουόλντεν 8, Σίλεϊ 9, Γκιφάι 7, Μπονγκά 5, Λούτσιτς 6, Ομπστ 12, Ζίπσερ 3, Γουίμπεργκ 3, Γκιλέσπι, Τσίταμ 11

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Μπάγερν 86-76: Superman Παπαγιάννης με 10/10 σουτ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College