ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Αρμάνι Μιλάνο- Παναθηναϊκός 75-54: Δεν υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός κράτησε με την άμυνά του στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο κατέρρευσε

Η αποστολή που είχε ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο δεν ήταν εύκολη ούτως ή άλλως κι αυτό έγινε αντιληπτό στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τότε που ο Παναθηναϊκός βγήκε εντελώς από το πνεύμα του αγώνα στον οποίο ηττήθηκε 75-54. Μέσα σε πέντε λεπτά, η Αρμάνι έτρεξε σερί 12-0 και «τιμώρησε» τα λάθη των «πράσινων» στην επίθεση και τις αργές επιστροφές τους. Από τη στιγμή που μια ποιοτική ομάδα όπως η Αρμάνι πήρε διαφορά σ’ εκείνο το χρονικό σημείο τίποτα δε θα μπορούσε να αλλάξει.

Η ποιοτική διαφορά έγινε ορατή, οι αδυναμίες του Παναθηναϊκού βγήκαν στην επιφάνεια. Η Αρμάνι αναδείκνυε διαφορετικούς πρωταγωνιστές όταν η ελληνική ομάδα δεν είχε λύσεις. Η ήττα ήρθε φυσιολογικά και δε μπορούσε να είναι διαφορετικά όταν σκοράρει 54 πόντους. Στο 4-11 πλέον ο Παναθηναϊκός ενώ η Αρμάνι βελτιώθηκε στο 10-5.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επτάλεπτο από το 18’ ως το 25’ όταν οι Ιταλοί εγκλώβισαν πλήρως τον Παναθηναϊκό, τον υποχρέωσαν σε κακές επιθέσεις και λάθη. Έτρεξαν συνολικό σερί 16-0 και πλέον με τη διαφορά στα ύψη και με δεδομένη την ανωτερότητά τους δε μπορούσαν να χάσουν.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσεις στην επίθεση της Αρμάνι και με 9 πόντους του Μέικον το σκορ ήταν στο 13-13 στο 6’. Βεβαίως θα έπρεπε να βρει λύσεις και στην άμυνα, τις οποίες και βρήκε. Το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε την ελληνική ομάδα στο +4 (σκορ 19-15) έχοντας 4/6 τρίποντα. Οι Ιταλοί έμειναν στα 7/19 σουτ και στις 2 ασίστ μόλις αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν στην επίθεση. Ενώ αμυντικά κρατούσε τους γηπεδούχους έξω από το παιχνίδι τους, η επίθεση τον «πλήγωνε». Στο 13’30’’ η Αρμάνι ήταν μπροστά με 24-21 έχοντας τρέξει επιμέρους σκορ 9-2 (με 7 πόντους από λάθη του Παναθηναϊκού.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο παίκτης που είχε αλλάξει το ρυθμό στην επίθεση των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ (ισοφάρισε σύντομα σε 27-27) και το ημίχρονο βρήκε την Αρμάνι στο 33-29. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε κρατήσει χαμηλά τους γηπεδούχους αλλά τα 7 λάθη συνολικά και τα 0/4 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, τον είχαν αφήσει πίσω στο σκορ.

Συνεχόμενα λάθη στην επίθεση (και κακές επιστροφές) έδωσαν ένα 7-0 στην Αρμάνι και προβάδισμα 42-29 με 6’37’’ για το τέλος της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει ήδη τους 16 πόντους δηλαδή το 38% της παραγωγής τους από λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού.

Ο Δημήτρης Πρίφτης προσπάθησε να ελέγξει την κατάσταση με σχήμα με τρεις γκαρντ (Πέρι- Μέικον- Μποχωρίδης) και τους Κασελάκη- Έβανς. Στα μισά της 3ης περιόδου η Αρμάνι είχε φτάσει στο 45-29. Μετά από περίπου 7 αγωνιστικά λεπτά, οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ με 2  βολές του Μέικον αλλά αίφνης σα να φάνηκε η… αφύπνιση.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 8-0 χάρη και στη ζώνη του και μείωσε σε 45-37 στο 26’30’’. Όμως οι Ιταλοί προσαρμόστηκαν στη ζώνη και ξέφυγαν εκ νέου 53-37 στο 28’.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ συνέχισε την τρομερή του δημιουργία όταν με την 7η ασίστ του το σορ πήγε στο 57-40. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δέχθηκε λίγο λιγότερους πόντους απ’ όσους είχε δεχθεί σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο 34’ το σκορ ήταν στο 66-49 με την Αρμάνι  να βρίσκει λύσεις από τον Χολ πλέον. Ο αγώνας είχε κριθεί και δε χρειάζονται περισσότερες αναλύσεις.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Η Αρμάνι είχε 33 πόντους στο πρώτο μέρος και 42 στο δεύτερο κι αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός είχε 29 και 25. Οι «πράσινοι» είχαν 12 ασίστ για 16 λάθη και οι γηπεδούχοι αντίστοιχα 15 για 6. Ο Παναθηναϊκός είχε 22 βαθμούς αξιολόγηση στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 21 στα επόμενα τρία! Ο Ροντρίγκεθ έδωσε σχεδόν όσες ασίστ είχε όλος ο Παναθηναϊκός (9 μόνος του, 12 οι «πράσινοι»). Η Αρμάνι είχε 23 πόντους από τα λάθη του Παναθηναϊκού (και 20 ως το 30’).

Ο MVP: Όλο το παιχνίδι της Αρμάνι άλλαξε χάρη στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Ροντρίγκεζ 6, Ταρσζέφσκι, Ρίτσι, Χολ 19, Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 9, Σιλντς 9, Χάινς 14, Μπέντιλ, Ντατόμε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 7, Μέικον 14, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 3, Παπαπέτρου 5, Κασελάκης 6, Γουάιτ 6, Αβδάλας, Έβανς, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 4

Τα στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αρμάνι Μιλάνο- Παναθηναϊκός 75-54: Δεν υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College