ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Μπαρτσελόνα- Παναθηναϊκός 97-89: Κρίμα, έπεσε στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε ηρωικά έναν άνισο αγώνα και τελικά ηττήθηκε στην παράταση στην έδρα της πανίσχυρης και φιλόδοξης Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν απλώς… αξιοπρεπής στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» απέναντι στην πανίσχυρη, ενισχυμένη και φιλόδοξη Μπαρτσελόνα. Ήταν διεκδικητής! Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά έπεσε ηρωικά με 97-89 (καν.αγ. 75-75) στην παράταση

Η εμφάνιση που έκανε ο Παναθηναϊκός στην Βαρκελώνη έδειξε ακριβώς αυτό για το οποίο δεσμεύτηκε στους οπαδούς του. Ότι θα παλεύει σε κάθε αγώνα… Κι όταν φτάνει στο σημείο, αυτή η ομάδα, υπό αυτές τις συνθήκες να τα… βάζει με τον εαυτό της για ήττα στην έδρα της Μπαρτσελόνα, τότε πολλά γίνονται κατανοητά.

Ο Ντίνος Μήτογλου, στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Euroleague, ο Μάρκους Φόστερ και ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Παναθηναϊκού. Κάποιες εκλάμψεις (και κάποιες υπερβολές) είχε ο Νέντοβιτς. Με πολλά λάθος σφυρίγματα η διαιτησία και η ελληνική ομάδα δικαιούται να έχει παράπονα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή αρχή και προηγήθηκε 9-2 στο τρίτο λεπτό και 15-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι «πράσινοι» είχαν συνολικά 7/9 σουτ με πρώτο βιολί τον Μάρκους Φόστερ αλλά και πολύ καλή άμυνα. Οι γηπεδούχοι είχαν 2/9 σουτ έχοντας σκοράρει όλους τους πόντους μετά από επιθετικά ριμπάουντ. Που ήταν το μόνο «μελανό» σημείο για τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» από το σημείο που προηγήθηκαν με 18-10 (μετά από τρίποντο του Φόστερ) έμειναν για 2’57’’ χωρίς πόντο. Στο διάστημα αυτό είχαν 0/4 σουτ (τα τρία τρίποντα) και τρία λάθη. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 18-13. Με τα ποσοστά να έχουν πέσει (8/16 σουτ από τα αρχικά 7/9), με τα 5 λάθη (έναντι τεσσάρων ασίστ) να είναι θέμα… Αλλά και με τους γηπεδούχους να έχουν 6 λάθη για μόλις τρεις ασίστ και 0/3 τρίποντα. Ο Φόστερ είχε τους 10 από τους 18 πόντους του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο.

Ένα τετράλεπτο χωρίς πόντο

Η Μπαρτσελόνα έκανε το σερί της 8-0 με κατάληξη ένα τρίποντο του Νικ Καλάθη και ισοφάρισε σε 18-18 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Πλέον ο Παναθηναϊκός είχε μείνει για 3’50’’ χωρίς πόντο. Νέο τρίποντο του Κούριτς διεύρυνε το σερί στο 11-0, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 21-18 και ο Παναθηναϊκός έπαιζε πλέον με τον Σαντ Ρος στο «1».

Μετά από 5’09’’ αφλογιστίας ο Μάρκους Φόστερ έσπασε το «μηδέν» του Παναθηναϊκού. Κι όχι μόνο αυτό… Πέτυχε 6 σερί πόντους και έδωσε νέο προβάδισμα, 24-21 στους «πράσινους» φτάνοντας πολύ νωρίς (μόλις στο 13’) τους 16 πόντους.

Νέο σερί 8-0 των Καταλανών (με τον Καλάθη να φτάνει τα 2/2 τρίποντα) έφερε την Μπαρτσελόνα μπροστά με 29-24. Ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις στην επίθεση μόνο από τον Φόστερ ενώ η άμυνά του πλέον είχε ξεχαρβαλωθεί. Η Μπαρτσελόνα είχε αρχίσει με 4/5 τρίποντα την δεύτερη περίοδο.

Πολύ καλή αμυντική αντίδραση και 36-35 στο ημίχρονο

Μόνο που η συνέχεια ήταν εξαιρετική για τους «πράσινους» που έβγαλαν ενέργεια, ειδικά στην άμυνα. Με σερί 7-0 πέρασαν με 31-29 αφήνοντας για 4’19’’ την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο. Μέχρι ο Χίγκινς να ισοφαρίσει σε 31-31.

Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με την Μπαρτσελόνα μπροστά, 36-35. Εκτός του εξαιρετικού Φόστερ (16 πόντοι) ο Γιώργος Βόβορας είχε πάρει λύσεις από τον Ντίνο Μήτογλου ενώ η είσοδος του Χάουαρντ Σαντ Ρος βοήθησε την άμυνα των «πράσινων» να βελτιωθεί.

Σούπερ Μήτογλου και επιθετικό κρεσέντο και… σουτ στον Καλάθη

Ο Παναθηναϊκός άρχισε εντυπωσιακά την 3η περίοδο, με σερί 7-0 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου, πέρασε με 42-36. Όμως τα πράγματα συνέχισαν να είναι το ίδιο καλά. Ο Φόστερ, ο Νέντοβιτς και ο Σαντ Ρος με συνεχόμενα τρίποντα απογείωσαν τον Παναθηναϊκό στο 55-44 ενώ απέμεναν 3’35’’ για το τέλος της 3ης περιόδου. Στην άμυνα η ζώνης 3-2 οι «πράσινοι» έδωσαν το σουτ στον Νικ Καλάθη, με την ιστορία να λειτουργεί αντίστροφα απ’ ότι τα προηγούμενα χρόνια.

Παρόλ’  αυτά ο Καλάθης ευστόχησε σε τρίποντο (είχαν προηγηθεί δύο αστοχα) ο Κούριτς σε άλλο ένα και η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 55-50 μέσα σε ένα λεπτό.

Και όχι μόνο αυτό… Οι Καταλανοί έτρεξαν σερί 12-0 μέσα σε τρία λεπτά και προηγήθηκαν 56-55, πριν ο Σαντ Ρος ευστοχήσει σε τρίποντο (είχε 3/4 μέχρι εκείνη τη στιγμή) για το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (58-56).

Με τον Σάικς να έχει τεθεί εκτός μάχης ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό πλέι μέικερ στον αγώνα.

Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 58-58 και βέβαια πηγαίναμε σε ένα συναρπαστικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην… κόψη του ξυραφιού, ο Παναθηναϊκός απειλούσε

Και η «μάχη» ήταν όντως μεγάλη… Με τρίποντο του Νέντοβιτς, 4’38’’ πριν το τέλος του αγώνα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 66-64. Ο Καλάθης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (67-66) αλλά ο Μήτογλου με 2/2 βολές έδωσε νέο προβάδισμα στους «πράσινους».

Δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπράντον Ντέιβις κι αφού ο Παναθηναϊκός έχασε δύο τρίποντα (από Νέντοβιτς και Μήτογλου) έστειλαν το σκορ στο 71-68 για την Μπαρτσελόνα.

Δύο πόντοι από τον Κασελάκη (71-70) και το επιθετικό φάουλ του Χίγκινς στον Νέντοβιτς έσωσαν νέα ευκαιρία στον Παναθηναϊκό. Πρώτα ο Σέρβος και μετά ο Σαντ Ρος έχασαν επιθέσεις… Απέμεναν 57’’ για το τέλος.

Ο Χίγκινς με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 73-70 στην Μπαρτσελόνα. Ο Μήτογλου επίσης με βολές μείωσε σε 73-72 ενώ απέμεναν 38’’ για το φινάλε.

Ο Κασελάκης με μεγάλη ψυχή και ψυχραιμία

Ο Ντέιβις με 2 βολές έκανε το 75-72 ενώ 7,8” πριν το τέλος ο Λεωνίδας Κασελάκης κέρδισε τρεις βολές μετά από φάουλ του Μαρτίνεθ. Παρότι άπειρος σε αυτό το επίπεδο ο Έλληνας φόργουορντ ισοφάρισε σε 75-75 δείχνοντας έτσι τη ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση των παικτών του Παναθηναϊκού. Το τρίποντο του Χίγκινς ήταν άστοχο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Κάιλ Κούριτς αποδείχθηκε καταλυτικός… Ακόμα κι όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 79-78 μετά από τρίποντο του Φόστερ, απάντησε έξω από τα 6,75 για το 82-78 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Ακολούθως άλλες δύο βολές από τον (επίσης εξαιρετικό) Ντέιβις και το σκορ έγινε 84-78.

Ο Παναθηναϊκός δεν εγκατέλειψε και 2’02” πριν το τέλος της παράτασης με τον Νέντοβιτς μείωσε σε 84-81.

Ο Χάνγκα απάντησε με τρίποντο (87-81), ο Φόστερ αστόχησαν και ο Ντέιβις (89-81) έδωσε τη χαριστική βολή ενώ απέμεναν 1’15’’ για το τέλος… Παρότι ο Νέντοβιτς δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 89-84 με τρίποντο.

Ένα νέο καλάθι από τον Ντέιβις (47’’ για το τέλος) έβαλε ξανά την Μπάρτσα σε θέση οδηγού. Ο Παναθηναϊκός δεν προλάβαινε!

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπαρτσελόνα- Παναθηναϊκός 97-89: Κρίμα, έπεσε στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College