ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Ερυθρός Αστέρας- Παναθηναϊκός 74-71: Ο Παπαπέτρου αρνιόταν να χάσει, αλλά…

Ο πολύ κακός Παναθηναϊκός πήγε να βρει «σωσίβιο» στο διαγραφόμενο «ναυάγιο» στο Βελιγράδι από τον εξωπραγματικό Παπαπέτρου των τελευταίων 2 λεπτών. Η ήττα όμως από τον Ερυθρό Αστέρα (74-71) δεν αποφεύχθηκε.

Ο Παναθηναϊκός πλέον υποχώρησε στο 5-11 όσο έχει και η Βιλερμπάν ενώ μόνο η Χίμκι έχει χειρότερο ρεκόρ. Το συμπέρασμα είναι ότι οι «πράσινοι» για 37-38 λεπτά αδίκησαν τους εαυτούς τους και έδωσαν το δικαίωμα στον Ερυθρό Αστέρα να πάρει τη νίκη. Αυτό δεν είναι παρηγοριά στον άρρωστο, καθώς ο Παναθηναϊκός, αντικειμενικά, βρίσκεται στο μονοπάτι αποφάσεων. Δε γίνεται όλες οι ομάδες να κάνουν διορθωτικές κινήσεις και οι «πράσινοι» να… περιμένουν!

Ο τρομερός Παπαπέτρου με 12 πόντους στα τελευταία 2΄21’’ (και σύνολο 20 πόντους) ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης της ελληνικής ομάδας. Κι εκείνος που έδειξε περισσότερο απ’ όλους ότι αρνιόταν να χάσει.

Το αρχικό 8-2 του Παναθηναϊκού μάλλον ξεγελούσε καθώς οι «πράσινοι» δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνά τους. Τα τρία επιθετικά ριμπάουντ που είχε πάρει μέσα σε ένα τρίλεπτο ο Όγκνιεν Κούζμιτς έδειχναν πολλά. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα διεκδικούσαν κάθε κατοχή, έτρεχαν πρώτοι πάνω στη μπάλα, έβγαζαν ενέργεια, πίεζαν.

Κι όταν ο Κόρεϊ Γουόλντεν «ντύθηκε» Τζόρνταν Λόιντ και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους Σέρβους στο 22-13, το πρόβλημα έγινε έντονο. Ακόμα χειρότερο ήταν η διαφορά στα ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να έχουν 10(τα 6 μάλιστα ήταν επιθετικά) και τον Παναθηναϊκό μόλις 2.

Με το σκορ 22-15 στο πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του Ερυθρού Αστέρα, η ελληνική ομάδα είχε ξεκάθαρο θέμα στην άμυνα, στα ριμπάουντ ενώ έπρεπε να σταματήσει να είναι μονοδιάστατη στην επίθεση (2/2 δίποντα και 3/9 τρίποντα). Αλλά και να ματσάρει την ενέργεια των Σέρβων.

Ακόμα κι αν το χαμηλό σχήμα (Μακ-Φόστερ-Νέντοβιτς) έδωσε προσωρινές λύσεις στο λίγο χρόνο που έμεινε στο παρκέ, η άμυνα του Παναθηναϊκού… έμπαζε από παντού.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου, με 3/3 τρίποντα (δύο από Κολόμ κι ένα από τον Ντόμπριτς) οι Σέρβοι ξέφυγαν 41-25 έχοντας φτάσει στα 9/16 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Τα 10 λάθη του Παναθηναϊκού σε 16 λεπτά αγώνα ήταν επίσης μια ακόμα ένδειξη του πόσο άσχημα πήγαιναν τα πράγματα.

Με το ημίχρονο στο 48-37, τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 10/18 τρίποντα και περισσότερα ριμπάουντ στη ρακέτα του Παναθηναϊκού (7 επιθετικά έναντι 6 αμυντικών), με τους «πράσινους» να έχουν περισσότερα λάθη από ασίστ (10-6) και τον Νέντοβιτς να είναι μόνος του, θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός έφτιαξε την άμυνά του στην 3η περίοδο αλλά δεν έπαιρνε απολύτως τίποτα από την επίθεσή του. Για πρώτη φορά σκόραρε μετά από πέντε λεπτά (!) κι ενώ οι Σέρβοι είχαν πετύχει μόλις ένα πόντο.

Στο 26’ ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με 54-39 αφού ο Παναθηναϊκός σκόραρε με το σταγονόμετρο. Τελικά στο τέλος της 3ης περιόδου δεν είχε αλλάξει τίποτα ουσιαστικά. Οι «πράσινοι» ήταν στο –11 (σκορ 57-46 για τους γηπεδούχους) με το ρυθμό να έχει πέσει κι επιμέρους σκορ 9-9.

Στον ίδιο χαμηλό ρυθμό και η 4η περίοδος αλλά με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει σε 59-52 στο 33’30’’. Η είσοδος του Κολόμ συμμάζεψε τον Ερυθρό Αστέρα που έφυγε και πάλι στο +10 (σκορ 67-57) καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση και η μια κακή επίθεση διαδεχόταν την άλλη.

Με 2’21’’ για το τέλος του αγώνα, το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου (στον αιφνιδιασμό μάλιστα) έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά (68-62)  και στη συνέχεια πάλι ο αρχηγός με καλάθι και βολή (μετά από επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ) σε απόσταση βολής (68-65). Ο τρομερός Παπαπέτρου μάζεψε ένα απίστευτο αμυντικό ριμπάουντ και 53’’ πριν το τέλος με τρίποντο από τα 8 μέτρα ισοφάρισε σε 68-68!!! Σε αυτό το διάστημα φανηκε πόσο αδίκησαν οι «πράσινοι» τους εαυτούς τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα…

Με 36,6’’ για το τέλος, ο Ο’Μπράιαντ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα (70-68) στους Σέρβους αλλά στην επίθεση του Παναθηναϊκού ο Νέντοβιτς έκανε λάθος… Οι 2/2 βολές του Γουόλντεν (72-68) και το νέο τρίποντο του Παπαπέτρου (72-71) έδωσαν νέο ενδιαφέρον. Με 4,4’’ για το τέλος ο Νταβίντοβατς είχε 2/2 βολές και ο Νέντοβιτς δεν πρόλαβε να σουτάρει όπως θα ήθελε… Ήταν το οριστικό τέλος.

Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ερυθρός Αστέρας- Παναθηναϊκός 74-71: Ο Παπαπέτρου αρνιόταν να χάσει, αλλά…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College