ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Ερυθρός Αστέρας- Παναθηναϊκός 78-73: Αφελές μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε και πάλι... αφελές μπάσκετ, ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα (78-73) στο Βελιγράδι και έβγαλε πάλι τις αδυναμίες του

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε… αφελές μπάσκετ (και πάλι). Ηττήθηκε στο Βελιγράδι (78-73) από τον Ερυθρό Αστέρα κι έδειξε ότι οι αδυναμίες του τον οδηγούν στο να χάνει με… κάθε τρόπο. Κι αυτό είναι τεράστιο ζήτημα.

Πλέον οι πράσινοι υποχώρησαν στο 13-10 και έδειξαν ανήμποροι να διαχειριστούν μια ακόμα κατάσταση που θα τους σφράγιζε την παρουσία στην εξάδα. Δύο τραγικά δεκαλεπτα (δεύτερο και τέταρτο) όπου οι παίκτες του Παναθηναϊκού δέχθηκαν συνολικά 58 πόντους (!) έκριναν τον αγώνα.

Ο Ερυθρός Αστέρας βελτιώθηκε στο 10-13 και ακόμα έχει πιθανότητες για την οχτάδα.

Ο Παναθηναϊκός δικαιούται να έχει παράπονα από τη διαιτησία. Ειδικά η τεχνική ποινή του Εντουαρντ Ουντιάνσκι (του ποιού;) στον Ρικ Πιτίνο, 52” πριν το τέλος, διαμορφώνει δεδομένα. Και χωρίς κανείς να καταλάβει το γιατί.

Όμως ακόμα και τα φαλτσοσφυρίγματα θα μπορούσαν να τα έχοπυν αποφύγει οι πράσινοι αν ήταν περισσότερο συνεπεις.

Ο Παναθηναϊκός όπως θα έπρεπε να είναι

O Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου είχε δύο πρόσωπα. Ένα εξαιρετικό στην πρώτη περίοδο, όπου λειτούργησε όπως ακριβώς θα έπρεπε στην άμυνα και είχε ισορροπία στην επίθεση. Κι ένα εντελώς διαφορετικό στην δεύτερη, όπου θύμισε όλα τα προβλήματα που έχει βγάλει στην επιφάνεια. Όταν οι Σέρβοι έπαιξαν λίγο σκληρά, οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους.

Οι παίκτες του Πιτίνο πήραν το προβάδισμα από την αρχή. Ήταν πολύ διαβασμένοι και αποτελεσματικοί στην άμυνα, βγάζοντας από το πνεύμα του αγώνα τον Λορέντζο Μπράουν. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-9 στην πρώτη περίοδο, με τον Ρικ Πιτίνο να έχει χρησιμοποιήσει τους 10 από τους 12 παίκτες του (μόνο Γουάιλι και Ράουτινς δεν είχαν αγωνιστεί) στα πρώτα 8 λεπτά.

Παράλληλα είχε αρχίσει στην πεντάδα τους Παππά (αντί Φριντέτ) και Μπεντίλ (αντί Τόμας ή Μήτογλου που συνήθιζε).

Χάθηκε η συγκέντρωση

Όμως στη δεύτερη περίοδο άλλαξε η μορφή του αγώνα. Ο Ερυθρός Αστέρας έγινε περισσότερο «σκληρός» και ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να αντέξει σε αυτό το παιχνίδι. Η είσοδος του Κέβιν Πάντερ έδωσε επιθετική πνοή στους Σέρβους.

Η ελληνική ομάδα άρχισε να παρουσιάζει πρόβλημα στην επίθεση. Το οποίο λόγω της ανισορροπίας μεταφέρθηκε και στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι δεν κάλυψαν, απλώς, τη διαφορά αλλά με σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο προηγήθηκαν 35-32 στο ημίχρονο!

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν 26 πόντους (!), έκαναν 7 λάθη (…) και συνέχισαν να σουτάρουν άσχημα (0/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος). Τα επιθετικά ριμπάουντ (8 στο σύνολο) ήταν ένα όπλο του Παναθηναϊκού που έμεινε ανεκμετάλλευτο.

Όμως οι «πράσινοι» δεν ήθελαν να πετάξουν στα σκουπίδια ένα ακόμα παιχνίδι εξαιτίας δικών τους λαθών. Στην 3η περίοδο, εμφάνισαν την πολύ καλή εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μήτογλου κυρίαρχος, ο Φριντέτ αφυπνίστηκε

Με τον Νίκο Παππά να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού, μετά από 9 άστοχες προσπάθειες, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 39-37. Στη συνέχεια άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και ο Τζίμερ Φριντέτ στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός έχτισε διαφορά. Με σερί 11-0 μέσα σε 2’30’’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 53-41 και άφησαν την υποψία ότι βάζουν θεμέλια ώστε να νικήσουν.

Ο Ντίνος Μήτογλου σε θέση «5» έκανε σπουδαία δουλειά, ειδικά στα ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός λειτουργούσε σωστά…

Το ευχάριστο ήταν ότι επέστρεψαν όπως θα έπρεπε, μετά το ημίχρονο. Υπήρχε όμως ένα θέμα καθώς ο Νικ Καλάθης ήταν εκτός κλίματος αγώνα. Και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο 57-46 και με την τύχη του αγώνα να εξαρτάται αποκλειστικά από τα χέρια των παικτών του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι με το τέλος της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε πάρει 20 πόντους από τα επιθετικά του ριμπάουντ (12 στο σύνολο). Και μαζί με την πολύ καλή άμυνα ήταν τα «κλειδιά» για το προβάδισμα.

Αντεπίθεση με Περπέρογλου

Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, δεν το έβαζε κάτω. Και με τον Στράτο Περπέρογλου να δίνει λύσεις μείωσε σε 65-62 ακριβώς 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο έμπειρος Έλληνας φόργουορντ ήταν πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση των Σέρββν που έβαλε και πάλι προβλήματα στον Παναθηναϊκό.

Η ελληνική ομάδα… κόλλησε και πάλι καθώς ο Περπέρογλου με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65. Η επίθεση του Παναθηναϊκού άρχισε και πάλι να παρουσιάζει σημάδια αποδιοργάνωσης.

Απέμεναν 3’25” για το φινάλε και ο Στίματς με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα 66-65 στους Σέρβους και λίγο αργότερα (3’01”) με κάρφωμα πήγε το σκορ στο 68-65. Οι Σέρβοι έκαναν ένα σερι 13-0 (σε τρία λεπτά) πριν ο Μήτογλου μειώσει σε 68-67.

Ο Πάντερ (2’21” για το τέλος) έδωσε προβάδισμα 70-67 στον Ερυθρό Αστέρα. Ο Φριντέτ αστόχησε αλλά ο Γιάγκοτιτς είχε 0/2 βολές.

Το τρίποντο του Τόμας (1’49” για το φινάλε) έφερε το σκορ στο 70-70.

Συγκλονιστικό φινάλε, ο Παναθηναϊκός στο καναβάτσο

Με 1/2 βολές του Περπέρογλου (1’30” για το τέλος) ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 71-70 αλλά στη συνέχεια ο Νικ Καλάθης πέτυχε ένα… απίθανο καλάθι, κέρδισε και το φάουλ (1’12” για το τέλος) ευστόχησε και στη βολή και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 73-71

Ο Παναθηναϊκός έχασε το αμυντικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Περπέρογλου και ο Κέβιν Πάντερ (52” πριν το τέλος) με τρίποντο έδωσε προβάδισμα (74-73) στον Ερυθρό Αστέρα. Το χειρότερο ήταν οτι ο Ρικ Πιτίνο δέχθηκε τεχνική ποινή και ο Πάντερ ολοκλήρωσε το… τετράποντο (75-73).

Ο Νικ Καλάθης  αστόχησε σε τρίποντο. Το επιθετικό ριμπάουντ το πήραν οι πράσινοι αλλά ο Φριντέτ έχασε τη μπάλα από την άμυνα του Τζένκινς.

Απέμεναν 15” για το τέλος και ο Μπάρον είχε 1/2 βολές (76-73).

Ο Τόμας αστόχησε στο τρίποντο και ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη μετά τις δύο εύστοχες βολές του κορυφαίου Πάντερ.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές), Μπράουν, Περπέρογλου 12 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές), Νταβίντοβατς 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Λάζιτς, Μπάρον 8 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Γιάγκοντιτς 5, Τζένκινς 2, Ότζο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Στίματς 9 (3/7 δίποντα, 3/4 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Ράις 4, Παπαγιάννης 12 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2, Παππάς 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Τζόνσον 3 (1), Φριντέτ 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπεντίλ

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ερυθρός Αστέρας- Παναθηναϊκός 78-73: Αφελές μπάσκετ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College