Παναθηναϊκός: Αυτός είναι ο Ντέρικ Γουόλτον

Με ύψος 1,83 μέτρα o Γουόλτον είναι ένας scoring guard που διαθέτει και αρετές στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στη «γύρα» για πλέι μέικερ και η περίπτωση του Ντέρικ Γουόλτον είναι αυτή που ξεχωρίζει μέχρι στιγμής.

Κι αυτό διότι ο Γουόλτον καλύπτει αρκετά από τα «θέλω» του τεχνικού επιτελείου του Παναθηναϊκού. Πρώτον είναι διαθέσιμος, δεύτερον έχει μια minimum ευρωπαϊκή εμπειρία και τρίτον δεν επιβαρύνει ιδιαιτέρως το (ήδη «φορτωμένο») ταμείο της ομάδας.

Είναι 27 ετών, έχει ύψος 1,83 μέτρα, είναι ικανός πλέι μέικερ αλλά και στο σκοράρισμα. Έχει συνολικά 45 αγώνες στο NBA σε Μαϊάμι, Κλίπερς και Πίστονς αλλά σε καμία πάνω από 23 αγώνες σε μια σεζόν.

Είχε μια πολύ καλή κολεγιακή καριέρα με το Μίσιγκαν καθώς έγραψε αρκετά ρεκόρ στο σχολείο του αλλά είναι γεγονός στη συνέχεια, η επαγγελματική του διαδρομή δεν ήταν ανάλογη.

Ούτε στο Μαϊάμι αλλά ούτε και στην Ζαλγκίρις Κάουνας όπου υπέγραψε τον Οκτώβριο του 2019. Μάλιστα στις 26 Οκτωβρίου του 2018, αγωνίστηκε στο ΟΑΚΑ και στη νίκη των Λιθουανών επί του Παναθηναϊκού (87-83). Είχε 5 πόντους (1/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο) αλλά και 5 ασίστ (όπως και 3 λάθη) σε περίπου 15 λεπτά παρουσίας.

Στο Κάουνας όπου η Ζαλγκίρις είχε νικήσει ξανά τον Παναθηναϊκό (82-69) ο Γουόλτον είχε 9 πόντους- 4 ασίστ- 2 κλεψίματα σε 17’38’’ με 1/1 τρίποντο και 6/7 βολές.

Νωρίτερα ήταν παρών στη νίκη της Ζαλγκίρις επί του Ολυμπιακού στο Κάουνας με 83-75 αλλά είχε 0/2 τρίποντα και μια ασίστ σε 3’27’’ ενώ τον Μάρτιο του 2019 και στη νέα νίκη των Λιθουανών (στο ΣΕΦ με 72-68) είχε ήδη αποδεσμευτεί από την ομάδα.

Σε 17 αγώνες είχε κάτι παραπάνω από 4 πόντους, περίπου 2,5 ασίστ και 7/23 τρίποντα. Στο δεύτερο πέρασμά του από την Βιλερμπάν (σεζόν 2020-2021) είχε περίπου 6 πόντους και 2,3 ασίστ.

Έπαιξε κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Αθήνα (5 πόντοι σε 15 λεπτά) αλλά κι εναντίον του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ (9 πόντοι σε 21 λεπτά).

Ο Γουόλτον θεωρείται πολύ καλός σουτέρ, ειδικά έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων.

Όπως αναφέρει το scouting report του είναι εξαιρετικός στο σκορ επάνω στην κίνηση και ικανοποιητικός στην εκτέλεση μετά από ντρίπλα. Έξοχος σουτέρ από τη γραμμή των βολών, πολύ καλός δημιουργός, ικανός στα ριμπάουντ αναλογικά για το ύψος του, βγάζει ενέργεια στην άμυνα και έχει ικανοποιητική αθλητικότητα.

Δυσκολεύεται να τελειώσει φάσεις στο «σετ» παιχνίδι ενώ καμιά φορά παρασύρεται και ασχολείται περισσότερο με την επίθεση. Έχει θέμα στο να παίξει άμυνα πιο αθλητικούς παίκτες, το ύψος του δεν τον βοηθά ενώ δεν είναι και ιδιαίτερα «εκρηκτικός».

Πάντως αναφέρεται ως «έξυπνος και ικανός παίκτης» που μπορεί και παίρνει «σωστές αποφάσεις με τη μπάλα στα χέρια»

Και βέβαια στην G-League όπου αγωνίστηκε κυρίως στην καριέρα του, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Αυτός είναι ο Ντέρικ Γουόλτον», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.