ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Ερ.Αστέρας 82-86 : Έχασε το μυαλό του

Ο Παναθηναϊκός ούτε άμυνα έπαιξε, ούτε λογική είχε στο παιχνίδι του κι έχασε το μυαλό του αλλά και τον αγώνα από τον Ερυθρό Αστέρα (82-86) στο ΟΑΚΑ.

Είναι ένα σκληρό μάθημα για τους «πράσινους» καθώς βρέθηκαν στο +11 προς το τέλος της 3ης περιόδου αλλά εκεί έχασαν τα πάντα! Πίστεψαν προφανώς ότι ο αγώνας τελείωσε, έγιναν ξανά νωχελικοί στην άμυνα ενώ στην επίθεση ήταν εντελώς ανορθόδοξοι.  Απέναντι στη «σκληράδα» των Σέρβων ο Παναθηναϊκός δεν είχε ανάλογη συμπεριφορά και γνώρισε την 18η ήττα τους στην Euroleague. Από μια ομάδα που σίγουρα δεν είναι καλύτερή τους, αλλά ήξερε τι ζητούσε…Πήγε στράφι η σπουδαία εμφάνιση του Σαντ Ρος.

Το ψηλό σχήμα του Παναθηναϊκού (που έχει καθιερώσει πλέον ο Κάτας) έβαλε και πάλι τα θεμέλια προκειμένου οι «πράσινοι» να είναι κυρίαρχοι. Από την αρχή είχαν το προβάδισμα στο σκορ και ταυτόχρονα και ψυχολογία στα σουτ που «έδινε» ο Ερυθρός Αστέρας στην προσπάθεια να «κλείσει» τη ρακέτα του.

Τα 3/5 τρίποντα του Παναθηναϊκού μαζί με τα τρία κλεψίματα και τις 6 ασίστ ήταν τα καλά μαντάτα της πρώτης περιόδου (23-17). Μαζί με τους 6 πόντους στον αιφνιδιασμό και τους 9 από λάθη των Σέρβων.

Και με τον Σαντ Ρος να έχει αυτοπεποίθηση (3/4 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις ώστε να προηγηθεί με 28-21 στο 12’. Με τους Μακ και Μποχωρίδη να έχουν από 2 φάουλ ήδη και να καταγράφονται τα πρώτα προβλήματα.

Πάντως όταν οι «πράσινοι» έβρισκαν φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο ήταν απόλαυση παρά τις δυσκολίες στο «5-5» από το «ταμπούρι» των Σέρβων. Ένα «ταμπούρι» που πάντως έφερε αποτελέσματα όταν ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε για πρώτη φορά (36-37) στο 18’

Με το σκορ στο 40-40 στο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε ρίξει τα ποσοστά του στα τρίποντα (1/5 στο δεύτερο δεκάλεπτο). Είχε πολλά προβλήματα στο «5-5» και μοναδική πηγή δημιουργίας τον Σαντ Ρος. Ο Κουβανός με 11 πόντους- 4 ασίστ- 2 κλεψίματα και ο Μήτογλου με 9 πόντους ήταν οι καλύτεροι παίκτες των «πράσινων» που χρειάζονταν περισσότερες λύσεις στο δεύτερο μέρος.

Με τους Σέρβους να βρίσκουν πλέον σκορ από τα 6,75 και με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, ο αγώνας άλλαξε μορφή. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 48-44 αλλά οι «πράσινοι» σ’ εκείνο το σημείο αντέδρασαν μέσα από την άμυνά τους.

Με σερί 15-0 και μεγάλους πρωταγωνιστές Σαντ Ρος και Παπαγιάννη, αλλά και με τον Χεζόνια να αφυπνίζεται επιθετικά, ξέφυγαν 59-48 στο 28’. Οι φιλοξενούμενοι, καθώς η άμυνα απέδιδε είχαν μείνει πέντε λεπτά χωρίς πόντο.

Και πάλι όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν. Μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, οι Σέρβοι έτρεξαν σερί 12-0 κι έκλεισαν προηγούμενοι (60-59) την 3η περίοδο. Και τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα όταν ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε το σερί του στο 18-0, το σκορ στο 66-59 υπέρ του και με τον Κάτας να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια μετά τη δεύτερη τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε.

Με 3΄41’’ για το τέλος οι Σέρβοι ξέφυγαν με 75-67 καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν χάσει τελείως το μυαλό τους. Το τρίποντο του Χεζόνια τους έφερε πιο κοντά  (73-77) και το 7ο κλέψιμο του Σαντ Ρος έφερε νέα δεδομένα με αντιαθλητικό φάουλ που  κέρδισε ο Παπαπέτρου (75-77). Με 1’40’’ για το τέλος ο αρχηγός του Παναθηναϊκού κέρδισε άλλες δύο βολές κι ευστόχησε στη μία (76-77) και οι «πράσινοι» είχαν τρέξει σερί 6-0 σε περίπου 40 δευτερόλεπτα.

Ο Λόιντ (1’22’’ πριν το τέλος) έφερε και πάλι στο +3 τους Σέρβους αλλά ο Σαντ Ρος με το 5ο του τρίποντο ισοφάρισε σε 79-79. Ο Λόιντ όμως είχε «κρύο αίμα» (79-82) σε αντίθεση με τον Χεζόνια….Οι Σέρβοι είχαν γίνει φαβορί για τον αγώνα πλέον και οι 2 βολές του Λάζιτς έβαλαν τέλος. Ο Χεζόνια μείωσε (82-84) με σουτ από τα 9 μέτρα. Άλλες 2 βολές του Λόιντ έβαλαν οριστικό τέλος.

Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ερ.Αστέρας 82-86 : Έχασε το μυαλό του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College