ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Ρεάλ Μαδρίτης 87-86: Θύμισε Glory Days

Τρομερός ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ κι έσπασε αρνητικό σερί τεσσάρων ετών και 13 αγώνων κόντρα στην ισπανική ομάδα

Θα έλεγε κανείς ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε να κρατήσει την καλύτερη παράσταση για τους φίλους του στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της φετινής Euroleague.

Μετά από σπουδαία εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 87-86 της Ρεάλ Μαδρίτης και θύμισε κάτι από τα παλιά. Και βέβαια έσπασε ένα αρνητικό σερί 13  αγώνων κόντρα στην «Βασίλισσα» αφού είχε να τη νικήσει από τις 16 Απριλίου του 2018 κι από τον πρώτο αγώνα της σειράς των πλέι οφ.

Τρομεροί οι «πράσινοι» με κορυφαίο όλων των ΚΥΡΙΑΡΧΟ, Γιώργο Παπαγιάννη ο οποίος σκέπασε τα καλάθια και νίκησε κατά κράτος τον Έντι Ταβάρες. Μεγάλη η άνοδος του Ντάριλ Μέικον στην τελευταία περίοδο, όπως μεγάλη ήταν και η βοήθεια των Νέντοβιτς και Έβανς. Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ο Σαντ Ρος με το μεγάλο τρίποντο που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα. Ο Παπαπέτρου ήταν σημαντικός και πάλι σε καθοριστικές στιγμές.

Ο Μαντζούκας βρίσκει χώρο και ρόλο κι αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό. Χωρίς τους Γουάιτ, Μποχωρίδη και Γιόβιτς έπαιξαν οι «πράσινοι»

Ο «πύργος» Παπαγιάννης ήταν εκείνος γύρω από τον οποίο χτίστηκε η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» με τον διεθνή σέντερ να έχει 4 πόντους- 6 ριμπάουντ και 4 τάπες, είχαν σταθερά διψήφια διαφορά που έφτασε και στο +13 (σκορ 22-9) στο ένατο λεπτό.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού με τον Παπαγιάννη να είναι «σκιάχτρο» λειτουργούσε άριστα. Επιθετικά ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε όλη τη δουλειά και ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να έχει ένα σοβαρό προβάδισμα (41-32) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Παπαγιάννης και ο Νέντοβιτς είχαν συνολικά 21 πόντους ενώ ο διεθνής σέντερ από το 14’ είχε ισοφαρίσει το ρεκόρ καριέρας του στις τάπες με πέντε.

Τα 10 επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ (τα μισά τα είχε ο Ταβάρες) ήταν το στοιχείο που προβλημάτιζε τον Παναθηναϊκό. Οι Μαδριλένοι είχαν πάρει τους 9 από τους 21 πόντους της δεύτερης περιόδου από δεύτερες ευκαιρίες ενώ γενικά είχαν μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ (24 έναντι 13 και μάλιστα είχαν μόλις ένα ριμπάουντ λιγότερο στη ρακέτα του Παναθηναϊκού).

Παράλληλα ο Τέιλορ άρχισε να πιέζει πολύ τον Νέντοβιτς με over play (είναι εξαιρετικός στην άμυνα) εμποδίζοντάς τον να πάρει τη μπάλα. Ο Παναθηναϊκός πάντως έδειξε να ανταποκρίνεται πολύ καλά στο πρώτο μισό του αγώνα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα σταθερά και στην 3η περίοδο και μάλιστα ενώ απέμεναν λιγότερα από τρία λεπτά για το 30ο λεπτά ξέφυγαν με 56-44. Όμως σ’ εκείνο το σημείο η Ρεάλ αντέδρασε, κυρίως μέσα από την άμυνά της και με σερί 10-0 μείωσε σε 56-54. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο στο τέλος έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (σκορ 59-54) αλλά οι Μαδριλένοι είχαν πλησιάσει πολύ.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν περισσότερη στήριξη στον Νέντοβιτς από την περιφέρεια και φυσικά εννοούμε τον Μέικον.

Οι πρώτοι πόντοι του Αμερικανού γκαρντ (3/3 βολές) με 7’39’’ για το τέλος της αναμέτρησης έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (66-58) στον Παναθηναϊκό που είχε μια καλή διαφορά απέναντι στην Ρεάλ. Ο Παπαγιάννης εξακολουθούσε να κυριαρχεί (με double- double από το 34’) καθώς στα μισά της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 73-63 και με τον Μέικον να παίρνει μπροστά.

Ο Αμερικανός ήταν «άλλος παίκτης» στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο έστειλε τον Παναθηναϊκό στο 76-63 έχοντας 9 πόντους μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Παναθηναϊκός είχε υπομονή απέναντι στην ζώνη της Ρεάλ η οποία όμως άρχισε να ευστοχεί σε τρίποντα και μείωσε σε 80-75 με 2 λεπτά να απομένουν για το τέλος.

Το μεγάλο σουτ του Σαντ Ρος με 1’37’’ για τη λήξη έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +8 (σκορ 83-75) και με γερά θεμέλια για τη νίκη. Ουσιαστικά αυτό το σουτ έκρινε τον αγώνα καθώς ακόμα κι αν πλησίασαν με τρίποντα οι Μαδριλένοι (86-83 με 3’’ για το τέλος) τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει. Με 1/2 βολές ο Παπαπέτρου με 2,5΄’’ για τη λήξη, έβαλε σφραγίδα στη νίκη αφού το νέο τρίποντο του Ερτέλ στην εκπνοή δε μπορούσε να αλλάξει τίποτα

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 18, Παπαπέτρου 15, Έβανς 13, Μαντζούκας 3, Σαντ Ρος 9, Μέικον 9, Καββαδάς 4, Κασελάκης 3, Νέντοβιτς 13

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ 2, Ερτέλ 18, Φερνάντεζ 9, Πουαριέ 6, Γιουλ 14, Γουίλιαμς Γκος, Ντεκ 12, Ταβάρες 12, Γιαμπουσέλε, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 4

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ρεάλ Μαδρίτης 87-86: Θύμισε Glory Days», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College