ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Βασιλιάς Vs Βασίλισσα! (pics)

Η αυλαία των πλέι οφ της Ευρωλίγκας ανοίγει το βράδυ της Τρίτη (17/4) με τη μεγάλη αναμέτρηση να φιλοξενείται στο ΟΑΚΑ, εκεί που δύο ομάδες-θρύλοι στην Ευρώπη, ο Παναθηναϊκός και η Ρεάλ Μαδρίτης θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους. Δύο ομάδες που παρότι έχουν συναντηθεί δεκάδες φορές στο παρελθόν, με την πρώτη τους αναμέτρηση να «χάνεται»...

Δύο ομάδες που παρότι έχουν συναντηθεί δεκάδες φορές στο παρελθόν, με την πρώτη τους αναμέτρηση να «χάνεται» 46 χρόνια πριν, όμως ποτέ δεν έχουν βρεθεί αντίπαλοι στα πλέι οφ!

Από την περίοδο 2001-2002 και μετά και σε σύνολο 18 μεταξύ τους αναμετρήσεων οι δύο ομάδες έχουν μοιρασμένες νίκες (από 9 η κάθε μία).

Η «μάχη» για την πρόκριση αρχίζει

Με αφορμή το πρώτο παιχνίδι της σειράς, το Sportime κάνει αναδρομή σε παιχνίδια και γεγονότα που ξεχώρισαν αυτές τις τεσσεράμισι δεκαετίες κοινής παρουσίας στα ευρωπαϊκά παρκέ…

Η πρώτη συνάντηση

Η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση σημειώθηκε την περίοδο 1962-1963. Η Ρεάλ είχε νικήσει και στους δύο αγώνες: 97-73 στην Λεωφόρο (απ’ όπου και η φωτογραφία που ακολουθεί) και 90-60 στην Μαδρίτη και είχε πάρει άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πρωταθλητριών!

Ιστορική νίκη στη Λεωφόρο

Τα είπαν πάλι την περίοδο 1983-1984 σε όμιλο για το Κύπελλο Κυπελλούχων. Η Ρεάλ επικράτησε με 104-78 στην Μαδρίτη αλλά ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια ιστορική νίκη με 99-97 στην Λεωφόρο!

Γηπεδούχος στο ΣΕΦ

Για το Κύπελλο Κόρατς («έκλεισαν» οι διοργανώσεις…) αναμετρήθηκαν την περίοδο 1990-1991. Η Ρεάλ νίκησε 102-82 στην Μαδρίτη και 88-65 στο… ΣΕΦ (!!!) που χρησιμοποιούσε τότε ο Παναθηναϊκός ως έδρα για τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του. Αλλες εποχές!

«Έχουμε πολλές ευκαιρίες;»

Την περίοδο 1994-1995 καταγράφεται μια ιστορική στιγμή. Οχι μόνο επειδή ο Παναθηναϊκός νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του την (μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης) Ρεάλ στην έδρα της αλλά επειδή ο αγώνας καταγράφεται ως ιδανικό παράδειγμα fair play.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι «πράσινοι» είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν αντίπαλο στα πλέι οφ: Με νίκη στην Μαδρίτη την Βίρτους Μπολόνια ενώ με ήττα την σαφώς υποδεέστερη Τσιμπόνα. Οταν ακούστηκε στον πάγκο «τι κάνουμε» έγινε χαμός!

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης και ο Κώστας Παταβούκας έγιναν έξαλλοι! «Εχουμε πολλές ευκαιρίες να νικήσουμε στην Μαδρίτη;». Το κάρφωμα του Πετσάρσκι και η εύστοχη βολή του έγραψαν το τελικό 68-66 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Ζοτς κόντρα στον Παναθηναϊκό

Την περίοδο 1995-1996 μοιράστηκαν τις νίκες (ο καθένας νίκησε στην έδρα του) αλλά είχε…ιστορική σημασία για τον μετέπειτα κόουτς του Παναθηναϊκού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς που τότε ήταν στην Ρεάλ! Ηταν η πρώτη νίκη (μετά από 5 σερί ήττες) κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Εισιτήριο για την κούπα

Στον δρόμο προς το δεύτερο ευρωπαϊκό, την περίοδο 1999-2000, ο Παναθηναϊκός νίκησε δύο φορές την Ρεάλ Μαδρίτης. Με το ευρύ 96-69 στο ΟΑΚΑ και με 66-63 στην Μαδρίτη.

Μοιρασμένες νίκες

Από την περίοδο 2001-2002 και μετά και σε σύνολο 18 μεταξύ τους αναμετρήσεων οι δύο ομάδες έχουν μοιρασμένες νίκες (από 9 η κάθε μία). Το εντυπωσιακό είναι ότι αν και έχουν τόσο μεγάλο ιστορικό, για πρώτη φορά θα αναμετρηθούν στα πλέι οφ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βασιλιάς Vs Βασίλισσα! (pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.