ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας 75-66: Έπαιξε άμυνα και νίκησε

Τρομερό τελευταίο 15λεπτο από τον Παναθηναϊκό, που έσβησε την κακή εικόνα των πρώτων 25 και ανέτρεψε διαφορά των 16 πόντων ώστε να φτάσει στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε από το «λήθαργο» των πρώτων 25 λεπτών και στο τελευταίο 15λεπτο θυμήθηκε ότι είναι ομάδα που αγωνίζεται στην Euroleague.

Μετά τη νίκη του (75-66) επί του Ερυθρού Αστέρα, ο Παναθηναϊκός έσπασε το σερί των 6 ηττών. Κι αυτό οφείλεται στην τρομερή άμυνα που έπαιξαν οι «πράσινοι» στο τελευταίο 15λεπτο, όταν έκαναν επιμέρους 38-13 από τη στιγμή που είχαν βρεθεί στο -16 (σκορ 37-53) στο 25’.

Ακόμα κι αν εξαιτίας των απουσιών (Αγραβάνης- Γκουντάιτις) αναγκάστηκε να παίξει με ανορθόδοξα σχήματα (Μαντζούκας στο «5») ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό μέσα από την ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα. Εξαιρετική η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στα τελευταία 15 λεπτά, και θα πρέπει να κρατήσουν την ενέργεια και την αποφασιστικότητα στην άμυνα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους (και 7 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Ντουέιν Μπέικον κατόπιν απόφασης του Χρήστου Σερέλη ενώ τον αγώνα παρακολούθησε δίπλα στον πάγκο του Παναθηναϊκού, ο Σάνι Μπετσίροβιτς που αναμένεται να αναλάβει χρέη Τεχνικού Διευθυντή. Πρώτη νίκη στην καριέρα του Χρήστου Σερέλη στην Euroleague.

Αν θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει την εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος, θα μπορούσε απλώς να σταθεί στα τελευταία 1,3’’ του εικοσαλέπτου. Τότε που ο Λι μείωσε σε 40-29 αλλά οι Σέρβοι κατάφεραν με μακρινή πάσα να βρουν τον Πέτρουσεφ, ο οποίος κέρδισε φάουλ.

Αστόχησε και στις 2 βολές αλλά ο Βιλντόζα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 42-29 του ημιχρόνου. Τα μόλις 6 φάουλ στο πρώτο μέρος, τα μηδέν λάθη του Ερυθρού Αστέρα και οι 25 πόντοι του στο δεύτερο δεκάλεπτο, φανερώνουν τη νωθρότητα που είχαν οι «πράσινοι» και τη λάθος προσέγγιση στον αγώνα.

Παράλληλα, τα 1/14 τρίποντα (άρχισαν με 0/11 μέχρι να βρει το στόχο για πρώτη φορά ο Ντέρικ Γουίλιαμς) δυσκόλευαν ακόμα περισσότερο την επιθετική λειτουργία αλλά είναι γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δε λειτουργούσε σε καμία από τις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Ερυθρός Αστέρας με 6/12 τρίποντα και με 9 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 3 λάθη στο πρώτο μέρος αλλά έκανε τέσσερα μαζεμένα στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και τη στιγμή που οι Σέρβοι ξέφυγαν με 53-37. Τότε βγήκε αντίδραση από πλευράς Παναθηναϊκού, καθώς η άμυνά του είχε περισσότερη ενέργεια και οι «πράσινοι» μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Με επιμέρους σκορ 15-1 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 54-52 καθώς το σχήμα με τον Μαντζούκα στο «5» (αναγκαστικό λόγω απουσίας του Γκουντάιτις) λειτούργησε για τον Χρήστο Σερέλη. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η άμυνα των «πράσινων» λειτούργησε ιδανικά, ο Τόμας έβαλε 3/3 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός έβγαλε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 23-13. Είχε 8 ασίστ (έναντι 6 σε όλο το πρώτο μέρος) ενώ περιόρισε τους Σέρβους σε 3/14 σουτ και τους υποχρέωσε σε 6 λάθη (είχαν 4 στο πρώτο ημίχρονο).

Οι «πράσινοι» θα έπρεπε να συνεχίσουν με την ίδια επιθυμία και προσπέρασαν με 56-55 στο 31’. Ήταν το πρώτο προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό στον αγώνα που έγινε μεγαλύτερο αφού το τρίποντο του Γουόλτερς τον έφερε στο 59-55 και το επιμέρους σκορ σε 22-2 σε περίπου 7 λεπτά!

Με 5’13’’ για το τέλος του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 67-58 με την άμυνά του να λειτουργεί ιδανικά και να δίνει ψυχολογία για την επίθεση. Οι δύο βολές του Παπαγιάννη έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 71-60 στο 38’ και βέβαια οι «πράσινοι» έβαζαν τέλος στο αρνητικό σερί των 6 αγώνων και μάλιστα με πανηγυρικό τρόπο!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 9, Λι 7, Παπαγιάννης 17, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 13, Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας 11, Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 7, Μαντζούκας 3

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 7, Λαζάρεβιτς 2, Καμπάτσο, Μίτροβιτς 5, Μάρτιν, Ντόμπριτς 8, Ιβάνοβιτς 6, Νέντοβιτς 12, Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς 6, Πέτρουσεφ 12, Μπέντιλ 5

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας 75-66: Έπαιξε άμυνα και νίκησε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College