ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας 79-73: Η διάθεση κάλυψε τις απουσίες

Παρά τις σημαντικές απουσίες ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα καθώς οι ετοιμοπόλεμοι συσπειρώθηκαν, συγκεντρώθηκαν και πέτυχαν το στόχο τους.

Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά και σημαντικά προβλήματα αλλά όσοι παίκτες ήταν στη διάθεση του Δημήτρη Πρίφτη έδειξαν πανέτοιμοι να διεκδικήσουν το στόχο τους.

Κι έτσι ο Παναθηναϊκός, με τη διάθεση και την ενέργεια, αλλά και το χαρακτήρα που έδειξε, επικράτησε 79-73 του Ερυθρού Αστέρα και πέτυχε την 7η νίκη του στη φετινή EuroleagueΧωρίς Γουάιτ, Παπαπέτρου, Γιόβιτς και Παπαγιάννη οι πράσινοι, αλλά με τον Νέντοβιτς απόλυτο ηγέτη και σκόρερ, τον Καββαδά να ισοπεδώνει την σέρβικη άμυνα και τους νεαρούς Μαντζούκα και Χουγκάζ να δείχνουν μια πολύ καλή εικόνα για το μέλλον.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πάλεψαν σαν ομάδα κι έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε μια νίκη που θα τους βοηθήσει ψυχολογικά για τη συνέχεια.

Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Σέρβων ήταν το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού ειδικά στην πρώτη περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε την ευκαιρία να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα και να αποκτήσει τον έλεγχο του ρυθμού, με τον πρώην «πράσινο», Άαρον Γουάιτ να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στον τομέα αυτό.

Το καλό διάστημα του Παναθηναϊκού ήρθε με τους Μαντζούκα- Χουγκάζ (έκανε ντεμπούτο στα «πράσινα») στην πεντάδα καθώς επίσης και τους Μποχωρίδη- Μέικον- Καββαδά, Ο Παναθηναϊκός έγινε πολύ πιο ενεργητικός στην άμυνά του, άρχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ και με τον Καββαδά να παίρνει λύσεις μέσα από τη ρακέτα.

Μέχρι το σημείο που ο Χουγκάζ χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ, ο Παναθηναϊκός είχε τρέξει επιμέρους σκορ 15-4 και είχε περάσει μπροστά (32-30). Ο Νέντοβιτς με προσωπικές ενέργειες διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (42-41) αλλά η 3η περίοδος δεν ήταν καλή.

Οι «πράσινοι» έχασαν φάσεις στην άμυνα και δεν είχαν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν με 55-46. Ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους με τον Καββαδά και τον Νέντοβιτς και με ένα εντυπωσιακό διάστημα (αμυντικά κι επιθετικά) πέρασε μπροστά 59-57 λίγο πριν συμπληρωθούν τα 30 λεπτά.

Πλέον οι «πράσινοι» έδειχναν ικανοί, παρά τις σοβαρές απουσίες να διεκδικήσουν τη νίκη ως το τέλος. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 67-67 και οι «πράσινοι» είχαν «κολλήσει» στην επίθεση. Βρέθηκε η λύση με το τρίποντο του Σαντ Ρος (71-69) και ένα δίποντο του Κασελάκη (73-71) αλλά τα προβλήματα στην εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ, δεν του παρείχαν ασφάλεια και άνεση.

Στα τελευταία 3’27’’ οι Σέρβοι πήραν τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ πριν «καθαρίσει» τη φάση μετά από άστοχο τρίποντο του Κάλινιτς ο Νέντοβιτς. Ο οποίος πάσαρε ιδανικά στον Καββαδά που έφερε τον Παναθηναϊκό μια ανάσα από τη νίκη (75-71).

Το νέο επιθετικό ριμπάουντ του Κάλινιτς μείωσε σε 75-73 με 25’’ να απομένουν για το τέλος. Η ψυχραιμία του Νέντοβιτς  στις βολές, το άστοχο σουτ των Σέρβων ουσιαστικά έβαλαν τέλος στον αγώνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 17, Κασελάκης 5, Νέντοβιτς 25, Χουγκάζ 2, Έβανς 8, Μαντζούκας 5, Σαντ Ρος 8

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 10, Λάζιτς 2, Κάλινιτς 12, Ντόμπριτς 8, Χόλινς 13, Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς, Γουάιτ 14, Κούζμιτς

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ερυθρός Αστέρας 79-73: Η διάθεση κάλυψε τις απουσίες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College