ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Ηρακλής 70-58: Αγγαρεία για τριάντα λεπτά

Ο Ηρακλής ήρθε στο ΟΑΚΑ για να παλέψει απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που για τριάντα λεπτά ήταν χαλαρός και νωχελικός

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανέβασε την ενέργειά του και κατάφερε να νικήσει τον Ηρακλή που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις όπως και στο Περιστέρι.

Μετά το τελικό 70-58, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 12-1. Ο Ηρακλής έμεινε στο 3-10 (και κουβαλάει και το βάρος του -3). Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για τη 13η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Μέχρι τότε οι «πράσινοι» φαίνονταν απασχολημένοι (στη σκέψη) με το φάιναλ φορ του Κυπέλλου που πλησιάζει κι εκεί θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Ο Ηρακλής που δεν είχε τίποτα να χάσει, έπαιξε καλά, όπως και στον πρόσφατο αγώνα με το Περιστέρι και κατάφερε να είναι πολύ ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Μάλιστα οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν και με διαφορά 10 πόντων (31-21 στο 16’) ενώ στο 24’ το σκορ ήταν 42-34 υπέρ τους. Τότε ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αφύπνισης. Και  με επιμέρους σκορ 12-2 πέρασαν μπροστά 46-44 στο 29’.

Με σερί 10-0 στα πρώτα 4 λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 58-48 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Αν και ο Ηρακλής προσπάθησε να επιστρέψει (58-55) δε μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Double- double από Οκάρο Γουάιτ (19 πόντοι- 10 ριμπάουντ) και Τζέρεμι Έβανς (11 πόντοι και 10 ριμπάουντ) από πλευράς Παναθηναϊκού. Για πρώτη φορά ήταν στη 12άδα ο Νίκος Χουγκάζ αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7, Παπαγιάννης 5, Γουάιτ 19, Γιόβιτς 4, Μαντζούκας, Μποχωρίδης 9, Καββαδάς 3, Κασελάκης 8, Έβανς 11, Σαντ Ρος 4

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 10, Χένρι 12, Γκάρετ 15, Φίλλιος 4, Ντόλεζαϊ 4, Σκορδίλης 5, Χαριτόπουλος 3, Πετανίδης, Παπαδάκης 5

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ηρακλής 70-58: Αγγαρεία για τριάντα λεπτά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.