ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: «Καθάρισε» με Γκραντ τον ΠΑΟΚ και τώρα διαβολοβδομάδα! (vid)

Με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ που έκανε μια πληθωρική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 89-73

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ζορίστηκε για τρία δεκάλεπτα, κατάφερε ωστόσο να φύγει νικητής από την Πυλαία, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 89-73 για την 21 αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Τζέριαν Γκραντ, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους (5/5 βολές, 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα) και 8 ασίστ σε περίπου 23’ συμμετοχής.

Οι «πράσινοι», επίσης, ήταν πολύ καλοί στο τρανζίσιον πετυχαίνοντας 25 πόντους από λάθη των γηπεδούχων έναντι 12 που δέχθηκαν. Οι δύο αντίπαλοι τελείωσαν το ματς με υψηλό αριθμό ασίστ, 24 η «ομάδα του τριφυλλιού» και 21 ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι 2’ και 30’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου που οι γηπεδούχοι με καλάθι του Μαρκίς Τάουνς μείωσαν σε 57-55.

Στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 7-3 με τέσσερις πόντους του Κώστα Σλούκα και ένα τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ξέφυγε με 64-58.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» άρχισε την τελευταία περίοδο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σλούκα (67-58). Με καλάθι και τρίποντο του Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός AKTOR ανέβασε την διαφορά στους 15 (78-63) με 4’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ναν στην άμυνα των γηπεδούχων έκανε το σκορ 81-66, 3’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και με το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στην μέγιστη τιμή των 18 πόντων (84-66) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους με 2 τρίποντα και ο Ναν ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ διακρίθηκαν ακόμη από τους νικητές.

Από τον ΠΑΟΚ προσπάθησαν περισσότερο ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 13 πόντους και 9 ασίστ και ο Μίκαλ Μίχαλακ με 14 πόντους με 2 τρίποντα.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 20-1 και εξασφάλισε την πρώτη θέση την βαθμολογία μετά τους δύο γύρους της regular season. Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 8-13

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: «Καθάρισε» με Γκραντ τον ΠΑΟΚ και τώρα διαβολοβδομάδα! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.