ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Μονακό 80-83: Προσπάθησε αλλά δεν άντεξε (vid)

Ο Παναθηναϊκός μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο έβγαλε ενέργεια, ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων, πέρασε μπροστά, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε ως το τέλος αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μονακό από την οποία ηττήθηκε με 83-80.

Μένει η προσπάθεια λοιπόν; Κατά κάποιο τρόπο ο Παναθηναϊκός έβγαλε χαρακτήρα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν ήταν το «σκορποχώρι» του Βερολίνου (παρότι είχε πρόβλημα με τον εμφανώς ανέτοιμο Παπαγιάννη που έκανε ηρωική προσπάθεια απευθείας από το νοσοκομείο.

Και η προσπάθεια και η επιμονή αφού ακόμα και στα τελευταία δευτερόλεπτα, τα απανωτά τρίποντα από Λι και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη έδειχναν τη θέληση του Παναθηναϊκού να νικήσει τον αγώνα. Ομολογουμένως η ήττα γράφτηκε σαν αποτέλεσμα αλλά οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια, είχαν διάθεση, έδειξαν πείσμα, πίστεψαν κι αυτό πρέπει να το κρατήσουν. Και φυσικά να διορθώσουν τα κακώς κείμενα.

Μέσα σε ένα πεντάλεπτο η Μονακό επέβαλλε τα δικά της δεδομένα. Με επιμέρους σκορ 21-1 (ναι, είναι αλήθεια δε χρειάζεται να το διαβάσετε) μετέτρεψε το σε βάρος της 6-9 σε 27-10! Ήταν σοκαριστική η εικόνα αποδιοργάνωσης του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα και ταυτόχρονα η ευκολία με την οποία σκόραραν οι Γάλλοι.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Μονακό στο 29-13 με τον Παναθηναϊκό να έχει 3/13 σουτ και 4 λάθη και τους Γάλλους να έχουν βρει 7 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να σκοράρουν με ευκολία (12/19 σουτ εκ των οποίων 3/4 τρίποντα)!

Το ότι ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στην αντίπαλό του να πετύχει 29 πόντους και μάλιστα εύκολα- σαν σε περίπατο- στην πρώτη περίοδο, ήταν κάτι που έπρεπε να αλλάξει.

Και είναι αλήθεια ότι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα. Μείωσαν σε 31-21 καθώς οι Γάλλοι δε μπορούσαν να βρουν εύκολα το καλάθι πλέον. Βεβαίως οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν αρκετή διαφορά να καλύψουν αλλά έβγαζαν διάθεση να αλλάξουν την κατάσταση.

Μείωσαν σε 35-26 στο 17’30’’πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο 39-32 κι έκλεισαν το ημίχρονο στο -6 (σκορ 34-40) που βεβαίως κι άφηνε ελπίδες ανατροπής.

Ξεκάθαρα ο Παναθηναϊκός είχε ένα υπέροχο δεύτερο δεκάλεπτο, περιορίζοντας την Μονακό στους 11 πόντους και στα 5/20 σουτ, είχε ευστοχία (3/4 τρίποντα) κι αν δεν ήταν τα λάθη (12 στο πρώτο μέρος εκ των οποίων τα 4 στη δεύτερη περίοδο) προφανώς και θα είχε κερδίσει ακόμα περισσότερα.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ενός καλαθιού (42-40) και συνέχισε με τετράποντο (!) μειώνοντας σε 50-49. Ο Παναθηναϊκός μέσα από την ενέργεια που έβγαζε στην άμυνα είχε καταφέρει να ανατρέψει την κατάσταση, να αποκτήσει τον έλεγχο του ρυθμού, να εγκλωβίσει τη Μονακό που είχε καταλάβει ότι ο αγώνας δε θα ήταν όπως στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Τζέιμς απάντησε με 6 συνεχόμενους κι αναπάντητους πόντους όταν οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 50-50. Όμως ο αγώνας είχε άλλη μορφή πλέον. Ο Παναθηναϊκός με τον Γουίλιαμς σε απίστευτη βραδιά να κάνει ρεκόρ καριέρας από την 3η περίοδο (28 πόντοι) και με ευστοχία στα τρίποντα (9/15) πέρασε μπροστά με 59-58.

Μετά την πρώτη περίοδο και ως την 3η ο Παναθηναϊκός είχε 8/11 τρίποντα αλλά και (το κυριότερο) 15 περισσότερα ριμπάουντ από την αντίπαλό του. Δείγμα διάθεσης, ενέργειας και πείσματος.

Οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 61-60 αλλά η Μονακό απάντησε άμεσα (61-66) τιμωρώντας τα λάθη της ελληνικής ομάδας. Προσωπικές ενέργειες από τον Μάικ Τζέιμς έφεραν τους Γάλλους στο +6 (σκορ 76-70) με 2’17’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Γκριγκόνις αστόχησε σε τρίποντο (ο Παναθηναϊκός είχε 0/5 στην τελευταία περίοδο) ο Γκουντάιτις έκανε επιθετικό φάουλ, έγιναν λάθη αλλά με 1’14’’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 76-72 και πήραν ακόμα μια ευκαιρία. Που έγινε μεγαλύτερη όταν μετά από άστοχο (δεύτερο σερί) του Μορμάν ο Γκουντάιτις μείωσε ακόμα περισσότερο (76-74)

Οι Γάλλοι έκαναν πολύ καλή επίθεση και με τον Χολ βρήκαν καλάθι ενώ απέμεναν πλέον 28’’ για το φινάλε. Ο Πονίτκα αστόχησε και στη συνέχεια οι δύο βολές του Οκόμπο έδωσαν σαφές προβάδισμα. Αν και ο Λι μείωσε γρήγορα σε 80-77 με τρίποντο η Μονακό δε μπορούσε να χάσει αλλά και ο Παναθηναϊκός δεν εγκατέλειπε αφού ο Καλαϊτζάκης πέτυχε νέο τρίποντο μετά από βολές του Λόιντ.

Ο Τζέιμς είχε 1/2 βολές αλλά το σουτ του Καλαϊτζάκη από το κέντρο δεν είχε τύχη

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3, Λι 11, Παπαγιάννης, Μποχωρίδης 5, Γουίλιαμς 28, Άντριους 4, Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 7, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13, Μπράουν 10, Λόιντ 9, Μπλόσομγκεϊμ, Ντιαλό 7, Μορμάν 3, Μοτεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10, Τζέιμς 27

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Μονακό 80-83: Προσπάθησε αλλά δεν άντεξε (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College