ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός – Μονακό: Η πράσινη άμυνα «κατάπιε» τον κορυφαίο σκόρερ της Euroleague, στο πρώτο ημίχρονο!

Η άμυνα του Παναθηναϊκού υποχρέωσε τον Μάικ Τζέιμς σε ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα σε όλη του την καριέρα!

Κάτι που συμβαίνει σπανιότατα στην καριέρα του Μάικ Τζέιμς, σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Παναθηναϊκός – Μονακό για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Η άμυνα των πράσινων κατάφερες να κρατήσει τον πρώτο σκόρερ για τη φετινή χρονιά και έναν από τους κορυφαίος στην ιστορία της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης σχεδόν στο απόλυτο μηδέν!

Συγκεκριμένα, ενώ ο 33χρονος «μπόμπερ» αγωνίστηκε και στα 20(!) λεπτά των δύο πρώτων δεκαλέπτων είχε… μηδέν πόντους με 0/5 δίποντα, ενώ δεν κατάφερε ούτε καν να σουτάρει ένα τρίποντο ή να πάει στις βολές!

Επιπλέον ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε τον Τζέιμς να υποπέσει σε 4 λάθη και τα μόνα θετικά της στατιστικής του ήταν 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο τα οποία έκανε. Κάπως έτσι ο Αμερικανός έγραψε το αρνητικό -2 στο σύστημα αξιολόγησης!

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο άλλοτες παίκτης του τριφυλλιού έχει φέτος 20 πόντους, 5,2 ασίστ και 4,3 ριμπάουντ ανά ματς, έχοντας σημειώσει συνολικά 399 πόντους, επίδοση που τον φέρνει στην πρώτη θέση της του σχετικού πίνακα και άνετα!

Γενικότερα ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος (ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο), διάστημα στο οποίο ξέφυγε ακόμη και με 15 πόντους (27-12, 43-28)!

Δείτε παρακάτω τα φύλλα αγώνα του Παναθηναϊκός – Μονακό στο πρώτο ημίχρονο

Παναθηναϊκός - Μονακό

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Μονακό: Η πράσινη άμυνα «κατάπιε» τον κορυφαίο σκόρερ της Euroleague, στο πρώτο ημίχρονο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.