ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 74-76: Δωδέκατη σερί νίκη

Συνέχισε το αήττητο ο Ολυμπιακό επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του με τη 12η συνεχόμενη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Σαφώς βελτιωμένοι οι «πράσινοι» που θα μπορούσαν για κάτι καλύτερο αν ο Γουίλιαμς δεν έκανε κακή επίθεση στο τέλος ενώ φωνάζουν για φάουλ στον Παπαγιάννη.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την κυριαρχία του αφού επικράτησε 76-74 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ μετά από συγκλονιστικό αγώνα.

Παρέμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός στην Basket League ενώ ταυτόχρονα διεύρυνε το σερί του στις 12 νίκες επί του «αιωνίου αντιπάλου». Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μεγάλη βελτίωση τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι όσο κυρίως σ’ εκείνο της μαχητικότητας, της ενέργειας και της νοοτροπίας. Θα μπορούσε μάλιστα να έχει καλύτερη τύχη αν ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε καλύτερη απόφαση στο τέλος και δεν έκανε επίθεση- πλημμύρα. Ακολούθησε επαφή του Φαλ στον Παπαγιάννη για την οποία ο Παναθηναϊκός φωνάζει για φάουλ. Μάλλον όχι άδικα.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 πόντοι) ενώ 17 είχε ο Μπέικον για τον Παναθηναϊκό.

Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού αποτυπώνεται από την τρομερή αναλογία λαθών- ασίστ (3-15), από τα 8/15 τρίποντα αλλά και από τους 8 διαφορετικούς σκόρερ εκ των οποίων οι 6 είχαν από 5 ως 9 πόντους.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κατά την προσφιλή του συνήθεια είχε δύο διαφορετικές πεντάδες ανά δεκάλεπτο και η second unit προσέφερε 25 πόντους στον Ολυμπιακό. Ο Χρήστος Σερέλης είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Ντουέιν Μπέικον ο οποίος γύρισε το πόδι του στο 7’ αλλά επέστρεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι 10 πόντοι από τα 7 λάθη του Παναθηναϊκού (οι 8 στο δεύτερο δεκάλεπτο) ήταν ακόμα ένα αξιοσημείωτο στοιχείο που έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 46-38 στο πρώτο ημίχρονο μετά από ένα αμφίρροπο (21-21) πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σακίελ ΜακΚίσικ με 9 πόντους είχε κάνει μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με τον Λαρεντζάκη προσέφεραν τους 16 από τους 25 πόντους των Πειραιωτών σε αυτό το διάστημα.

Οι 11 πόντοι του Πάρις Λι φανέρωναν τον πιο παραγωγικό παίκτη του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο αλλά τα 7 λάθη των «πράσινων» (6 εκ των οποίων έγιναν κλεψίματα από τον Ολυμπιακό) είχαν προκαλέσει μεγάλη ζημιά. Οι Πειραιώτες είχαν πετύχει 46 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, μάλλον άνετα και χωρίς να αισθανθούν κάποια ιδιαίτερη πίεση από την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Συνεχόμενα τρίποντα από Μαντζούκα και Γκριγκόνις έφεραν τον Παναθηναϊκό πιο κοντά (44-49) αλλά η άμυνά του ήταν εκείνη που έδινε ενέργεια έχοντας περιορίσει τον Ολυμπιακό που είχε σκοράρει 3 πόντους από βολές στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Κάνααν ήταν ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στο επόμενο διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (56-46) αλλά ο Παναθηναϊκός επέμενε με τους Λι και Γκουντάιτις (52-56).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε καλύτερη δουλειά στην 3η περίοδο και ο Γκριγκόνις με τρίποντο μείωσε σε 59-58 που ήταν και το αποτέλεσμα για το 30’. Οι «πράσινοι» είχαν περιορίσει τον Ολυμπιακό στους 13 πόντους με 4/14 σουτ ενώ είχαν 4/7 τρίποντα στο ίδιο διάστημα.

Με τρίποντα των Λαρεντζάκη και Πίτερς ο Ολυμπιακός άρχισε με 6-0 το τελευταίο δεκάλεπτο (65-58) αλλά ο αγώνας είχε γίνει πολύ πιο «σκληρός» και από τις δύο πλευρές.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τον Γκουντάιτις με 5 φάουλ (3’37’’ για το τέλος) κι ενώ οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 71-63.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βγάζει συνεχόμενες καλές άμυνες και μείωσε σε 71-67 με 2’13’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο ΜακΚίσικ πέτυχε καλάθι (1’20’’ για το τέλος), ο Γκριγκόνις απάντησε (στα 1’10’’) και οι «πράσινοι» έβγαλαν νέα καλή άμυνα κερδίζοντας την κατοχή καθώς απέμεναν πλέον 47’’.

Ο Μπέικον έβαλε «φωτιά» στο ΟΑΚΑ με σουτ τριών πόντων καθώς μείωσε σε 75-74 κι απέμεναν 24’’ για το φινάλε. Ο ΜακΚίσικ είχε 1/2 βολές (74-76) αλλά ο Γουίλιαμς έκανε κακή επίθεση και ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε! Μετά το άτσαλο σουτ του Γουίλιαμς ο Παπαγιάννης πήρε το ριμπάουντ, με 0,4” να απομένουν, ο Φαλ διεκδίκησε την κατοχή αλλά επίσης άτσαλα (οι πράσινοι ζητούν φάουλ και μάλλον όχι άδικα) και η μπάλα πέρασε στον Ολυμπιακό.

Τέλος!!!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 5, Λι 14, Γουίλιαμς 2, Μπέικον 17, Γκουντάιτις 10, Π. Καλαϊτζάκης, Μποχωρίδης 3, Παπαγιάννης 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις 13, Μαντζούκας 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7, Κάνααν 12,  Φαλ 6, Βεζένκοφ 9, Παπανικολάου 2, Λαρεντζάκης 13, Σλούκας 3, Μπόλομποϊ 6, Πίτερς 6, ΜακΚίσικ 12

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 74-76: Δωδέκατη σερί νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College