ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ 87-63: Με κεκτημένη ταχύτητα

Σε καλό mood οι «πράσινοι» δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ ι έφτασαν άνετα στη νίκη σε έναν αγώνα όπου η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους

Άρχισε να βρίσκει το δρόμο του ο Παναθηναϊκός όπως φάνηκε και στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ όπου έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 87-63.

Πολύ καλή απόδοση έπιασε ο Παναθηναϊκός ειδικά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ενώ σχεδόν «φρέναρε» στην τελευταία περίοδο. Ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη των «πράσινων» σε διάστημα οχτώ ημερών.

Ο Ντουέιν Μπέικον λίγα 24ωρα μετά το κρεσέντο στον αγώνα με την Βιλερμπάν έκανε ντεμπούτο και στην Basket League καθώς έμεινε εκτός ο τραυματίας Μάριους Γκριγκόνις (όπως φυσικά και ο Άντριου Άντριους).

Οι «πράσινοι» ήταν ορεξάτοι και προηγήθηκαν 12-5 στα μισά της πρώτης περιόδου αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση με εύστοχα σουτ τριών πόντων (συνολικά 4/8 στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο Φράνκε είχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο που τελείωσε 16-16.

Οι «πράσινοι» άλλαξαν το ρυθμό και μέσα σε 4 λεπτά στην δεύτερη περίοδο ξέφυγαν με  31-17 με τον Μπέικον να δίνει το σύνθημα με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Κι αν ο ΠΑΟΚ με μικρό σερί 7-0 μείωσε προσωρινά σε 31-24 ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα γρήγορο 9-0 και (40-24) ενώ αργότερα πήρε και τη μεγαλύτερη διαφορά του (44-26) στο 19’.

Ο Μπέικον με 15 πόντους είχε και πάλι αρκετά κέφια κι οδηγούσε την επίθεση του Παναθηναϊκού ενώ ο Φράνκε είχε φτάσει τους 16 για τον ΠΑΟΚ.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στις αρχές της 3ης περιόδου καθώς ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε πλήρως πλέον και με τον Πάρις Λι να αρχίζει τα τρίποντα ξέφυγαν ακόμα περισσότερο με 64-32 στο 24’30’’. Στο σημείο εκείνο ο Λι είχε 12 από τους 20 πόντους του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο (σε επιμέρους σκορ 20-4).

Ο αγώνας ουσιαστικά είχε κριθεί καθώς ο Παναθηναϊκός έπαιζε πολύ καλό μπάσκετ κι ανέβαζε διαρκώς τη διαφορά. Οι «πράσινοι» είχαν διάθεση κι ενέργεια και λειτουργούσαν πολύ καλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου με αποτέλεσμα να συνεχίσουν τις καλές τους εμφανίσεις και να πετύχουν την 4η συνεχόμενη νίκη τους σε Basket League και Euroleague.

Τα δεκάλεπτα:  16-16, 44-28, 74-41, 87-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3, Γουόλτερς 5, Παπαγιάννης 11, Γουίλιαμς 2, Μπέικον 21, Λι 14, Μποχωρίδης 5, Γ. Καλαϊτζάκης 3, Χουγκάζ 2, Πονίτκα 4, Μαντζούκας 7, Γκουντάιτις 10

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 16, Τσιακμάς 8, Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 10, Ρένφρο 6, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 2, Σαρικόπουλος