ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Παρτιζάν 89-91: Υπερπροσπάθεια μεν, ήττα δε

Στοίχισε το τραγικό πρώτο μέρος στον Παναθηναϊκό στο ντεμπούτο του Μπέικον και υπέστη νέα ήττα στο ΟΑΚΑ από την Πσρτιζάν. Παράπονα από τους διαιτητές, δίκαια μεν, αλλά...

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέρασε (91-89) από το ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός υπέστη νέα ήττα που ανέδειξε ακόμα μια φορά τα σοβαρά του προβλήματα.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στο 1-5 και με τρεις εντός έδρας ήττες ενώ δεν έχει νικήσει ακόμα στο ΟΑΚΑ (το μόνο θετικό αποτέλεσμα έχει καταγραφεί στο Βελιγράδι). Σε βαθιά κρίση οι «πράσινοι» με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να μην αισθάνεται πλέον και τόσο άνετα καθώς η πίεση αυξάνεται και στον Παναθηναϊκό της τελευταίας δεκαετίας δε φημίζονται για την υπομονή τους.

Κακή διαιτησία με τον Παναθηναϊκό να έχει σοβαρά παράπονα από τις υποδείξεις των Πέρεθ, Ρότσα και Ράσις που έκαναν λάθη σε βάρος της ελληνικής ομάδας σε καθοριστικές στιγμές. Εντάξει, δεν ήταν καλός ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος, πάλεψε ως το τέλος για τη μεγάλη ανατροπή αλλά οι διαιτητές επίσης δεν ήταν καλοί κι αυτό πρέπει να το αναφέρουμε.

Ο Μπέικον έκανε ντεμπούτο στα «πράσινα» με 17 πόντους όσους είχε και ο Νέιτ Γουόλτερς. Τεράστια η προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού που πίστεψαν στην ανατροπή και προφανώς θα πρέπει να σκεφτούν ότι αδίκησαν τον εαυτό τους στο πρώτο μέρος και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τιμήθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός πριν από την έναρξη του αγώνα κατά την επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος.

Δεν άρχισε καθόλου καλά η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό. Μόλις στο τέταρτο λεπτό, η Παρτιζάν προηγήθηκε με 13-2, σαρώνοντας στα ριμπάουντ (6 συνολικά με τα μισά επιθετικά) και με τους «πράσινους» να έχουν 0/4 σουτ (οι πρώτοι πόντοι ήταν από βολές του Ντουέιν Μπέικον που άρχισε στην πρώτη πεντάδα)

Το χειρότερο ήταν ότι με την Παρτιζάν να έχει πετύχει «άκοπα» 13 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι «πράσινοι» δεν είχαν ούτε ένα φάουλ!

Με τρία τρίποντα εκτός λογικής (ένα τυχερό από τον Καλαϊτζάκη σχεδόν από τη ρακέτα του Παναθηναϊκού στο τέλος της πρώτης περιόδου και δύο «σκοτωμένα» από Γουόλτερς και Γκριγκόνις) η ελληνική ομάδα κατάφερε να μειώσει και να μείνει κοντά στο σκορ (28-37 στο 14’30’’). Όμως ήταν ολοφάνερο ότι η Παρτιζάν ελέγχει τον αγώνα.

Με ποσοστά για Όσκαρ (16/24 δίποντα και 6/9 τρίποντα) απέναντι στην ανύπαρκτη άμυνα του Παναθηναϊκού, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 54-41 στο τέλος του πρώτου μέρους. Ο Κέβιν Πάντερ είχε διαλύσει την άμυνα των «πράσινων» (20 πόντοι με 4/5 τρίποντα) που για ακόμα έναν αγώνα έδειχναν σοβαρά προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ασύνδετοι, με κακές αποστάσεις, κακή επικοινωνία και κατά κράτος ήττα σε όλες τις φάσεις στο ένας εναντίον ενός. Τα 8 επιθετικά ριμπάουντ συνολικά και το καλό επιθετικά δεύτερο δεκάλεπτο τους διατηρούσαν τυπικά μέσα στον αγώνα.

Με τον Μπέικον να δίνει το σύνθημα στην επίθεση και με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 54-48 στο 22’ και 58-53 στο 24’.  Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έκανε καλή δουλειά επάνω στον Πάντερ ενώ η άνοδος του Γουόλτερς έφερε τους «πράσινους» ακόμα πιο κοντά (57-58 στο 25’). Από την ενέργεια στην άμυνα, όμως άρχιζαν όλα.

Η αντίδραση από την Παρτιζάν συνδυαστικά με κακές επιθέσεις του Παναθηναϊκού της έδωσαν ένα 7-0 (και προηγήθηκε με 65-57). Οι Σέρβοι χτυπούσαν φανερά (και πάλι) στον Γκουντάιτις που δε μπορούσε να ακολουθήσει στην άμυνά του.

Οι «πράσινοι» βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν και πάλι χάρη στην άμυνά τους. Τα 4 κλεψίματα στο τρίτο δεκάλεπτο, τα 6 λάθη και τα 3/11 σουτ της Παρτιζάν μαζί με τους 9 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου, έφεραν τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σε απόσταση βολής (64-68) στο 30’.

Ο Καλαϊτζάκης συνέχισε να υψώνει απαγορευτικά στον Πάντερ (που είχε μείνει στο μηδέν μετά τους 20 πόντους του ημιχρόνου) ενώ ο Γουόλτερς οδηγούσε την επίθεση του Παναθηναϊκού αλλά χρεώθηκε με 4ο φάουλ στο 32’. Η απουσία του στο επόμενο διάστημα αποδείχθηκε καθοριστική για τους «πράσινους»

Ο Έξουμ ήταν πλέον εκείνος που μπήκε στη θέση του οδηγού για την Παρτιζάν που ξέφυγε 80-74 στο 34’30’’ ενώ ο Πάντερ άρχισε να βρίσκει πάλι στόχο κι έστειλε τους Σέρβους στο 83-73 ακριβώς στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Βεβαίως ο Γουόλτερς είχε επιστρέψει πλέον και ο Παναθηναϊκός λειτουργούσε καλύτερα με τον Αμερικανό. Αλλά ο Πάντερ (με τον Πονίτκα πλέον επάνω του) είχε αρχίσει να ξαναβρίσκει στόχο και παράλληλα υπήρξαν κάποιες λανθασμένες υποδείξεις από πλευράς διαιτητών.

Η πρώτη που αγνόησαν καθαρό φάουλ επάνω στον Μπέικον που ετοιμαζόταν να καρφώσει (αντ’ αυτού έδωσαν τεχνική ποινή στον Ράντονιτς και τη μπάλα στην Παρτιζάν) αλλά και στη συνέχεια όταν ο Πάντερ πιθανότατα είχε βγει εκτός πριν ευστοχήσει σε τρίποντο (78-88) κι ενώ απέμεναν περίπου τρία λεπτά για το τέλος.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ξέσπασαν σε αποδοκιμασίες, πέταξαν αντικείμενα και υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή. Υπήρξε προσπάθεια για να πλησιάσουν περισσότερο και τα κατάφεραν όταν με δύο βολές του Μπέικον μείωσαν  σε 88-84 με 47’’ να απομένουν για το φινάλε.

Οι Σέρβοι αστόχησαν όπως και ο Μπέικον ενώ ο Άντζουσιτς είχε 1/2 βολές (84-89) με 15’’ για το τέλος. Ο Μπέικον είχε 3/3 στα 7’’ (σκορ 87-89) αλλά ο Άντζουσιτς δε λάθεψε αυτή τη φορά (87-91). Ο Παναθηναϊκός δε μπορούσε να κάνει κάτι άλλο, ο Γκριγκόνις αστόχησε σε τρίποντο υπό την πίεση του ΛεΝτέι και στην εκπνοή ο Πονίτκα απλώς μείωσε για να γράψει το τελικό σκορ αφού στο 1’’ που απέμενε δε μπορούσε να αλλάξει κάτι

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3, Γουόλτερς 17, Λι 4, Παπαγιάννης 10, Γουίλιαμς 14, Μπέικον 17, Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9, Γκουντάιτις 3

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12, Λεσόρ 15, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 10, Μαντάρ 10

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Παρτιζάν 89-91: Υπερπροσπάθεια μεν, ήττα δε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College