ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Προμηθέας 87-79: Με το ζόρι

Για 37 λεπτά ο Προμηθέας είχε γίνει στενός κορσές στον Παναθηναϊκό που ακόμα μια φορά προβλημάτισε με την απόδοσή του

Για περίπου 37 λεπτά, ο Παναθηναϊκός ένιωθε την καυτή ανάσα του Προμηθέα και μάλλον ανακουφίστηκε όταν έφτασε στη νίκη (87-79)

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε τα γνωστά λειτουργικά προβλήματα (δεν αποτελεί δικαιολογία η απουσία των Γουόλτερς που έμεινε εκτός ρόστερ πρωταθλήματος και Παπαγιάννη) απέναντι σε μια ομάδα που έχει βελτιωθεί και πιθανότατα θα είχε μεγάλη τύχη αν δεν είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ ο Κόντιτ. Ντεμπούτο στην Basket League για τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Ματ Τόμας.

Ο Προμηθέας ήταν ο κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 24-14 αλλά ο Παναθηναϊκός βελτίωσε κάπως την εικόνα του στη συνέχεια. Πολύ δε περισσότερο την άμυνά του, βάζοντας πίεση στους φιλοξενούμενους που πλέον δεν είχαν την ίδια άνεση στο σκοράρισμα.

Ο Πονίτκα έκανε πολύ καλή δουλειά όταν ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 39-38 με 1΄35’’ να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου και τελικά έκλεισε το εικοσάλεπτο με 43-40. Ο αγώνας είχε αλλάξει όψη καθώς οι «πράσινοι» είχαν καλύψει τη διαφορά των 10 πόντων με την οποία είχαν προηγηθεί οι Πατρινοί και είχαν πάρει το προβάδισμα με το μέρος τους.

Ο Προμηθέας παρέμεινε κοντά κι έγινε απειλητικός όταν πέρασε μπροστά με 56-54 στο 26’ αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 8-0 και πέρασε με τη μεγαλύτερη διαφορά του ως τότε (62-56). Όμως η ομάδα της Πάτρας έβλεπε ότι είχε την προοπτική να διεκδικήσει τον αγώνα στο ΟΑΚΑ και μείωσε γρήγορα σε 64-63.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 και όλα έδειχναν ότι πηγαίναμε για έναν αμφίρροπο αγώνα. Η άμυνα των «πράσινων», πάντως, λειτουργούσε καλά με 4 συνεχόμενα κλεψίματα αλλά επιθετικά δεν υπήρχαν λύσεις (68-63 στο 31’30’’).

Με 5’45’’ για το τέλος του αγώνα ο Προμηθέας μείωσε σε 72-71 με τους Κουλμπόκα και Κάουαν να κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά ο Μπέικον με συνεχόμενους πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (σκορ 76-71). Όμως το τρίποντο του Κουλμπόκα και το καλάθι του Σίμπσον (μετά από λάθος πάσα του Αγραβάνη) έφερε το σκορ ξανά στην ισοπαλία (76-76) με 3’30’’ για το τέλος.

Ο Μπέικον ήταν εκείνος που «ξελάσπωσε» τον Παναθηναϊκό με τρίποντο (81-76) και με 2’06’’ για τη λήξη της αναμέτρησης.  Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να απαντήσει και πάλι, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 85-76 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40,  66-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Λι 11, Γουίλιαμς 4, Γ. Καλαϊτζάκης 6, Μπέικον 13, Γκουντάιτις 9, Π. Καλαϊτζάκης 2, Μποχωρίδης 3, Αγραβάνης 12, Τόμας 6, Πονίτκα 15, Μαντζούκας 6

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 15, Μουράτος 5, Σίμπσον 8, Χογκ 9, Κουλμπόκα 22, Ντάνγκουμπιτς 7, Κόντιτ 10, Τσαϊρέλης, Γκίκας 3, Λάγιος