ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Ρεάλ Μαδρίτης 68-71: Η καλή άμυνα σβήστηκε από την κακή επίθεση

Οι «πράσινοι» είχαν ενέργεια, τα πήγαν πολύ καλά στην άμυνα αλλά με 23/68 σουτ και 9/28 τρίποντα αλλά και 10 χαμένες βολές δεν ήταν δυνατό να νικήσουν

Ο Παναθηναϊκός είδε τον καλό βαθμό στην άμυνα να αντισταθμίζεται από τον πολύ κακό στην επίθεση και ηττήθηκε (68-71) από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην πρεμιέρα της Euroleague ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε έτοιμος να δώσει «μάχη» για να καλύψει τις δεδομένες αδυναμίες, την απουσία του Γουόλτερς, την ανετοιμότητα αλλά και το ποιοτικό έλλειμμα. Η Ρεάλ περιορίστηκε στους 71 πόντους, είχε δυόμιση φορές τα λάθη των «πράσινων» αλλά με υποφερτά ποσοστά ευστοχίας και με δεδομένη ποιότητα/προσωπικότητα παικτών, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Τα 15/40 δίποντα, τα 9/28 τρίποντα και οι 11/21 βολές αποτυπώνουν απόλυτα το πρόβλημα των «πράσινων» που είχαν τους Ντέρικ Γουίλιαμς και Πάρις Λι πρώτους σκόρερ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός βασίστηκε επάνω στην ενέργεια που έβγαλε στην άμυνά του προκειμένου να αποκτήσει τον έλεγχο του ρυθμού.  Ήταν πάντα κοντά στην Ρεάλ, πέρασε και μπροστά κάλυψε το 13-21 και με επιμέρους σκορ 13-2 βρέθηκε στο 26-23.

Περιόρισε τη δημιουργία των Ισπανών (μόλις 6 ασίστ στο πρώτο μέρος), δεν κινδύνεψε από τα περιφερειακά τους σουτ (2/10 τρίποντα) και πιθανότατα αν είχε καλύτερο ποσοστό στις βολές (8/15) και δεν είχε 0/5 τρίποντα ο Μάριους Γκριγκόνις να διεκδικούσε κάτι καλύτερο από το 37-38 του πρώτου 20λεπτου.

Γενικότερα αν η επίθεσή του λειτουργούσε το ίδιο καλά με την άμυνα της δεύτερης περιόδου θα ήταν άλλο παιχνίδι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο «σταμάτησε» το παιχνίδι της Ρεάλ στο ανοιχτό γήπεδο (οι Ισπανοί είχαν 9 πόντους από αιφνιδιασμό στην πρώτη περίοδο), τιμώρησε τα λάθη του αντιπάλου (πήρε 10 πόντους συνολικά από αυτά) κι έβγαλε την απαραίτητη σκληράδα που απαιτείται σε τέτοιους αγώνες.

Το ευχάριστο ήταν ότι σκόραραν οι οχτώ από τους 10 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν (μόνο τα αδέρφια Καλαϊτζάκη ήταν χωρίς πόντο) ενώ τα διάφορα σχήματα του Ράντονιτς μπέρδευαν την Ρεάλ.

Πάλι μέσα από την άμυνά του επιχείρησε να βρει τις λύσεις ο Παναθηναϊκός και με το ξεκίνημα της επανάληψης.  Παρά τα χαμηλά ποσοστά (10/27 δίποντα και 6/18 τρίποντα) συνέχισε να ελέγχει περιορίζοντας τη δημιουργία της Ρεάλ, κρατώντας χαμηλά το ρυθμό και υποχρεώνοντας τον αντίπαλο στα τριπλάσια λάθη (12 έναντι 4).

Πέρασε μπροστά με 46-45 στα μέσα της 3ης περιόδου αν και είχε να αντιμετωπίσει τα πρώτα προβλήματα με τα 3 φάουλ του Ματέους Πονίτκα.

Στα τελευταία 2’25’’ του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 9-3 και έκλεισε την περίοδο με 54-51. Οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να την περιορίσουν επιθετικά αλλά με 6/17 σουτ στην 3η περίοδο και συνολικά 9 χαμένες βολές δεν είχαν τη δυνατότητα να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί στη δική τους επίθεση.

Και το θέμα είναι ότι η Ρεάλ άρχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια (είχε 2/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 2/4 στην 3η περίοδο) ενώ οι «πράσινοι» συνέχιζαν να έχουν επιθετικό πρόβλημα. Συνεχόμενα τρίποντα από τον Γιουλ και τον Κοσέρ έφεραν τους Μαδριλένους στο +7 (σκορ 62-55) στο 33’30’’.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πάρις Λι ολοκλήρωσαν ένα σερί 8-0 για τον Παναθηναϊκό που πέρασε μπροστά με 63-62, αλλά ο Τζάναν Μούσα ανέλαβε να δώσει λύσεις για τους Μαδριλένους. Έξι συνεχόμενοι  πόντοι του Βόσνιου έφεραν την Ρεάλ στο 68-65 μόλις 2 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αστοχεί (ο Γκριγκόνις έφτασε τα 1/9 τρίποντα και ο Λι είχε δύο άστοχες ενέργειες «τραβηγμένες από τα μαλλιά») μέχρι ο Γιουλ με εύστοχο τρίποντο να ξαναφέρει την Ρεάλ στο +6 με το σκορ στο 71-65 και με 46’’ να απομένουν. Η άστοχη προσπάθεια του Πονίτκα ουσιαστικά έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 5, Γουίλιαμς 15, Άντριους 8, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 5, Γκριγκόνις 5, Γκουντάιτις 10.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοσέρ 8, Χεζόνια 8, Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 9, Πουαριέ 3, Κορνελί 2, Ταβάρες 14, Γιουλ 6, Γιαμπουσελέ 6, Μούσα 13

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ρεάλ Μαδρίτης 68-71: Η καλή άμυνα σβήστηκε από την κακή επίθεση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College