ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός- Ζαλγκίρις 89-65: Έτσι τον θέλουν!

Το «κρύο» πρώτο ημίχρονο έγινε «καυτό» στο δεύτερο και τσουρούφλισε άσχημα την Ζαλγκίρις που είδε τον Παναθηναϊκό με το φοβερό Πάρις Λι να περνά από πάνω της

Αν ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν όπως στο τρίτο δεκάλεπτο και το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ζαλγκίρις τότε όλα θα ήταν διαφορετικά.

Διότι στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ ένας κανονικός Παναθηναϊκός που παρέσυρε τους Λιθουανούς (89-65) και μοίρασε χαμόγελα μετά από πολύ καιρό! Το 27-42 του πρώτου ημιχρόνου ξεχάστηκε (όχι από τους προπονητές βέβαια που θα το χρησιμοποιήσουν κατάλληλα) αφού η επανάληψη ήταν «μαγική» για τον Παναθηναϊκό.

Τότε έβγαλαν ενέργεια, πίεσαν, έκαναν τους Λιθουανούς να καταλάβουν ότι δεν ήρθαν για βόλτα στην Αθήνα. Κι έτσι άναψε η «φλόγα» ώστε στην επίθεση να αρχίσουν να μπαίνουν τα τρίποντα, να κυκλοφορεί η μπάλα κανονικά, να υπάρχει ρυθμός, συμμετοχή, συνεργασία. Ο Παναθηναϊκός του δευτέρου μέρους είναι η ομάδα που θέλουν να βλέπουν οι φίλοι του.

Ο τρομερός Πάρις Λι ήταν εκείνος που έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση με ένα απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο (πέτυχε τους 17 από τους 37 πόντους του Παναθηναϊκού) και τελικά ολοκλήρωσε με ρεκόρ καριέρας σε πόντους. Δικαιούται τον τίτλο του κορυφαίου

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 4 λεπτά αγώνα μέχρι να αστοχήσει σε σουτ η Ζαλγκίρις. Μέχρι τότε οι Λιθουανοί είχαν πετύχει 14 πόντους χωρίς να αισθανθούν την παραμικρή πίεση από τους παίκτες του Παναθηναϊκού που φαίνονταν «μουδιασμένοι» και «παγωμένοι».

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 9-0 και μείωσε σε 14-13 αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων ήταν μεγάλο πρόβλημα. Κι άλυτο! Από τα 6 άστοχα σουτ των Λιθουανών- μέχρι εκείνο το σημείο- τα μισά είχαν γίνει επιθετικά ριμπάουντ. Γενικά οι «πράσινοι» παρά την έκλαμψη του 9-0 δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι το αξιοσημείωτο στο πρώτο δεκάλεπτο και η αίσθηση ήταν ότι η Ζαλγκίρις είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός, αντί να βελτιωθεί, έγινε ακόμα χειρότερος. Η Ζαλγκίρις άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά η οποία έφτασε και στο +14 (σκορ 38-24) ενώ οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι, έκαναν λάθη και δεν είχαν καταφέρει να βγάλουν μια συνεργασία της προκοπής.

Η δεύτερη περίοδος ήταν «τραγωδία»! Οι «πράσινοι» είχαν 4 λάθη και ούτε μία ασίστ! Επίσης με 4/10 βολές και 2/9 σουτ δε μπορούσαν να περιμένουν το παραμικρό, πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή κατά την οποία η Ζαλγκίρις είχε 8 επιθετικά ριμπάουντ (στο ίδιο διάστημα) που της έφεραν 9 πόντους. Τα ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο, έτσι για την ιστορία, ήταν 17-4 υπέρ των Λιθουανών οπότε δεν έχουμε και πολλά πράγματα να συζητήσουμε.

Το θετικό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε πολύ τους παίκτες της Ζαλγκίρις κι έτσι ήρθε και η αυτοπεποίθηση. Πρώτα με ένα 7-0 και ακολούθως με επιμέρους σκορ 13-3 (και 3/3 τρίποντα στο ίδιο διάστημα) οι «πράσινοι» μείωσαν σε 45-40 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάρις Λι που είχε κάνει άνω- κάτω τους Λιθουανούς.

Ακόμα ένα τρίποντο από τον Ντουέιν Μπέικον έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά (50-47) περίπου στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και βέβαια ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή. Μέσα σε πέντε λεπτά οι «πράσινοι» είχαν τρέξει επιμέρους σκορ 20-8 και είχαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο απ’ ότι στο πρώτο μέρος.

Το τρίποντο (ακόμα ένα με το οποίο έγιναν 5/5 στο τρίτο δεκάλεπτο) του Πάρις Λι έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Παναθηναϊκό (54-52) με 3’15’’ για το τέλος της περιόδου. Μέσα σε 6’45’’ οι «πράσινοι» είχαν πετύχει 27 πόντους, όσους είχαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο!

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Λι είχε 19 πόντους (από 2 στο πρώτο μέρος) από τους 37 του Παναθηναϊκού σε μια μαγική περίοδο. Στο διάστημα αυτό οι «πράσινοι» είχαν 5/6 δίποντα και 7/8 τρίποντα, έκαναν 6 κλεψίματα, υποχρέωσαν την Ζαλγκίρις σε 9 λάθη (από τα οποία πήραν 16 πόντους) και βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό!

Ο Παναθηναϊκός ήταν άλλη ομάδα πλέον και μάλιστα πήρε διψήφια διαφορά με 8’34’’ για το τέλος της αναμέτρησης (69-58) ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Μπέικον εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (σκορ 74-58). Το κρεσέντο έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων συνεχίστηκε με τον Πονίτκα να στέλνει το σκορ στο 80-60 και την Ζαλγκίρις να είναι πλέον για λύπηση! Οι «πράσινοι» έμοιαζαν με ένα τεράστιο κύμα που είχε παρασύρει τους Λιθουανούς οι οποίοι δεν είχαν τρόπο διαφυγής.

Ευκαιρίας δοθείσης ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ σε ηλικία 17 ετών και 9 μηνών έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7, Λι 24, Παπαγιάννης 12, Γουίλιαμς 5, Γ. Καλαϊτζάκης 4, Μπέικον 13, Πονίτκα 13, Γκριγκόνις 4, Γκουντάιτις 7, Σαμοντούροβ

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9, Χέις 4, Σμιτς 11, Μπιρούτις 9, Λουκοσιούνας 3, Μπραζντέικις 7, Πολονάρα 2, Ντίμσα 8, Μπουτκεβίτσιους 5, Ουλανόβας 7

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ζαλγκίρις 89-65: Έτσι τον θέλουν!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College