ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ- Γαλατασαράι 81-74: Με Love από τη Θεσσαλονίκη

Πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο BCL επί της Γαλατασαράι με τον Ζερμέιν Λοβ να πετυχαίνει τα δύο καθοριστικά τρίποντα και να ρίχνει στο καναβάτσο τους Τούρκους

Ο Ζερμέιν Λοβ έδειξε πόσο πολύ έλειψε από τον ΠΑΟΚ στους προηγούμενους αγώνες καθώς με την προσωπικότητά του καθάρισε στα δύσκολα.

Η επιστροφή του Λοβ έγινε με εκκωφαντικό τρόπο και με τον ΠΑΟΚ να νικά την Γαλατασαράι (81-74) και να παίρνει την πρώτη του νίκη στο BCL.  Ο Αμερικανός γκαρντ, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, έβαλε τα δύο μεγάλα σουτ που ξεκαθάρισαν το νικητή. Κι έτσι ο ΠΑΟΚ νίκησε την καλύτερη ομάδα του ομίλου. Την Γαλατασαράι που λίγα 24ωρα πριν είχε νικήσει μέσα στην έδρα της Εφές.

Και το κυριότερο; Περιόρισε τους Τούρκους στους 74 πόντους. Τους έβγαλε από το παιχνίδι τους καθώς πρόκειται για μια ομάδα που σκοράρει σταθερά πάνω από 90 πόντους.

Εκεί ήταν και το μεγάλο μυστικό για τον ΠΑΟΚ. Ότι μετά την πρώτη περίοδο κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνά του. Η Γαλατασαράι προηγήθηκε 24-12 στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς έκανε το παιχνίδι της. Ο ΠΑΟΚ έγινε πιο σκληρός, την περιόρισε στους 12 στη δεύτερη περίοδο και άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό του.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι δε μπορούσαν να τρέξουν, δεν είχαν ανοιχτούς χώρους και ο ψυχολογικός παράγοντας έγειρε προς την πλευρά του ΠΑΟΚ. Η άριστη τακτική του Άρη Λυκογιάννη είχε ως αποτέλεσμα την αλλαγή σκηνικού στον αγώνα. Την ελληνική ομάδα να αισθάνεται σιγουριά κι αυτοπεποίθηση.

Και στο τέλος, με τα 2/2 τρίποντα του Λοβ να μετατρέπει το 73-72 σε 79-72 με 40’’ να απομένουν για το τέλος.

Εκεί «μίλησε» η προσωπικότητα του παίκτη που τόσο πολύ έλειψε από την ομάδα. Της οποίας είναι ο ηγέτης.

Σπουδαία δουλειά και από τον Μάρβιν Τζόουνς (12 πόντοι-13 ριμπάουντ και 2 τάπες).Όμως η άμυνα του ΠΑΟΚ έκανε όλη τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 9, Γκρίφιν 13, Γιάνκοβιτς 8, Τζόουνς 12, Λοβ 14, Χριστοδούλου 3, ΝτιΛέο 8, Μ.Καμπερίδης 1, Γ.Καμπερίδης 3, Ογκμπέιντε 4, Τολιόπουλος 6

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Μεμνούν): Πουρσέλ 21, Μπλάκσιρ 18, Μποστ 11, Καμπατσά 5, Τριμπλ 8, Αράρ 6, Κράβις 5, Κους, Οντσέλ\