ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ- Ιγκοκέα 64-75: Με Στρασμπούρ για την είσοδο στους 16

O ΠΑΟΚ θα πρέπει να κάνει το break και να κλέψει το πλεονέκτημα έδρας από την Στρασμπούρ ώστε να περάσει στους 16 του BCL

Η μακρά περίοδος αποχής λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού επηρέασε τον ΠΑΟΚ στον αγώνα με την Ιγκοκέα που έκλεισε την πρώτη φάση του BCL

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη που θα του έδινε το πλεονέκτημα έδρας στους «16», αλλά το «θέλω» είναι διαφορετικό από το «μπορώ». Η Ιγκοκέα κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε στη νίκη με 75-64. Η ελληνική ομάδα (δεν είχε τον Γκρίφιν) έκανε ό,τι μπορούσε στο πρώτο 20λεπτο αλλά κατέρρευσε στην 3η περίοδο. Ο βαθμός ετοιμότητας των Βόσνιων έπαιξε σημαντικό ρόλο.

Αυτό σημαίνει ότι στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Στρασμπούρ η οποία θα έχει το πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά θα κριθεί στις 2 νίκες κι αρχίζει την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου από την Γαλλία. Στις 12 Ιανουαρίου θα γίνει ο δεύτερος αγώνας στη Θεσσαλονίκη ενώ αν χρειαστεί τρίτος αγώνας θα οριστεί ημερομηνία.

Υπενθυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ ανακοίνωσε την απόκτηση του Ντιμίτρι Ρίβερς (26χρ.- 2,03μ.)

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 45-61, 64-75

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μ.Καμπερίδης, Λοβ 20, Μάντζαρης 7, Ογκμπέιντε 3, Ρούμογλου, ΝτιΛέο 7, Γιάνκοβιτς 8, Τζόουνς 9, Καμαριανός, Γ.Καμπερίδης 6, Τολιόπουλος 4

ΙΓΚΟΚΕΑ (Μπάϊτς): Ίλιτς 6, Γιοσίλο 5, Ρόμπινσον 10, Σταρκς 10, Στίβενς 19, Φούντιτς 5, Ραντάνοβ 2, Τάλιτς 7, Τανάσκοβιτς 5, Γουόλερ 6