ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ- Τσερνομόρετς 81-77: Καλό τεστ και πολλά συμπεράσματα

Ο κόουτς του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης είδε όσα ήθελε από τους παίκτες του στη φιλική αναμέτρηση με τη βουλγάρικη ομάδα. Ο επόμενος αγώνας με κόσμο μετά από μήνες!!!

Με νίκη ολοκλήρωσε και το 5ο του φιλικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 81-77 της βουλγάρικης Τσερνομόρετς στο PAOK Sports Arena.

Πολλά και χρήσιμα ήταν τα συμπεράσματα για τον κόουτς του ΠΑΟΚ, Άρη Λυκογιάννη. Που είδε την ομάδα του να πετυχαίνει 50 πόντους στο ημίχρονο, αλλά να μην συνεχίζει με τον ίδιο παραγωγικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ταυτόχρονα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά. Ήταν ένα καλό τεστ για την ομάδα, πριν από τα δύο τελευταία φιλικά παιχνίδια και κυρίως πριν από τον αγώνα της Παρασκευής (24/9) με τον Κολοσσό. Το πρώτο παιχνίδι παρουσία κόσμου, μετά από 18 μήνες!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-8 στο 4ο λεπτό ενώ ο Γιώργος Καμπερίδης είχε ήδη ευστοχήσει σε 3 τρίποντα. Ο «Δικέφαλος» που είχε λύσεις μέσα κι έξω από το καλάθι, διεύρυνε τη διαφορά απέναντι στην Τσερνομόρετς. Με τρίποντο του Λοβ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 12 (24-12) και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (30-18).

O ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε 35-21, πέτυχε συνολικά 9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τους 50 πόντους (50-38) στο διάστημα αυτό.

Ωστόσο η Τσερνομόρετς δεν άφησε το παιχνίδι, προσπάθησε να επιστρέψει και ήταν ανταγωνιστική.

Σε πλήρη αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ο ΠΑΟΚ έμεινε πολύ χαμηλά στις επιθετικές του επιδόσεις. Πέτυχε μόλις 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Βούλγαροι μείωσαν την διαφορά στους 5 πόντους (62-55).

Η Τσερνομόρετς βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και να περάσει μπροστά (70-71 στο 36΄). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με 4 (70-74), αλλά ο ΠΑΟΚ  απάντησε με τρίποντο του Τολιόπουλου και βολές του ΝτιΛέο (75-74).

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (τρίποντο Τολιόπουλου για το 79-77) και βολές του ΝτιΛέο (81-77), ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Φούφης, Λουλουδιάδης, Τσιρτσίμαλης

Δεκάλεπτα: 30-18, 50-38, 62-55, 81-77

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 2, Λοβ 9 (2), Γκρίφιν 6, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, ΝτιΛέο 12 (2), Καμπερίδης Γ. 12 (4), Κάρτερ 8 (1), Τζόουνς 7, Τολιόπουλος 9 (3), Γιάνκοβιτς 4, Ογκμπέιντε 12.

ΤΣΕΡΝΟΜΟΡΕΤΣ: Χάρις, Μαριντσέφσκι, Λιούις 14, Χατζιρούσεφ 9 (1), Τσιτάτζε, Τρότσα 15, Τόνεφ 2, Κόεφ 3 (1), Ζέλεφ  12 (3), Μπογιάνοφ 15 (1), Μπέλγκερ 7 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ- Τσερνομόρετς 81-77: Καλό τεστ και πολλά συμπεράσματα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.