ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός 81-73: Θρίαμβος με ηγέτη τον Χαντς (vids)

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεγύμνωσε τις αδυναμίες των «πράσινων» που θα πάνε στο «ντέρμπι αιωνίων» κουβαλώντας μια κακή εμφάνιση και μια απώλεια, τη δεύτερη φέτος στην Θεσσαλονίκη

Ο σπουδαίος ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην 3η φετινή του ήττα (81-73) ενώ παράλληλα παρέμεινε κοντά στην τετράδα.

Με ηγέτη τον σπουδαίο Τζέιλεν Χαντς (27 πόντοι) ο ΠΑΟΚ έκανε ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο και νίκησε δίκαια τον Παναθηναϊκό που για έναν ακόμα αγώνα, προβλημάτισε. Κι όλα αυτά μια εβδομάδα πριν από το «ντέρμπι αιωνίων» στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (19/3-19:15).

Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 20-12 για τους νικητές) ο ΠΑΟΚ έδειξε αποφασιστικότητα και συγκέντρωση ενώ ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε. Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια (και συγκεκριμένα τη σεζόν 2014-2015) στην Basket League.

Η εικόνα της τέταρτης περιόδου είναι κι ενδεικτική για το δίκαιο της νίκης των γηπεδούχων. Ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν οι «πράσινοι» έκαναν το ένα λάθος μετά τον άλλο ενώ οι επιλογές τους ήταν για κλάματα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει τη μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη. Και η αλήθεια είναι ότι πήρε ψυχολογία στα τελευταία 1’29’’ του ημιχρόνου όταν με σερί 7-0 επέστρεψε από το -9 και μείωσε σε 40-38. Και το σερί έφτασε στο 12-0 όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν με 43-40 στο 21’ βάζοντας νέα κατάσταση στον αγώνα.

Στο 25’30’’ το σκορ πήγε στο 56-48 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσιακμά κι εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε ν’ αντιδρά. Μείωσε σε 58-56 με τον Ντουέιν Μπέικον ν’ αναλαμβάνει δράση και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 61-61.

Ένα νέο σερί (8-0) του ΠΑΟΚ τον έφερε μπροστά με 72-66 στα μισά της τελευταίας περιόδου ενώ με 3’11’’ για το φινάλε κι ενώ οι «πράσινοι» πελαγοδρομούσαν το σκορ ήταν στο 76-69.

Ο Παναθηναϊκός είχε επαφή μέχρι και 57’’ για το τέλος (77-73) αλλά το καλάθι του Ρένφρο από την εξαιρετική ασίστ του Χαντς έβαλε τέλος. Με 36’’ για το φινάλε και με τον Πονίτκα να προσθέτει ακόμα μια κακή επίθεση στον Παναθηναϊκό, τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 10, Ράιλι 7, Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος, Ρένφρο 6, Τσιακμάς 6, Χαντς 27, Πόλι 12, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 6, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 3, Παπαγιάννης 12, Γ. Καλαϊτζάκης 9, Μπέικον 16, Πονίτκα 14, Π. Καλαϊτζάκης 8, Γουόλτερς 2, Μποχωρίδης 7, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2