ΜΠΑΣΚΕΤ

Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81: Ήττα στο σουτ

Διαβάστε πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση Παρτιζάν - Παναθηναϊκός

ΠαρτιζάνΠαναθηναϊκός 83-81: Χωρίς να έχει βαθμολογικό κίνητρο, το «τριφύλλι» πάλεψε ως το τέλος προτού λυγίσει στην αναμέτρηση για την 34η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκλεισε τη regular season στο 11-23, ενώ εκείνη του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 20-14 (στα playoffs θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας)

O Ντουέιν Μπέικον είχε 19 πόντους-4 ασίστ, ο Ματέους Πονίτκα 12π. κι ο Αρτούρας Γκουντάιτις 11 πόντους-8 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα, ο Ντάντε Έξουμ κατέγραψε 18 πόντους-4 ασίστ, ο Κέβιν Πάντερ 17π., ο Αλέκσα Αβράμοβιτς 14π. κι ο Ματίας Λεσόρ 9π.-9ρ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε αρκετές λύσεις στην επίθεση, μετατρέποντας το 18-17 σε 18-28 και λίγο αργότερα σε 20-38!

Αυτό το επιμέρους 2-21, πάντως, έγινε 12-0 σερί για την Παρτιζάν, η οποία έκλεισε στο -6 το πρώτο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος κύλησε με το «τριφύλλι» να έχει σταθερά το προβάδισμα και να επανέρχεται στο παρκέ για το τελευταίο δεκάλεπτο από το +8.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +11 στα 08:14 χάρη σε τρίποντο του Μαντζούκα, αλλά τότε η Παρτιζάν αφυπνίστηκε, πέτυχε νέο σερί 12-0 και προσπέρασε 72-71 με 05:04 στο ρολόι.

Ακολούθησαν έξι εναλλαγές στο προβάδισμα, δείγμα της τιτάνιας προσπάθειας που κατέβαλαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είδαν τον Πάντερ να σημειώνει 4 κρίσιμους πόντους.

Οι εναλλαγές έγιναν οκτώ, αφού ο Πονίτκα ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 80-81 στο 01:17 και ο Τζέιμς Νάναλι… σκότωσε τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στα 32”.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Μπέικον έχασε δίποντο στα 9”, ο Μάριους Γκριγκόνις πήρε το ριμπάουντ, ο Πονίτκα σούταρε για το τρίποντο της νίκης σε νεκρό χρόνο, χωρίς ωστόσο να πανηγυρίσει.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81

Δείτε τα στατιστικά ΕΔΩ

Τα highlights της αναμέτρησης Παρτιζάν – Παναθηναϊκός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 83-81: Ήττα στο σουτ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.