ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι- Ντιζόν 92-88: Πάει για τελικό στην Γαλλία (vid)

Το Περιστέρι άντεξε στην πίεση των Γάλλων και στην παράταση κατάφερε να φτάσει τη νίκη και να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, το Περιστέρι επικράτησε 92-88 της Ντιζόν και ισοφάρισε τη σειρά στα Play In του BCL σε 1-1.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση όπου το Περιστέρι άντεξε στην πίεση των Γάλλων και την ερχόμενη Τετάρτη (18/1) στην Ντιζόν πάνε για τελικό πρόκρισης. Σε αυτό τον αγώνα θα κριθεί η πρόκριση στους 16 της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα δεν είχε καλή αρχή, ισορρόπησε στη συνέχεια, πήρε διαφορά στην 3η περίοδο αλλά στο τέλος ο αγώνας έγινε συγκλονιστικός!

Με 29’’ για το τέλος ο ΜακΝτάφι με 3/3 βολές μείωσε σε 80-79 ενώ ο Μωραϊτης είχε 1/2. Ο ΜακΝτάφι ήταν άστοχος με 15’’ για το τέλος αλλά ο Γουέιρ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε τη φάση (81-81). Το Περιστέρι δεν κατάφερε να κάνει επαναφορά (παράβαση 5’’) και πάλι καλά που ο Χρόβατ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων!

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και το Περιστέρι βρέθηκε στο 88-85 αλλά οι Γάλλοι δεν το έβαλαν κάτω. Με 3 συνεχόμενους πόντους του Γουέιρ ισοφάρισαν σε 88-88 και τα πάντα ήταν «ανοιχτά» με το Περιστέρι να αισθάνεται πλέον μεγάλη πίεση. Ο Μπιλάν είχε 1/2 βολές με 41’’ πριν το τέλος (89-88) αλλά ο Χόλστον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η ελληνική ομάδα έγινε φαβορί για την αναμέτρηση. Οι βολές από Φρανσίσκο και Ντένμον έβαλαν τέλος στον αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 67-59, 81-81 (καν.αγ.), 92-88

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπιλάν 16, Ντένμον 16, Φρανσίσκο 19, Τζούστον 2, Κασελάκης 13, Αγραβάνης 16, Μωραϊτης 5, Περσίδης, Ραντάνοφ 5

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5, Χόλστον 8, Χρόβατ 18, ΜακΝτάφι 20, Γουέιρ 12, Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21, Λουμ 2,  Μόμπλεϊ

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι- Ντιζόν 92-88: Πάει για τελικό στην Γαλλία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.