ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι – Ολυμπιακός 64-84: Σα να μην πέρασε μία μέρα για τον Ολυμπιακό, «πέταξε» για τον τελικό του Super Cup

Ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που το είχε αφήσει την περασμένη σεζόν και επικράτησε με 64-84 του Περιστερίου, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup.

Περιστέρι – Ολυμπιακός: Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Περιστερίου με 64-84 στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, δίνοντας το παρών στον μεγάλο τελικό του Super Cup και περιμένοντας το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός.

Ο Χαντς μπορεί να ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ), όμως η απόδοσή του δεν ήταν αρκετή για να κάμψει το εμπόδιο των «ερυθρόλευκων».

Από την άλλη πλευρά, τρομερός ήταν ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και ο Γουίλιαμς – Γκολς που ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους.

ΜακΚίσικ και Μπραζντέικις δεν ήταν στη διάθεση του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ για το Περιστέρι ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ.

«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν αρχικά από ένα τρίποντο και στη συνέχεια με ένα μεγάλο σερί το σκορ έφτασε στο 3-16.

Εξαιρετικός ήταν ο Γουόκαπ που στα πρώτα έξι λεπτά μετρούσε πέντε πόντους και τρεις ασίστ, ενώ τους εννέα έφτασε ο Παπανικολάου στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το 20-27 στην πρώτη περίοδο, έδειξε και την ευστοχία επιθετικά, με τους τυπικά γηπεδούχους να μαζεύουν τη διαφορά έπειτα από την είσοδο του Ξανθόπουλου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Χαντς που έφτασε τους 11 πόντους και τη διαφορά πλέον στο +4 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Τρία λεπτά αργότερα και με τον Ντάνγκουμπιτς να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 30-29.

Ωστόσο, ένα σερί 0-11 άνοιξε τη διαφορά ξανά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ να γράφει 36-46.

Ο Χαντς έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, όμως δεν έφτανε αυτό και έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ, διατηρώντας τη διαφορά και πηγαίνοντας με το +13 (50-63) στην τελευταία περίοδο.

Και εκεί παρουσιάστηκε απόλυτα σοβαρός και αποφασισμένος να μην διακινδυνεύσει το σκορ. Αντίθετα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έμειναν από δυνάμεις, μη μπορώντας να μαζέψουν τη διαφορά, με το τελικό 64-84 να είναι το σκορ της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ, Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης, Ουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 4, Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Χαντς 24 (4), Ρένφρο, Χουγκάζ 2, Ζούγρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Κάνααν 7 (1), Παπανικολάου 12 (2), Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοφ 16, Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Πάπας 3 (1) Φαλ 2, Σίκμα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Ολυμπιακός 64-84: Σα να μην πέρασε μία μέρα για τον Ολυμπιακό, «πέταξε» για τον τελικό του Super Cup», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.