ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Νέα μεγάλη νίκη για την ομάδα του Σπανούλη, «φωτιά» στα ημιτελικά και game 5

Νέα σπουδαία νίκη για το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό και τα πάντα θα κριθούν στο game 5.

Περιστέρι – Παναθηναϊκός: Νέα μεγάλη νίκη πέτυχε το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 76-71 στα ημιτελικά των playoffs της Basket League και έβαλε «φωτιά» στη σειρά.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει φαίνεται πως είναι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία με κορυφαίο τον Φρανσίσκο που πέτυχε 24 πόντους, έδειξε τα «δόντια» της και θα διεκδικήσει τις πιθανότητές της για παρουσία στον τελικό στο game 5.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και αποφασισμένοι να κερδίσουν το ματς και να πάνε στον τελικό, φτάνοντας στο 7-13 στα πρώτα πέντε λεπτά. Όμως οι γηπεδούχοι με σοβαρότητα σε άμυνα και επίθεση και με σερί 9-0 γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 21-15.

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κρατούν την υπεροχή τους, φτάνοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 15ο λεπτό. Οι «πράσινοι» δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό στην επίθεση, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν ούτε στην άμυνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε υπόθεση μόνο για έναν, με το επιμέρους 20-13 να φανερώνει και την εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε με πιο καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο και δείχνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα κατάφερε να μπει και πάλι στο ματς. Με τον Γκρικόνις να δίνει τις απαραίτητες λύσεις μείωσαν στο 48-41 πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση και τους τρίτου δεκαλέπτου. Στην… εξίσωση μπήκε και ο Ντέρικ Ουίλιαμς και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν την περίοδο με το σκορ να έχει πάει στο 59-55, «ψαλιδίζοντας» έτσι τη διαφορά.

Οι «Πράσινοι» γκρέμισαν σε λίγα λεπτά ότι προσπάθησαν να χτίσουν, με τη διαφορά να ξεφεύγει και πάλι στους δέκα πόντους με τον εκπληκτικό Φρανσίσκο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Άργησαν πολύ αλλά αντέδρασαν, μάζεψαν και πάλι τη διαφορά και δύο λεπτά πριν το φινάλε κατάφεραν να βρεθούν στο -4. Και πάλι ο Φρανσίσκο με τρίποντο έδωσε «ανάσα», για να τελειώσει το ματς με το 76-71 να είναι το τελικό σκορ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Νέα μεγάλη νίκη για την ομάδα του Σπανούλη, «φωτιά» στα ημιτελικά και game 5», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.