ΜΠΑΣΚΕΤ

Πράσινο ξέσπασμα και 100άρα ο Παναθηναϊκός κόντρα στο Λαύριο

Ρεσιτάλ του Παναθηναϊκού κόντρα στο Λαύριο και νίκη με 111-75.

Ο Παναθηναϊκός «ξέσπασε» στο Λαύριο και επικράτησε με 111-75 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League.

Αντετοκούνμπο και Ενράνγκομεθ ήταν οι κορυφαίοι τις αναμέτρησης, με τον πρώτο να μετράει 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ και τον Ισπανό να έχει 15 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ, τρέχοντας με το «καλημέρα» ένα σερί 5-0. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η διαφορά σταδιακά αυξανόταν και έχοντας εκπληκτικά ποσοστά ευστοχία διαμόρφωσαν το 31-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και το κατάφεραν, φτάνοντας από το -11 στο -6 (33-27), ωστόσο στο 14ο λεπτό ο Βιλντόζα με δύο εύστοχα σουτ από τα 6,75 μέτρα κατάφερε να διευρύνει και πάλι τη διαφορά κάνοντας το 44-30. Το Λαύριο έβρισκε τις απαντήσεις που έψαχνε από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας πέντε εύστοχα και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 56-45.

Οι Πράσινοι μπορεί να ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τρία λάθη σε δύο λεπτά, όμως μετέτρεψαν σε έναν επιθετικό μονόλογο το ματς. Αρχικά με ένα σερί 13-0 και με 30 συνολικά πόντους στην τρίτη περίοδο. Αξιοσημείωτη είναι και η επιθετική δυστοκία των φιλοξενούμενων που έμειναν στους εννιά πόντους.

Με τη διαφορά να βρίσκεται πλέον στους 30 πόντους, τα δέκα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα, έμειναν κοντά επιθετικά και με το επιμέρους 25-21 διαμορφώθηκε το τελικό 111-75.