ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας- Χάποελ Τελ Αβίβ 83-100: Με κάτω τα χέρια

Ο Προμηθέας ήταν πολύ «χαλαρός» ειδικά στο δεύτερο μέρος και τιμωρήθηκε, πολύ σκληρά μάλιστα, στην Πάτρα από την Χάποελ Τελ Αβίβ πετώντας στα σκουπίδια τη νίκη του στο Παρίσι

Βαριά εντός έδρας ήττα (83-100) υπέστη ο Προμηθέας στο Eurocup από την Χάποελ Τελ Αβίβ με την οποία πλέον ισοβαθμεί αφού έχουν το ίδιο ρεκόρ (5-4).

Θα περίμενε κανείς ότι ο Προμηθέας θα παρουσίαζε κάτι πολύ καλύτερο απ’ αυτό που όλοι είδαν κόντρα στους Ισραηλινούς, ειδικά μετά τη μεγάλη του νίκη στο Παρίσι. Κι όμως, ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο. Η ομάδα της Πάτρας δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο όταν και δέχθηκε συνολικά 63 πόντους.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Πάτρας ήταν ο Τζο Γιανγκ (17 πόντοι) ενώ ακολούθησε ο Άντονι Κάουαν (16 πόντοι). Η διαφορά υπέρ της Χάποελ έφτασε και στο +29 (σκορ 100-71) αλλά στα τελευταία 3’04’’ ο Προμηθέας με σερί 12-0 περιόρισε την έκταση του σκορ.

Από τη στιγμή που ο Βασίλης Μουράτος μείωσε σε 33-32 με 1’59’’ για το τέλος του ημιχρόνου, άρχισε ένας εφιάλτης για τον Προμηθέα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 22-0 καθώς η ελληνική ομάδα έμεινε χωρίς σκορ για τα υπόλοιπα 1’59’’ του πρώτου ημιχρόνου και για τα πρώτα 4’11’’ του τρίτου δεκαλέπτου. Το σκορ πήγε στο 55-32 για την Χάποελ η οποία στο 28’ έφτασε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (68-40) εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Ο Προμηθέας δέχθηκε 36 πόντους στην 3η περίοδο (και πέτυχε 21) κι αυτό ήταν ουσιαστικά το διάστημα που έκρινε τον αγώνα. Πλέον η αναμέτρηση ήταν ένας διαρκής μονόλογος για την Χάποελ που συνέχισε να σκοράρει και μάλιστα χωρίς να πετυχαίνει και πολλά τρίποντα. Δε χρειάζεται όμως να ψάξουμε περισσότερα πράγματα όταν κάποια ουσιαστικά στατιστικά στοιχεία είναι εμφανή. Ο Προμηθέας δέχθηκε 25 πόντους στον αιφνιδιασμό και 20 από τα λάθη του και φυσικά «τιμωρήθηκε» για τον τρόπο με τον οποίο προσέγγισε τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 16, Ντάνγκουμπιτς 5, Γιανγκ 17, Κόντιτ 9, Πλώτας, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 7, Γκίκας, Λάγιος, Κακλαμανάκης, Τανούλης 13, Κουλμπόκα 14

ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Φράνκο): Τοκότο 10, Χάρελ, Μούνφορντ 15, Μπένι 3, Τιμόρ 9, Χοάρντ 14, Ζάλμανσον 7, Ονουάκου 11, Γκινάτ 5, ΜακΡέι 26