ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Eurocup: Βαριά ήττα 78-51 του Προμηθέα από την Τρέντο

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε ούτε τη 2η αγωνιστική του Eurocup καθώς υπέστη συντριβή στην Ιταλία από την Τρέντο (78-51).

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε ούτε τη 2η αγωνιστική του Eurocup. Μια εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα του από την Γκραν Κανάρια, υπέστη συντριβή στην Ιταλία από την Τρέντο (78-51).

Ο Προμηθέας έχει 0/2 στο φετινό Eurocup. Ενώ την επόμενη αγωνιστική (Τρίτη 13/10) παίζει επίσης εκτός έδρας και συγκεκριμένα στην Τουρκία κόντρα στην Μπούρσασπορ.

Μέχρι το 18’ η ελληνική ομάδα πατούσε καλά στο παρκέ, παρά την αστοχία.

Ένα σερί 10-0 στα τελευταία 2’13’’ της δεύτερης περιόδου έγραψε το 36-29 υπέρ της Τρέντο στο ημίχρονο. Ο Προμηθέας έδειχνε να έχει τον έλεγχο μέχρι τότε. Αλλά το σερί των Ιταλών συνδυαστικά με την αστοχία (1/10 τρίποντα) και τα πολλά λάθη (9) της ελληνικής ομάδας την έφεραν στο -7 στο τέλος του ημιχρόνου.

Λούντζης (9), Αγραβάνης (8) και Αγκμπελίς (6) είχαν τους 23 από τους 29 πόντους του Προμηθέα στο πρώτο μέρος. Οι μόλις 4 ασίστ, έδειχναν και πολύ κακή δημιουργία.

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για την ομάδα της Πάτρας και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Τρέντο άρχισε με 4/5 τρίποντα (και 9/15 συνολικά) και ο Προμηθέας με 0/5 (και 1/15 συνολικά). Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 50-33 για τους Ιταλούς και η ελληνική ομάδα είχε χάσει κάθε επαφή με το σκορ.

Οι παίκτες του Προμηθέα συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Έμειναν στους 10 πόντους στην 3η περίοδο (είχαν 11 στην δεύτερη) και το σκορ στο 30’ ήταν 55-39 για τους Ιταλούς. Τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα με τον Προμηθέα να έχει… 2/20 τριποντα και 13 λάθη!

Ο αγώνας είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το χειρότερο για τον Προμηθέα είναι ότι οι Ιταλοί πήραν και διαφορά. Άλλωστε ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας είχε πετύχει 18 πόντους στα επόμενα 30 λεπτά πέτυχε… 33 μόλις!

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, για πρώτη φορά η Τρέντο πήγε στο +20 (σκορ 59-39). Ενώ 2’50’’ πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά πήγε στο +27 (σκορ 72-45). Και 2’09’’ για τη λήξη για πρώτη φορά ξεπέρασε τους 30 (σκορ 76-45).

Ο Μάκης Γιατράς είχε στο παιχνίδι τους τρεις μικρούς (Μαντζούκα, Μπαζίνα και Τανούλη) καθώς όλα είχαν χαθεί. Και τουλάχιστον έδωσε χρόνο σ’ εκείνους.

ΤΡΕΝΤΟ: Μάρτιν 7, Πάσκολο, Κόντι 6, Μπράουν 8, Φορέι 8, Σάντερς 4, Μετσανότε 10, Μόργκαν 6, Γουίλιαμς 12, Λαντουρνέρ 2, Μέι 15

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Αγκμπελίς 8, Λούντζης 16, Τζέιμς 2, Αγραβάνης 9, Νίξον, Γιαννόπουλος 8, Μίλερ 4, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας, Τανούλης 2

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Eurocup: Βαριά ήττα 78-51 του Προμηθέα από την Τρέντο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College