ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας- Μπούντουτσνοστ 60-89: Διαφορά ποιότητας

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φτάσει στην 3η συνεχόμενη νίκη του στο Eurocup καθώς ηττήθηκε από την ανώτερη Μπούντουτσνοστ στην Πάτρα

Η φετινή Μπούντουτσνοστ είναι πολύ καλή ομάδα και ο Προμηθέας το κατάλαβε με… αρκετά σκληρό τρόπο στην Πάτρα στο πλαίσιο του Eurocup.

Ο Προμηθέας βρήκε απέναντί του την πρωτοπόρο του ομίλου (5-1) αλλά και σαφώς ανώτερη Μπούντουτσνοστ που επικράτησε 89-60 εμποδίζοντας την ελληνική ομάδα να φτάσει στην 3η συνεχόμενη νίκη της.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου μόνο στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους όταν ανέτρεψαν διαφορά 17 πόντων και πέρασαν μπροστά. Όμως οι Μαυροβούνιοι ήταν πολύ καλύτεροι, πήραν ξανά τον έλεγχο κι έφτασαν στη νίκη.

Η Μπούντουτσνοστ «χτύπησε» κοντά στο καλάθι με τον Ζόραν Νίκολιτς (άρχισε με 12 πόντους και 5/5 δίποντα) όταν προηγήθηκε 23-10 στο 9’. Τα 6 λάθη του Προμηθέα δείχνουν το μεγάλο πρόβλημα που είχε η ελληνική ομάδα απέναντι στην άμυνα των Μαυροβούνιων.

Η άμυνα του Προμηθέα εμφανίστηκε στη δεύτερη περίοδο κι έκανε τη διαφορά. Μετά την πρώτη φάση και το τρίποντο των Μαυροβούνιων (10-27) η ομάδα της Πάτρας έτρεξε επιμέρους σκορ 16-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρέι (3/3 τρίποντα) και μείωσε σε 29-26 στο 15’.

Ο Αμερικανός ήταν στη… ζώνη του λυκόφωτος όταν πέντε σερί πόντους έδωσε προβάδισμα 31-29 έχοντας τους 16 από τους 21 πόντους του Προμηθέα στη δεύτερη περίοδο! Οι Πατρινοί είχαν «τρέξει» επιμέρους σκορ 21-2 από τη στιγμή που η Μπούντουτνοστ είχε φτάσει στο +17.

Οι Μαυροβούνιοι πάντως βρήκαν τρόπο (με τον Τζάστιν Κομπς) να πάρουν το προβάδισμα (41-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο έμοιαζε πολύ με το πρώτο καθώς η Μπούντουτσνοστ ξέφυγε με 49-37 στο 25’ και με 58-41 στο 27’ δείχνοντας τη διαφορά ποιότητας από την ελληνική ομάδα. Το επιμέρους 8-25 της 3ης περιόδου έφερε την Μπούντουτσνοστ στο 66-43 στο 30’ και όλα είχαν κριθεί καθώς ο Σίλεϊ εκτελούσε από παντού!

Στο 36′ η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (53-84) και ο Προμηθέας υπέστη βαριά ήττα.