ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας – Οστάνδη 84-88 : Απρόσμενη ήττα για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από την Οστάνδη με 88-84 στην Πάτρα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την 3η του ήττα στη διοργάνωση.

Στο «Δημήτρης Τόφαλος» η αμυντική λειτουργία των Πατρινών δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, με τους Βέλγους να μπαίνουν καλύτερα. Ωστόσο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 22-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 7-0, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να βελτιώνεται μετά το 5ο λεπτό, κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ τους 49-46.

Η απόδοση των Πατρινών μετά τη διακοπή ανέβηκε, ωστόσο λόγω της τεχνικής ποινής στον Έλληνα προπονητή, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το οριακό 63-62. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Προμηθέα να μη βρίσκει λύσεις με τα περιφερειακά σουτ και έτσι το προβάδισμα των 4 πόντων (79-83) περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος διατηρήθηκε, χαρίζοντας στην ομάδα του Ντάριο Τζέρτζια να παίρνει την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-46, 63-62, 84-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μ. Γιατράς): Γκίκας 5, Μπράουν 21, Χολ 8, Λίποβι 1, Σαλούστρος 2, Έλις 1, Γερομίχαλος 2, Μέιερ 33, Παρκς 11

ΟΣΤΑΝΔΗ (Ν. Τζέρτζια): Μπούζα 14, Τζούρισιτς 11 , Φίλερ 11, Σουάρτζ 6, Γουίλιαμς 17  Ντεζιρόν 4, Τζόρτζεβιτς 4, Κέστελουτ 9, Λάμπρεχτ 2, Μάριτς 7, Μβεμά 3

Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΑΕΚ 70-83: Πρώτη και καλύτερη!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – Οστάνδη 84-88 : Απρόσμενη ήττα για τους Πατρινούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.