ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Βαλένθια- Προμηθέας 92-82: Το πάλεψε όσο μπορούσε

Ο Προμηθέας έκανε πολύ καλή εμφάνιση στη Βαλένθια αλλά ηττήθηκε από την ισπανική ομάδα και κάτοχο τεσσάρων τροπαίων στο Eurocup

Μετά από έναν αγώνα που θύμιζε περισσότερο… αναμέτρηση ισπανικού πρωταθλήματος, ο Προμηθέας ηττήθηκε 92-82 στη Βαλένθια.

Στην πρεμιέρα του Eurocup ο Προμηθέας εμφανίστηκε αρκετά έτοιμος και σίγουρα καλά προετοιμασμένος. Ήταν διαρκώς μέσα στο πνεύμα του αγώνα κι έδειξε ένα μεγάλο μέρος των δυνατοτήτων του.

Εντελώς… ισπανικός ήταν ο ρυθμός από την αρχή του αγώνα. Που ήταν up tempo με την Βαλένθια να κλείνει το δεκάλεπτο στο 28-24…Να προσπαθεί να αποσπαστεί στο σκορ αλλά όσες φορές το επιχειρούσε, ο Προμηθέας ήταν εκεί: Από 33-26 σε 33-30 και από 45-37 σε 45-41.

Στο ημίχρονο η Βαλένθια ήταν μπροστά με 47-43 αλλά με τον Προμηθέα να είναι κοντά και να απειλεί. Όσες φορές είχε βρει την ευκαιρία, έτρεξε στον αιφνιδιασμό η ομάδα της Πάτρας που είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας πέρασε 50-49 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου κι εξακολουθούσε να παίζει πολύ καλά. Με τέσσερις παίκτες (Γκραντ, Γκάντι, Χαντ και Ρογκαβόπουλο) να έχουν από 10 πόντους, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 59-56 στο 25’30’’. Εκεί όμως άρχισαν τα προβλήματα…

Τρία σερί τρίποντα (δύο από Λαμπεϊρί κι ένα ο Πούερτο) έφεραν την Βαλένθια στο 66-61 με 1’47’’ για το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Προμηθέας είχε σκοράρει 18 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της 3ης περιόδου αλλά έμεινε μόνο σε ένα καλάθι ως το 30’. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 3η περίοδο με 69-63 και με τον Λαμπεϊρί να έχει κάνει μεγάλη ζημιά με 20 πόντους.

Και συνέχισε να κάνει αφού με νέο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Λίγο αργότερα ο Ντιμιτίεβιτς την έστειλε σε διψήφιο (75-64) αλλά ο Προμηθέας δεν είχε παραδοθεί. Με 5’54’’ για το τέλος μείωσε σε 77-72.

Όμως δύο στιγμές ολιγωρίας στην άμυνα του Προμηθέα κι ένα… τρελό τρίποντο των Ισπανών στο τέλος της επίθεσης έστειλαν πάλι τη διαφορά στο +11 (σκορ 85-74).

Προσπάθησαν και πάλι να επιστρέψουν οι Πατρινοί αλλά η Βαλένθια πλέον είχε τον έλεγχο.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 47-43, 69-63,  92-82

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πεναρόγια): Ντιμιτρίεβιτς 9, Πουέρτο 12, Πραντίγια 10, Λόπεζ-Αροστέγκι 6, Λαμπεϊρί 23, Βαν Ρόσομ 6, Μπρεσάν, Χιμένεθ 1, Χέρμανσον 13, Ριβέρο 12

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κασιμίρο):  Ρέι 10, Σβαρτζ 1, Γκραντ 10, Γκάντι 13, Χαντ 12, Αγραβάνης 6, Γκίκας 4, Ρογκαβόπουλος 13, Μάιλς 13, Γιαννόπουλος