ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας- Σλασκ Βρότσλαβ 90-66: Τυπική διαδικασία

Η ομάδα της Πάτρας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην ουραγό του ομίλου χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο

O Προμηθέας είχε προβλήματα μόνο για 25 λεπτά απέναντι στην Σλασκ Βρότσλαβ αλλά τελικά έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη (90-66).

Θα έπρεπε να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί ο Προμηθέας απέναντι στη χειρότερη ομάδα του ομίλου (ρεκόρ 1-13) και πλέον έφτασε στο 9-5 συνεχίζοντας την προσπάθεια για την πρώτη τετράδα. Η ομάδα της Πάτρας έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στους «16» του Eurocup και πλέον αγωνίζεται τόσο για να πάρει όσο το δυνατό περισσότερες νίκες άρα και καλύτερη θέση όσο και για την αγωνιστική του βελτίωση.

Οι Πολωνοί αιφνιδίασαν την ελληνική ομάδα και είχαν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 27-18. Στη συνέχεια ο Προμηθέας βελτίωσε πολύ την άμυνά του αφού αυτό ήταν ο μονόδρομος προκειμένου να αλλάξει τη ροή του αγώνα και να πάρει το ρυθμό με το μέρος του.

Οι Πατρινοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +2 (σκορ 43-41) και η αλήθεια είναι ότι μέχρι το 25’ αισθάνονταν την «καυτή ανάσα» των Πολωνών που δεν είχαν απολύτως κανένα άγχος (σκορ 55-50). Ο Προμηθέας έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο στο 27’΄30’’ (σκορ 61-50) κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 67-54.

Συνεχόμενα τρίποντα από τον Γκίκα και τον Ντάνγκουμπιτς έφεραν τον Προμηθέα στο 72-59 ενώ ακόμα ένα εύστοχο σουτ του Σίμπσον έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους. Επί της ουσίας, όμως, η άμυνα του Προμηθέα που είχε βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, έβαλε τα πιο γερά θεμέλια στη νίκη του Προμηθέα που μάλιστα πήρε και μεγάλη διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54,

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4,Ντάνγκουμπιτς 15, Κόντιτ 13, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 2, Γκίκας 9, Λάγιος, Σίμπσον 14, Χογκ 3, Τόμασον 20, Τανούλης 5, Κουλμπόκα.

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Ούρλεπ): Κολέντα 10, Γκολεμπιόφσκι 7, Παρακχούσκι, Τζιέβα 19, Βισνιέφσκι 1, Παβλόφ, Τόμτσακ 10, Άνταμτσακ 2, Μπιμπς 8, Νίζιολ 9