ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρέτζιο Εμίλια- ΑΕΚ 73-84: Σπουδαία εμφάνιση, μεγάλη νίκη.

Η ΑΕΚ ήταν εκπληκτική στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια, έπαιξε πολύ ωραίο και ουσιαστικό μπάσκετ κι έφτασε σε μια επιβλητική νίκη μοιράζοντας ελπίδες για τη φετινή σεζόν

Υπήρχαν διαστήματα που η ΑΕΚ «έκρυψε τη μπάλα» στην Ιταλία αν και γενικά ενθουσίασε με την εξαιρετική της εμφάνιση κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια.

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα (84-73) στην έδρα της ιταλικής ομάδας, έφτασε στην πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League αλλά κυρίως έβγαλε στο παρκέ ένα μέρος από τις δυνατότητές της. Η «Ένωση» έχει ποιότητα ως ομάδα κι αυτή τη φορά δεν έμεινε απλώς με τις «υποσχέσεις» όπως στον αγώνα με την Καρσίγιακα αλλά έφτασε σε μια επιβλητική νίκη.

Οι επιδόσεις των παικτών της έξω από τα 6,75 μέτρα, η καλή άμυνα, η άριστη δημιουργία, η πολυφωνία στην επίθεση έβαλαν την ΑΕΚ από νωρίς στη θέση του οδηγού και τελικά την οδήγησαν στη νίκη.

Η εκπληκτική δεύτερη περίοδος της ΑΕΚ έβαλε γερά θεμέλια στη νίκη της. Πρώτα με σερί 9-0 μέσα σε 4 λεπτά ξέφυγε με 38-29 ενώ στη συνέχεια κατάφερε να ξεφύγει με 51-36 στο τέλος του ημιχρόνου. Με 6/12 τρίποντα η «Ένωση» τα πήγαινε πολύ καλά και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η ΑΕΚ είχε σταθερά διψήφια διαφορά αλλά χρειάστηκε ακόμα ένα σερί ίδιο με αυτό του πρώτου μέρους (9-0) στα τελευταία τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου προκειμένου να φτάσει στο 67-48 και να φτάσει ακόμα πιο κοντά στη νίκη. Οι παίκτες της συνέχισαν να σουτάρουν πολύ καλά (8/16 τρίποντα), ο Μάντσεν ήταν κυρίαρχος επιθετικά ενώ έδωσε λύσεις ο Αντώνης Κόνιαρης όπως και δημιουργικά ο Βασίλης Ξανθόπουλος.

Η άμυνα της ΑΕΚ όμως ήταν εκείνη που έκανε όλη τη διαφορά.

Με 16 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων, ήταν μια ομάδα ικανή να «τιμωρήσει», να ανοίξει το παιχνίδι στον αιφνιδιασμό, να έχει ισορροπία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να έχει εύκολους πόντους. Και όσο περνούσε ο χρόνος τόσο ανέβαινε η αυτοπεποίθηση και η ελληνική ομάδα  απέδιδε πολύ καλό μπάσκετ.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (70-48). Το μόνο που κατάφεραν οι Ιταλοί είναι να περιορίσουν την τελική διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67,

ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (Μενέτι): Ανίμ, 14, Τσιντσιαρίνι 16, Φάντερμπερκ 10, Χόπκινς 12, Ρόμπερτσον 11, Τσιπολά 3, Ντιουφ 4, Ολισεβίτσιους 3, Ρέβερς

ΑΕΚ (Καντζούρης):  Φιλιππάκος, Φρέιζερ 10, Παπαδάκης 1, Περσίδης 6, Πετρόπουλος, Κόνιαρης 9, Μάντσεν 17, ΜακΓκριφ 12, Μίτσελ 12, Στρέλνιεκς 8, Γουίλιαμς 9, Ξανθόπουλος

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Βόννη επικράτησε της Καρσίγιακα (83-71) και πλέον δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στον Όμιλο (έχουν και οι τέσσερις ομάδες από 1-1)

Δείτε ΕΔΩ τις βαθμολογίες στο Basketball Champions League

Η επόμενη αγωνιστική (Τρίτη 25/10)

19:30      Καρσίγιακα- Ρέτζιο Εμίλια

19:30      ΑΕΚ- Βόννη

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέτζιο Εμίλια- ΑΕΚ 73-84: Σπουδαία εμφάνιση, μεγάλη νίκη.», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.