ΜΠΑΣΚΕΤ

Σερβία- Ελλάδα 100-94: Δεν έφτασε η σαραντάρα του μυθικού Γιάννη

Απίστευτη εμφάνιση από τον Γιάννη στη μονομαχία με τον τρομερό Γιόκιτς, σπουδαίος Θανάσης, καθοριστικός Ντόρσεϊ και τραγική διαιτησία που έπαιξε 100-0 υπέρ των Σέρβων

Η ήττα (100-94) στην παράταση (87-87)που υπέστη η Ελλάδα από την Σερβία δεν τη θέτει εκτός στόχων καθώς παραμένει σε ισχυρή θέση για την πρόκριση στο Παγκόσμιο.

Θα μπορούσε η Ελλάδα να έχει «τσεκάρει» (σχεδόν) εισιτήρια για την Ασία από το Βελιγράδι αν ήταν διαφορετικές οι λεπτομέρειες: Περισσότερη διάρκεια στην άμυνα, δύο τυχερά σουτ των Σέρβων στην κανονική περίοδο, μεγαλύτερη συγκέντρωση στην παράταση αλλά και κάτι παραπάνω σε υποστήριξη στον εκπληκτικό Γιάννη (με 40 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στην Εθνική).

Ήταν ένας σπουδαίος αγώνας, ανάμεσα σε δύο μεγάλες ομάδες και βέβαια η μονομαχία Αντετοκούνμπο- Γιόκιτς έκλεψε την παράσταση. Οι δύο τελευταίοι MVP του NBA έδωσαν ρεσιτάλ και ανέβασαν σε άλλο επίπεδο την ποιότητα της αναμέτρησης.

Οι 51 πόντοι που πέτυχαν οι Σέρβοι στο πρώτο μέρος δείχνουν και το πρόβλημα που είχε η Εθνική μας ομάδα στην άμυνα. Είχαν ήδη πετύχει 31 (με 4/4 τρίποντα και 12 ασίστ) στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην ελληνική ομάδα που ήταν χάρμα οφθαλμών στο ανοιχτό γήπεδο αλλά και όταν έβρισκε λύσεις στην άμυνα, αλλά και ιδιαίτερα προβληματική στο παιχνίδι πέντε εναντίον πέντε.

Ο Πέσιτς επέλεξε να «χτυπήσει» στη θέση «5» την ελληνική ομάδα που είχε πρόβλημα και το οποίο έγινε μεγαλύτερο όταν αποχώρησε τραυματίας στα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Κώστας Αντετοκούνμπο (είχε φορτωθεί νωρίς με 3 φάουλ ο Αγραβάνης) που έμεινε εκτός λόγω ερεθισμού στον επιγονατιδικό τένοντα του δεξιού ποδιού.

Παράλληλα στην άμυνα κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γύριζε σε ζώνη προκειμένου να «κλείσει» τους χώρους και να εμποδίσει τον Έλληνα σταρ να πλησιάσει στο καλάθι. Ο Γιάννης ήταν παραγωγικός στο πρώτο μέρος (17 πόντοι), ο Θανάσης έβγαλε ενέργεια στην άμυνα με την είσοδό του όταν η ελληνική ομάδα έτρεξε σερί 10-0 και πέρασε μπροστά (42-40).

Σε γενικές γραμμές, όμως, τα καλά διαστήματα στην άμυνα ήταν ελάχιστα, κάποια «ξεσπάσματα». Οι Σέρβοι απάντησαν με 11-0 αφήνοντας για περίπου 4 λεπτά χωρίς καλάθι την ελληνική ομάδα ενώ είχαν να αντιμετωπίσουν από την πλευρά τους και το σοβαρό πρόβλημα του τραυματισμού του Βασίλιε Μίσιτς!

Παρά τα 6/12 τρίποντα και τους 44 πόντους του ημιχρόνου, η Εθνική ομάδα ήταν στο -7 αφού είχε θέματα στην άμυνα και στο παιχνίδι 5 εναντίον 5. Προσέξτε μια σημαντική λεπτομέρεια: Οι πόντοι στο ανοιχτό γήπεδο στο πρώτο μέρος ήταν 12-0 για την Ελλάδα που δέχθηκε 51 πόντους στο σετ παιχνίδι. Επίσης οι Σέρβοι είχαν τους 28 από τους 51 πόντους τους μέσα από το «ζωγραφιστό»: Οι 17 ασίστ για μόλις 7 λάθη των γηπεδούχων έλεγαν ακόμα περισσότερα!

Δεν άλλαξαν και πολλά στην 3η περίοδο καθώς οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων (60-50) αλλά η Ελλάδα πλησίασε και πάλι (61-58). Ίδιο το σκηνικό: Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να βρει διάρκεια στην άμυνά της, δεν είχε σταθερές και διαρκώς «κυνηγούσε» διαφορές. Παράλληλα η μεγάλη διαφορά με τους Σέρβους ήταν στον βάθος.

Οι γηπεδούχοι έπαιρναν λύσεις από περισσότερους παίκτες ενώ η ελληνική ομάδα (εκτός της εχθρικής σε βαθμό γελοιότητας διαιτησία) δεν το είχε. Για παράδειγμα, παρά τον τραυματισμό του Βασίλιε Μίσιτς ο Όγκνιεν Γιάραμαζ έδωσε πολλά στην ομάδα του. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που ήρθε από τον πάγκο «χτύπησε» κοντά στο καλάθι κι έκανε τη διαφορά στο «5» (όπου η ελληνική ομάδα είχε πρόβλημα).

Κυρίως όμως ο Νικ Καλάθης ήταν εκτός αγώνα ενώ κακή απόδοση είχε και ο Σλούκας.  Όταν το πιο ισχυρό support group στον Αντετοκούνμπο μένει τόσο χαμηλά τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.

Η Ελλάδα έμενε πάντως κοντά στο σκορ και αναζητούσε την άνοδο των γκαρντ αλλά και μια πιο σταθερή παρουσία στην άμυνα. Κι από τη στιγμή που οι Σέρβοι «έκλειναν» επάνω στον Αντετοκούνμπο (που αναγκαστικά έπαιξε στο «5» με τις απουσίες και τα προβλήματα) η ελληνική ομάδα θα έπρεπε να βρει λύσεις από άλλους παίκτες.

Στα μισά της τελευταίας περιόδου και με τον Γιάννη να έχει φτάσει τους 31 πόντους το σκορ ήταν στο 79-72 για την Σερβία και η Ελλάδα αναζητούσε ακόμα ένα ξέσπασμα. Με περισσότερη διάρκεια στην άμυνα που θα έδιναν φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο κάτι που έγινε και η ελληνική ομάδα έφτασε πιο κοντά στο σκορ (79-76 στο 36’30’’).

Με τον αγώνα στην «κόψη του ξυραφιού» οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά, αλλά ήταν η βραδιά του Γιάραμαζ που με τρίποντο (με ταμπλό) και 2’09’’ για το τέλος έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (84-76) στους Σέρβους.

Ο Καλάθης με τρίποντο (ενώ είχε 0/5 σουτ) μείωσε σε 84-79 και ο Θανάσης απάντησε στο «τυχερό» τρίποντο του Γιόκιτς (87-82) με 1’15’’ για το τέλος. Ο Γιόκιτς αστόχησε σε δύο βολές και με 54’’ για το τέλος η Ελλάδα μείωσε σε 87-84.

Ο Γιάραμαζ αστόχησε για πρώτη φορά και ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε σε 87-87 με 11,5’’ για το τέλος. Αστόχησε ξανά ο Γιάραμαζ και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Με 2’54’’ για το τέλος η Σερβία ξέφυγε με 95-89 αλλά η Ελλάδα επέστρεψε (95-92) καθώς ο Γιάννης συνέχιζε να κάνει τα δικά του. Ο Καλάθης έκλεψε αλλά έκανε λάθος και ο Γιόκιτς τιμώρησε την ελληνική ομάδα (97-92). Ο Γιάννης δεν ήταν εύστοχος σε τρίποντο όπως και ο Ντόρσεϊ (με 32’’ για τη λήξη).

Ο Λούτσιτς είχε 1/2 βολές (98-92), ο Αντετοκούνμπο απάντησε με 2/2 (σκορ 98-94) και στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα αλλά οι διαιτητές τον χρέωσαν με φάουλ απέναντι στον Γιόκιτς που έχασε δύο βολές! Η επίθεση της ελληνικής ομάδας ήταν κακή και ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 (καν.αγ.), 100-94

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Γκούντουριτς 5, Γιάραμαζ 15, Γιόκιτς 29, Κάλινιτς 6, Λούτσιτς 14, Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1, Γιάγκοντιτς- Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9, Μίσιτς 9, Μιλουτίνοφ 12

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40, Καλάθης 5, Ντόρσεϊ 16, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 8, Αγραβάνης 5, Κώστας Αντετοκούνμπο 6, Θανάσης Αντετοκούνμπο 12, Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σερβία- Ελλάδα 100-94: Δεν έφτασε η σαραντάρα του μυθικού Γιάννη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College