ΜΠΑΣΚΕΤ

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός, λύγισε τον μαχητικό Άρη με κορυφαίο τον Ναν

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν νίκησε τον Άρη με 76-65 και εξασφάλισε την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με τον Κέντρικ Ναν να έχει 20π., 6 ριμπ και 5 ασίστ,  ο Παναθηναϊκός, χωρίς να είναι σπουδαίος, νίκησε τον Άρη (όσο έχει ενέργεια πάλεψε) με 76-65 και εξασφάλισε την παρουσια του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Προμηθέας που διεξάγεται στις 21:00.

Το παιχνίδι πήγε στη δυναμη και τις επαφές με τον Παναθηναϊκό (παρότι έχασε από το 2ο δεκάλεπτο τον Λεσόρ λόγω δύο τεχνικών ποινών) να έχει περισσότερες λύσεις. Η στατιστική τα λέει για την υπεροχή των νικητών με τα φάουλ να είναι 14-28, τις βολές 23/30 έναντι 6/9 και τα λάθη 12-17.

Πλην του Ναν για τους νικητές ξεχώρισαν και οι Μήτογλου, Γκραντ, ενώ θετικός ήταν ο Μπαλτσερόφσκι παίζοντας για λίγο πάνω από 12 λεπτά.

Από πλευράς Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 21 πόντους και ο Χάρελ 11.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό (19-16) κι αυτό καθώς ο Άρης με τη γνωστή δυνατή του άμυνα χάλασε το μυαλό των παικτών του Παναθηναϊκού και με κύρια επιθετική πηγή τον Τολιόπουλο (17 από τους συνολικά 33 πόντους της ομάδας του στο ημίχρονο) έμενε κοντά στο σκορ.

Μάλιστα οι 7 από τους 19 πόντους των πράσινων ήταν απο βολές καθώς δεν έβρισκαν αλλιώς το εύκολο καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επεδίωξε τις επαφές στην επίθεση του και κατάφερε έτσι να φορτώσει τους κίτρινους με φάουλ που έτσι κι αλλιώς έπαιζαν πιεστική άμυνα. Χαρακτηριστική η διαφορά στις βολές (18-2) στο ημίχρονο την οποία εκμεταλλεύθηκε χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα το οποίο στις έφτασε ακόμη και το +16 (44-28).

Σημείο αναφοράς η αποβολή του Λεσόρ στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας προλάβει να παίξει συνολικά μόλις 8:38 λεπτά. Σωστή αποβολή πάντως καθώς ο Γάλλος δεν συγκράτησε τα νεύρα του όταν μετά απο αντιαθλητικό φάουλ του Μποχωρίδη κινήθηκε απειλητικά εναντίον του.

Δύο λεπτά νωρίτερα ο Γάλλος σέντερ είχε δεχθεί και άλλη τεχνική ποινή  σε μία αψιμαχία με τον Σανόγκο., ο οποίος επίσης δέχθηκε το «Τ» από τους διαιτητές.

Έτσι με 5′:41” για το ημίχρονο ο Λεσόρ αποβλήθηκε  με τον Αταμάν να καλύψει το κενό στο «5» χρησιμοποιήσε τους Αντετοκούνμπο και Μπαλτσερόφσκι.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει πολύτιμο προβάδισμα το οποίο αυξομειωνόταν γύρω από διψήφιες τιμές (51-37, 58-44 στο 30′). Ο Άρης εξακολουθούσε να παίζει καλά στην άμυνα, ωστόσο στην επίθεση δεν είχε πολλές λύσεις και ειδικά από τους ψηλούς και τους ημίψηλους τους που έπαιρνε ελάχιστα πράγματα.

Όχι οτι και οι πράσινοι είχαν άνεση στο σκοράρισμα, με το επιμέρους 14-11 των δύο ομάδων να τα λέει όλα. Ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε οτι πλέον ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε χάσει την επαφή του με το καλάθι, σκοράροντας μόλις 1 πόντο πέραν των 17 του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σχετικά εύκολα ένα διψήφιο προβάδισμα τη στιγμή που ο Άρης έδειχνε «άδειος» ώστε να πραγματοποιήσει μία από τις γνωστές του επιστροφές.

Ναν, Καλαϊτζάκης και Αντετοκούνμπο έδωσε τις λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα τους έτσι ώστε να «κλειδώσει» τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τελικό σκορ.

Άρης – Παναθηναϊκός 76-65

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-33, 58-44, 76-65

Δείτε το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 6, Γκραντ 10, Ναν 20 (2), Λεσόρ 6, Αντετοκούνμπο 5, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ 5 (1), Μήτογλου 10 (1), Μαντζούκας.

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 3 (1), Τολιόπουλος 21 (3), Κατσίβελης, Μπλούμπεργκς 7 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 7, Χάρελ 11 (2), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός, λύγισε τον μαχητικό Άρη με κορυφαίο τον Ναν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.