ΜΠΑΣΚΕΤ

Τη νίκη στη Ρόδο θα τη βρει… μπροστά του ο Άρης!

Νίκη που θα τη... βρει μπροστά του πέτυχε επί του Κολοσσού ο Άρης, έχοντας πολλαπλά κέρδη από την εμφάνιση στη Ρόδο.

Συνήθως λέμε οτι μια ομάδα θα βρει μπροστά της ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Αυτή τη φορά η φράση βρίσκει εφαρμογή σε νίκη. Οταν στο τέλος της κανονικής περιόδου κάποιες ομάδες θα ψάχνουν 1-2 νίκες σε δύσκολες έδρες για να μπουν στην 4άδα, ο Άρης θα την έχει κάνει από νωρίς.

Γιατί μια τέτοια νίκη είναι αυτή επί του Κολοσσού στη Ρόδο, καθώς δεν θα περάσουν πολλές ομάδες. Ήδη έχει ηττηθεί εκεί το Περιστέρι. Αν βρει και καλύτερο ρυθμό ο Γκάουντλοκ, θα είναι ακόμη πιο δύσκολο για τους ανταγωνιστές του «Θεού του πολέμου».

Η εμφάνιση που είχε πολλά θετικά για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη και όχι απλά δύο βαθμούς.

Πρώτον, ο Άρης κέρδισε έχοντας και πάλι τις τρεις κομβικές απουσίες των Τολιόπουλου, Σλαφτσάκη και Μπλούμπεργκς.

Δεύτερον, έβγαλε αντίδραση και χαρακτήρα μετά από μια οδυνηρή ήττα όπως αυτή με την Κλουζ στο EuroCup.

Τρίτον, κατάφερε και πάλι να παίξει -στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τουλάχιστον- και πάλι τη γνωστή εξαιρετική του άμυνα.

Τέταρτον, παρά την κούραση που είχε μεσοβδόμαδα κατέθεσε και πάλι πολύ ενέργεια στο παρκέ, φορτσάροντας μάλιστα στο τελευταία δεκάλεπτο όταν ο Κολοσσός είχε πλησιάσει επικίνδυνα. Σε συνδυασμό μάλιστα με καθαρό μυαλό.

Πέμπτον,  ο Γκάλινατ που μας είχε συνηθίσει να αρχίζει δυνατά στα ματς και μετά να «χάνεται», αυτή τη φορά το καλό το άφησε για το τέλος, όταν είναι σημαντικότερο.

Άρης - Καστρίτης

Έκτον, Κατσίβελης και Μποχωρίδης δείχνουν να συνθέτουν ένα συμπαγές δίδυμο στα γκαρντ, εναλλάσσοντας ρόλους από το «1» στο «2» αρμονικά. Ο Κατσίβελης ήταν και πάλι μεστός και στις δυο πλευρές, ενώ ο Μποχωρίδης απέφυγε τραβηγμένες προσπάθειες και μακρινά σουτ και ήταν ουσιαστικός.

Έβδομον, το σύνολο του Καστρίτη αν και δεν έχει ως δυνατό σημείο το σκοράρισμα (ειδικά με τις απουσίες που υπάρχουν) πήγε το σκορ ψηλά, με 50 πόντους στο ημίχρονο και 88 στο τελικό σύνολο.

Όγδοον, τα 27/39 δίποντα είναι πραγματικά τρομερό ποσοστό, που το αν το πετύχεις, δύσκολα χάνεις. Στα συν είναι και οι 16 ασίστ, σε συνδυασμό με τις μόλις 7 τελικές πάσες του Κολοσσού, τα 12 λάθη και το τραγικό 17/41 εντόας παιδιάς που είχαν οι Ροδίτες.

Ένατον, το παιχνίδι στη Ρόδο μας έδειξε πώς ακριβώς μπορεί να εκμεταλλευθεί ο Άρης τονΜπάνκστον και πιο είναι το δυνατό σημείο του Αμερικανού. Συγκρίνετε το πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε 20 πόντους και το δεύτερο που περιορίστηκε στον έναν. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα που οι κιτρινόμαυροι του άνοιξαν χώρους και οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν τον περιορίσουν σε σετ παιχνίδι έκανε… όργια. Στο δεύτερο μέρος που ο Κολοσσός «έσφιξε» την άμυνα του και το παιχνίδι άλλαξε μορφή, περιορίστηκε. Σε αυτό φέρει ευθύνη και ο Καστρίτης που άργησε να τον βάλει και όταν μπήκε είχαμε τελείως διαφορετικό ματς, αφού η διαφορά είχε μειωθεί αισθητά.

Δέκατον, είναι πολύ σημαντικό να μπαίνει ένας παίκτης από τον πάγκο και να μπορεί να βοηθάει παίζοντας λίγο. Ο Γιώργος Φίλλιος έμεινε για 6:51 λεπτά στο παρκέ, όμως εκείνο το τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου είδατε πόσο πολύ βοήθησε τελικά στην οικονομία του ματς.

Άρης - Οπαδοί

Για το τέλος αφήνω τις νέες διαμαρτυρίες για σκληρό παιχνίδι του Άρη. Πώς γίνεται κανείς προπονητής ως τώρα στο EuroCup να μην έχει πει το παραμικρό για την άμυνα του Αυτοκράτορα και στην Ελλάδα που η διαιτησία είναι η μόνιμη «καραμέλα» για δικαιολογία να «γκρινιάζουν»; Μία ο Μπαρτζώκας και τώρα ο Σεγκούρα.

Ο Ισπανός μάλλον θα πρέπει να δει ξανά το ματς για να διαπιστώσει τα προπονητικά «τρικ» που του έκανε ο Καστρίτης, παρά να αποδίδει την οδυνηρή ήττα της ομάδας του αποκλειστικά και μόνο στο σκληρό παιχνίδι.

Και στο κάτω κάτω ναι ο Άρης παίζει δυνατά στην άμυνα (στα όρια του φάουλ, όχι όμως αντιαθλητικά), αλλά το τίμημα το πληρώνει. Τριανταμία βολές εκτέλεσε ο Κολοσσός. Πόσες έπρεπε να εκτελέσει δηλαδή, 62; Επίσης στο ματς Άρης – Ολυμπιακός τα φάουλ ήταν 22-13 υπέρ των Πειραιωτών.

Αν ο Άρης παίζει τόσο δυνατή άμυνα και κερδίζει, ας παίξουν και οι υπόλοιποι. Μπορούν;

ΥΓ: Στη φάση του αντιαθλητικού που ζητάει ο Κολοσσός (βίντεο παρακάτω) είναι ξεκάθαρο οτι τα πόδια των Καρ και Κολοβέρου βρίσκουν μεταξύ τους τυχαία και όχι από πρόθεση του παίκτη του Άρη. Δεν χρειάζεται καν ριπλέι για να το διαπιστώσεις. Και όχι ο σπίκερ της ΕΡΤ είπε οτι δεν μπορεί να καταλάβει. Την επόμενη φορά όμως που καταλογίστηκε αντιαθλητικό κατά των κίτρινων, εκεί πήρε ξεκάθαρα θέση λέγοντας οτι υπήρξε πάραβαση!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τη νίκη στη Ρόδο θα τη βρει… μπροστά του ο Άρης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.