ΜΠΑΣΚΕΤ

Το έκανε θρίλερ στο τέλος αλλά νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνα κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο με στον πρώτο αγώνα του 2024.

Με νίκη ξεκίνησε το δεύτερο γύρο της EuroLeague και το 2024 ο Ολυμπιακός ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Αρμάνι Μιλάνο για να επικρατήσει με 79-74 στην έδρα του. Έχασαν τον έλεγχο του ματς χωρίς λόγο στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι».

Με όπλο του την κυριαρχία στη ρακέτα με Μιλουτίνοφ, Φαλ, Πετρούσεφ, Πίτερς, τα 37 ριμπάουντ (τα 14 επιθετικά) έναντι των μόλις 16 της Αρμάνι και τις απουσίες της αντιπάλου του οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά και βλέπουν ψηλότερα στη βαθμολογία της EuroLeague.

Για τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους (4/4 τρίποντα), ο Γουίλιαμς-Γκος με σημαντικά καλάθια στο τέλος (10 πόντοι), ο …συνήθης ύποπτος του τελευταίου μήνα Μουσταφά Φαλ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και σημαντικές ασίστ και κοψίμο στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 13 πόντους.

Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο: Πως κύλησε το ματς

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε την έκπληξη πριν το ματς αφήνοντας τον Μπραζντέικις εκτός 12αδας όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι με τον Μουσταφά Φαλ πρωταγωνιστή τρέχοντας ένα σερί 10-2 στο 7λεπτο. Στη συνέχεια όμως έχασε τον ρυθμό με την Αρμάνι να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Κάιλ Χάινς ο οποίος ήταν καθοριστικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Δύο τρίποντα του Τονούτ στο τελευταίο δίλεπτο έγραψαν το 18-19 του δεκαλέπτου.

Το ίδιο «μουδιασμένα» ξεκίνησαν και το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με την δεύτερη πεντάδα να αργεί να βρει ρυθμό και την Αρμάνι να προηγείται με 24-26. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης όμως, πριν κάνει 3 αχρείαστα φάουλ και καθίσει στον πάγκο, ήταν κομβικός βάζοντας ένα τρελό τρίποντο από τα 9 μέτρα. Σε μία εξαιρετική φάση στη συνέχεια Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ έκοψαν διαδοχικά τον Μέλι για να καρφώσει ο Μιλουτίνοφ.

Το σκορ στο ημίχρονο έγραφε 40-35 με τον Πίτερς με τρίποντο να κάνει το 43-35 ενώ στη συνέχεια με όπλο την άμυνα και το καλό passing game η διαφορά ανέβηκε στο 51-39. Η Μιλάνο από την άλλη έβρισκε σκορ μόνο από τους Νέιπιερ, Φαλκαντόρι και Τονούτ. Οι απουσίες των Ιταλών γινόταν όλο και πιο εμφανείς όσο περνούσε η ώρα με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο 4ο δεκάλεπτο στο +13.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και έκαναν την προσπάθεια για την ανατροπή μειώνοντας στους 6. Η συνεργασία των Γκος-Μιλουτίνοφ έδωσε ανάσα ωστόσο η Αρμάνι συνέχισε με τρίποντα του νεαρού Μπορτολάνι και βολές του Νέιπιερ με τη διαφορά να φτάνει στους 2.

Η τρικυμία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και ο Νέιπιερ ισοφάρισε σε 74-74 με λέι απ. Ο Γουίλιαμς – Γκος έβαλε σημαντικό τρίποντο για να ξαναφέρει την ομάδα σε θέση οδηγού ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Μουσταφά Φαλ, αφού έκοψε εντυπωσιακά τον Φλακαντόρι, έδωσε υπέροχη ασίστ στον Πίτερς για το τελικό 79-74 που φέρνει τον Ολυμπιακό στο 10-8.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-48, 79-74

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Το έκανε θρίλερ στο τέλος αλλά νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο ο Ολυμπιακός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.