ΜΠΑΣΚΕΤ

Τρίποντη «ραψωδία» στο πρώτο ημίχρονο από τον ΠΑΟΚ και μεγάλο διπλό μέσα στην Πόλη κόντρα στη Γαλατασαράι

Μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ κόντρα στη Γαλατασαράι και ονειρική πρεμιέρα στο Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο διπλό επί της Γαλατασαράι με σκορ 77-88 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, έχοντας εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας από τα 6,75 μέτρα.

Κορυφαίος για τους «ασπρόμαυρους» ήταν ο Φρίντρικσον που έκανε το triple double με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ από κοντά ήταν και ο Γκίλμορ με 20 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρισον που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 4 στα 4 τρίποντα.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε εκπληκτικά, βρίσκονται τρομερά ποσοστά ευστοχίας, ειδικότερα από τα 6,75 εκεί όπου είχε 100% επιτυχία με 5 στα 5 και τον Χάρισον να πετυχαίνει τα τρία από αυτά. Το επιμέρους 19-30 του πρώτου δεκαλέπτου μαρτυράει και την εικόνα του αγώνα, αλλά και την φοβερή επιθετική απόδοση των φιλοξενούμενων.

Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά που είχε δημιουργηθεί και με μπροστάρη τον Μαρτίν και ένα σερί 9-0 έφερε το σκορ στο 28-30 μόλις σε 2:37 αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να «πυροβολούν» από τη γραμμή του τριπόντου, με τον Γκίλμορ αυτή τη φορά να ευστοχεί σε τρία από τα συνολικά τέσσερα που πέτυχε ο Δικέφαλος, φτάνοντας συνολικά τα επτά σε ένα ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 42-52 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Τακιανού συνέχισαν από εκεί που έμειναν και με τρίποντο στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου διεύρυναν τη διαφορά στο +13 (42-55).  Οι Τούρκοι βρήκαν τα τρίποντα που έψαχναν προκειμένου να μείνουν κοντά στο σκορ, φτάνοντας στο -3 (54-57). Ωστόσο, οι παίκτες του Δικεφάλου βρήκαν και πάλι τις λύσεις παρά την πίεση που δέχτηκαν και έβαλαν ισχυρές βάσεις για τη μεγάλη νίκη ολοκληρώνοντας με 59-71 την τρίτη περίοδο.

«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «ασπρόμαυρους» να τρέχουν ένα σερί 7-0 (59-78) και να κάνουν τα πράγματα ουσιαστικά πιο εύκολα. Παρά την πίεση, στα έξι λεπτά που απέμεναν ήταν αδύνατον να καλυφθεί η διαφορά των 19 πόντων που είχε δημιουργηθεί. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο σκορ, με το 77-88 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 42-52, 59-71, 77-88

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τρίποντη «ραψωδία» στο πρώτο ημίχρονο από τον ΠΑΟΚ και μεγάλο διπλό μέσα στην Πόλη κόντρα στη Γαλατασαράι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.