ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαλένθια- Ολυμπιακός 85-92: Της Ισπανίας το φόβητρο (vid)

Ο Ολυμπιακός δε χάνει με τίποτα φέτος επί Ισπανικού εδάφους, νίκησε και την Βαλένθια και σταθεροποιήθηκε στην κορυφή

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Ολυμπιακός αφού επικράτησε 92-85 στην Βαλένθια κι εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός έφτασε στις 7 σερί νίκες, στις 18 στο σύνολο ενώ δεν έχασε ούτε έναν από τους τέσσερις αγώνες που έδωσε επί Ισπανικού εδάφους. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν σταθερά ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού. Ο Κώστας Σλούκας συμμάζεψε το παιχνίδι με την παρουσία του, ο Τόμας Γουόκαπ ανέβασε όλη την ομάδα στην 3η περίοδο, ο ΜακΚίσικ επίσης στο ίδιο διάστημα ενώ ο Βεζένκοφ πέτυχε καθοριστικούς πόντους.

Από τις 10 Ιανουαρίου έχει να ηττηθεί ο Ολυμπιακός στην Euroleague.

Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε σοβαρά ζητήματα στην αρχή καθώς δεν ήταν καλή η προσέγγιση του αγώνα από πλευράς των «ερυθρόλευκων». Η Βαλένθια έβρισκε εύκολους πόντους και προηγήθηκε με 23-9 με τους παίκτες της να έχουν 4/5 τρίποντα και τους Πειραιώτες να μην έχουν λύσεις.

Αυτό το σερί 13-0 των γηπεδούχων έβαλε πρόβλημα και προκάλεσε ανησυχία από την πρώτη στιγμή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά απέναντι στους Ισπανούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τη Βαλένθια στο 25-15 και τον Ολυμπιακό να προβληματίζει έντονα αφού είχε 4 λάθη, είχε δεχτεί 8 πόντους στον αιφνιδιασμό και παράλληλα είχε κάνει μόλις 2 φάουλ δείγμα της έλλειψης ενέργειας απέναντι στους «καταιγιστικούς» γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Είχε περισσότερη ενέργεια καθώς ο Σλούκας συμμάζεψε το παιχνίδι (4 ασίστ), ο Παπανικολάου σκόραρε συνεχώς (13 πόντοι) και ο Μπλακ έκανε μεγάλη δουλειά στην άμυνα.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν την δεύτερη περίοδο με 10-0 και συνολικό σερί 15-0 ισοφαρίζοντας σε 25-25 και με την Βαλένθια να έχει μείνει περίπου 5 λεπτά χωρίς πόντο.

Τα πράγματα άλλαξαν όταν ο Ολυμπιακός μπλέχτηκε εκ νέου, έκανε λάθη και η Βαλένθια έτρεξε νέο σερί 10-0. Το πρόβλημα της ελληνικής ομάδας ήταν ότι πλην Σλούκα δεν είχε βοήθειες από τους περιφερειακούς παίκτες.

Οι γηπεδούχοι έφυγαν ξανά σε διψήφια διαφορά (40-27) καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 13 πόντους από αιφνιδιασμό και 12 από λάθη του Ολυμπιακού.

Το ημίχρονο βρήκε την Βαλένθια στο +10 (σκορ 45-35) και τον Ολυμπιακό να έχει κάτι πρωτόγνωρο για τα φετινά του στάνταρντ: Περισσότερα λάθη (11) από ασίστ (9).

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 50-48 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου με τον Γουόκαπ να έχει 8 πόντους (με 2/2 τρίποντα αν και είχε 0/4 στο πρώτο μέρος) και να «τιμωρεί» την επιλογή των Ισπανών να τον αντιμετωπίσουν under και να του δίνουν το σουτ.

Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 15-0 όταν πέρασε μπροστά με 52-50 και καθώς ο Γουόκαπ συνέχισε να σκοράρει (3/3 τρίποντα και 11 πόντους όλους στην 3η περίοδο) η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 57-52. Όταν μπήκε και ο ΜακΚίσικ στην εξίσωση για την επίθεση τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο άνετα.

Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε σφίξει. Η Βαλένθια είχε 4 λάθη για 11 ασίστ στο πρώτο μέρος και 6 λάθη για 2 ασίστ στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες σταμάτησαν να δέχονται πόντους στον αιφνιδιασμό ή από λάθη και τιμωρούσαν πλέον οι ίδιοι την Βαλένθια.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε στο +15 για τον Ολυμπιακό (73-58) και όλα λειτουργούσαν ιδανικά. Οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν με τον Πρέπελιτς να δίνει λύσεις έξω από τα 6,75 μέτρα (69-75) αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ με 3’36’’ για το τέλος αποδείχθηκε καθοριστικό αφού έστειλε τον Ολυμπιακό στο +11 (σκορ 80-69).

Ακόμα ένα τρίποντο από τον Παπανικολάου έστειλε τον Ολυμπιακό στο 88-78 με 36’’ για το τέλος και τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11, Κλαβέρ 8, Πρέπελιτς 21, Πραντίγια, Γουέμπ 14, Λόπεθ- Αροστέγκι 2, Τζόουνς 5, Ράντεμπο 7, Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9, Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13, Κάνααν 7, Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 22, Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλένθια- Ολυμπιακός 85-92: Της Ισπανίας το φόβητρο (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College