ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαλένθια- Παναθηναϊκός 94-91: Έπεσε στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 94-91 στην παράταση (84-84 ο κανονικός αγώνας) στην Βαλένθια αλλά ουσιαστικά «προδόθηκε» από τα λάθη του αλλά και την υπεροπλία των Ισπανών στη θέση «5»

Ο Παναθηναϊκός είχε τη δυνατότητα για το διπλό στην Βαλένθια που θα τον έφερνε ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία αλλά δεν τα κατάφερε.

Ηττήθηκε στην παράταση (94-91, το σαραντάλεπτο ήταν 84-84) ο Παναθηναϊκός στην Ισπανία σ’ έναν αγώνα που θα μπορούσε να είχε νικήσει αν έλειπαν «νεκρά» διαστήματα, λάθη σε κρίσιμα σημεία κι αν υπήρχε περισσότερη βοήθεια στη θέση «5». Δε χρειάζεται να πούμε περισσότερα όταν τα πεντάρια της Βαλένθια είχαν 39 πόντους και 12 ριμπάουντ και τα αντίστοιχα του Παναθηναϊκού 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Όταν πήρε μπροστά στην επίθεση ο Μπέικον (είχε 0/9 σουτ ως το 28’ και τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους) ο Παναθηναϊκός έγινε άλλη ομάδα. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 21 πόντους, ο Λι είχε 12 και οι Γουόλτερς και Πονίτκα από 10.

Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού άφηνε υποσχέσεις για τη συνέχεια. Παρότι ο Ντουέιν Μπέικον δε σκόραρε, οι «πράσινοι» πήραν πόντους (12 συνολικά) από τα επιθετικά ριμπάουντ (7) αλλά και τα τρίποντα (4/7) με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα και τον έλεγχο (26-20).

Απ’ εκεί και πέρα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχασαν τη συγκέντρωσή τους και ο αγώνας πήγε στο ρυθμό της Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να «ανοίξουν» το παιχνίδι και να παίρνουν εύκολους πόντους. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί είχαν 18 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» ενώ άρχισαν να μαζεύουν κι επιθετικά ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και μόνο ο Πάρις Λι έδινε λύσεις.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό, η Βαλένθια προηγήθηκε 44-41 στο πρώτο μέρος όπου ο Ντουέιν Μπέικον είχε μείνει στο μηδέν (με 0/6 σουτ). Ο Μαυροβούνιος βρήκε συμπαράσταση στον Τζέιμς Γουέμπ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου τα τρίποντα των γηπεδούχων έπεφταν βροχή (7/11) και τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν για τον Παναθηναϊκό.

Η Βαλένθια προηγήθηκε 65-52 στο 26’30’’ και χωρίς τους πόντους του Μπέικον ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα.

Στο 28’ ο Αμερικανός είχε 0/9 σουτ αλλά σ’ εκείνο το σημείο έκανε το πρώτο ξέσπασμα. Με έξι δικούς του πόντους κι ένα τρίποντο του Γουίλιαμς οι «πράσινοι» μείωσαν σε 68-63 και ήταν ξανά «παρόντες» στον αγώνα.

Κι έγιναν περισσότερο απειλητικοί όταν ισοφάρισαν 70-70 στο 33’ με τον Γουόλτερς να προστίθεται στους παίκτες που έδιναν επιθετικές λύσεις. Η Βαλένθια με ένα γρήγορο 6-0 απέκτησε και πάλι προβάδισμα ενώ 3’30’’ πριν το τέλος είχε προβάδισμα 7 πόντων (80-73). Ο Μπέικον όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 80-78 και στη συνέχεια σε 82-80.

Ο Παναθηναϊκός έχανε ριμπάουντ στην άμυνα αλλά 1’07’’ πριν το τέλος ο Γουίλιαμς με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 82-82. Όπως και στη συνέχεια απάντησε (84-84) στις δύο βολές του Ντούμπλιεβιτς.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση (αστόχησαν οι Τζόουνς και Μπέικον που δεν κατάλαβε το χρόνο που απέμενε και πήγε τελικά σε βιαστική επιλογή) όπου ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού συνέχισε το βιολί του και με τρίποντο (1’58’’ πριν το τέλος) έδωσε προβάδισμα (91-90) στους «πράσινους». Ο Ριβέρο είχε 4 συνεχόμενους πόντους και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -3 (αστόχησε σε 2 σουτ ο Μπέικον) κι ενώ απέμεναν πλέον 27’’ για το τέλος και η Βαλένθια ήταν μπροστά με 94-91. Στο διάστημα αυτό οι «πράσινοι» έχασαν καθοριστικά ριμπάουντ στην άμυνα.

Ο Γουόλτερς αστόχησε σε δίποντο όπως και ο Γουίλιαμς σε τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ ενώ ο Γουέμπ πάτησε την πλάγια γραμμή δίνοντας ακόμα μια ευκαιρία (0,9’’) στον Παναθηναϊκό που όμως δεν την αξιοποίησε ο Γουίλιαμς (έκανε λάθος).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (καν.αγ.), 94-91

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 7, Πραντίγια 2, Γουέμπ 18, Λόπεθ- Αροστέγκι, Τζόουνς 20, Φεράντο, Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 23, Ριβέρο 16

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8, Γουόλτερς 10, Λι 12, Παπαγιάννης 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22, Πονίτκα 10, Γκουντάιτις 6

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλένθια- Παναθηναϊκός 94-91: Έπεσε στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College