ΜΠΑΣΚΕΤ

Βέλγιο- Ελλάδα 70-72: Πρόκριση στο Παγκόσμιο

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του στην Εθνική ομάδα, πέτυχε 20 πόιντους κι έπαιξε την καθοριστική άμυνα στον Ομπασοχάν και η Ελλάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Η Ελλάδα πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023 μετά τη νίκη με 72-70 στην Μονς επί του Βελγίου σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που έσπασε καρδιές!

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με τα γαλανόλευκα, η Ελλάδα πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και συνδυαστικά με τη νίκη της Σερβίας επί της Τουρκίας (77-76) εξασφάλισε και την πρόκριση.

Με 20 πόντους (αλλά και τρομερή άμυνα και ειδικά στα τελευταία 2’’΄) ο Λαρεντζάκης ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Εθνικής ομάδας. Double- double ο Καλάθης με 13 πόντους και 10 ασίστ. Ο Ομπασοχάν είχε 30 για τους Βέλγους, τους 20 στο πρώτο μέρος.

Με 41 πόντους στο δεύτερο μέρος (και 27 στο τρίτο δεκάλεπτο) και με κάποια μεγάλα περιφερειακά σουτ η Εθνική ομάδα βγήκε από το «τέλμα» στο οποίο είχε παγιδευτεί στο πρώτο μέρος από την κακή της επίθεση παρότι είχε υποχρεώσει σε πολλά λάθη τους Βέλγους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την άμυνά της, που υποχρέωσε σε 17 λάθη τους Βέλγους (8 στην πρώτη περίοδο και 9 στη δεύτερη) και της έδωσε 8 κλεψίματα. Κι αυτό είχε να κάνει καθαρά με την επίθεση. Η ελληνική ομάδα έμεινε χαμηλά, δεν είχε λύσεις από το περιφερειακό σουτ (1/11 τρίποντα και 9 συνεχόμενα άστοχα) ενώ ταυτόχρονα είχε και μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ.

Μόλις 2 πήρε στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά στο ημίχρονο είχε 8 (τα 5 επιθετικά) έναντι 20 των Βέλγων. Οι οποίοι με τον εξαιρετικό Ομπασοχάν (20 πόντοι με 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα) έκανε μεγάλη ζημιά στην επίθεση.

Ακόμα κι όταν η Ελλάδα έχτιζε μια μικρή διαφορά (24-20 στο 12’30’’ και 28-25 στο 16’30’’) δε μπορούσε να σταθεροποιηθεί στην επίθεσή της. Αστοχία και κακές επιλογές έφεραν τους Βέλγους μπροστά στο ημίχρονο (34-31) με τον Καλάθη να μειώνει στους τρεις με προσπάθεια «απελπισίας» καθώς έληγε ο χρόνος.

Το να έχεις υποχρεώσει τον αντίπαλό σου σε 17 λάθη σε ένα ημίχρονο και να είσαι πίσω στο σκορ, είναι μάλλον πολύ κακό. Όχι ανεξήγητο! Με 1/11 σουτ και 24 από τους 31 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό φυσικά κι εξηγείται.

Η Εθνική ομάδα χρειαζόταν περιφερειακό σουτ και βρέθηκε να κυνηγάει (38-31 και 41-35) μέχρι το σημείο που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το βρήκε! Δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Τσαλμπούρη και καλές άμυνες έφεραν την ελληνική ομάδα σε ένα 8-0 και στο προβάδισμα με 43-41 στο 23’. Η Ελλάδα είχε ανεβάσει ψηλά την πίεση στην άμυνά της και αυτό είχε δώσει πόντους στον αιφνιδιασμό.

Και από τη στιγμή που ο Λαρεντζάκης είχε πάρει «φωτιά» στην επίθεση, η Εθνική μας κυριαρχούσε. Με τέσσερα τρίποντα του άσου του Ολυμπιακού, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε με 54-47 στο 26’ καθώς είχε 5/6 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο (και 4/4 ο Λαρεντζάκης που είχε παίξει και τρομερή άμυνα στον Ομπασοχάν).

Η Ελλάδα όμως μέσα σε περίπου ένα λεπτό έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και οι Βέλγοι μείωσαν σε 54-52 αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας μπροστά με 58-55.

Με τρίποντο του Καλάθη η Εθνική ομάδα ξέφυγε 66-60 στο 34’30’’ αλλά οι Βέλγοι δεν παραδίνονταν. Με 2’46’’ για το τέλος ο Μιχάλης Λούντζης με τρίποντο έφερε την Ελλάδα στο 71-67 και πλέον χρειάζονταν καλές άμυνες και σιγουριά για να έρθουν τα εισιτήρια για το Παγκόσμιο.

O Ομπασοχάν μείωσε, ο Καλάθης αστόχησε όπως και ο Ζιλέ (σε τρίποντο) ενώ με 1’23’’ για το τέλος οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Λαρεντζάκη μετά από προσπάθεια για τρίποντο (για άπλωμα του ποδιού του την ώρα του σουτ).

Ο Ταμπού αστόχησε στη συμπληρωματική βολή ενώ με 1’15’’ η υπέροχη άμυνα του Μιχάλη Λούντζη (κέρδισε επιθετικό φάουλ) έδωσε ξανά κατοχή στην ελληνική ομάδα.

Ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο και με 38,9’’ ο Μπακό κέρδισε δύο βολές. Ο Βέλγος σέντερ ευστόχησε μόνο στη δεύτερη (70-71) και η ελληνική ομάδα πήρε την κατοχή. Η επίθεση ήταν κακή αλλά ο Λαρεντζάκης κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ομπασοχάν (με 1,8’’ για το τέλος). Ο Λούντζης με μία βολή (αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη) έγραψε τον επίλογο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

ΒΕΛΓΙΟ (Τζέρτζια):  Μπακό 10, Ζιλέ 3, Λιμπέρ, Μουεμά 9, Ταμπού 7, Ακιαζιλί, Ντε Ζέου 2, Λεκόμτ 5, Ομπασοχάν 30

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Καλάθης 13, Λαρεντζάκης 20, Λούντζης 6, Παπανικολάου 9, Τσαλμπούρης 3, Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 3, Γόντικας 8, Καλαϊτζάκης 4, Τσαϊρέλης 6

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βέλγιο- Ελλάδα 70-72: Πρόκριση στο Παγκόσμιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College