ΜΠΑΣΚΕΤ

Βιλερμπάν- Ολυμπιακός 77-75: Κατέρρευσε μέσα σε 15 λεπτά

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 54-33 στα μέσα της 3ης περιόδου αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε, έχασε τη συγκέντρωσή του, επέτρεψε στη Βιλερμπάν να βρει ρυθμό και τιμωρήθηκε με τρίποντο του Νουά

Μέχρι το 25’ ο Ολυμπιακός «πετούσε φλόγες» στο παρκέ του «Astroballe» κι έδειχνε ικανός να επαναλάβει την εικόνα των αγώνων με Βίρτους και Φενέρμπαχτσε.

Τελικά αν και προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Βιλερμπάν (77-75) και «τιμωρήθηκε» με τρίποντο του Νουά με 0,3’’ για το φινάλε. Ήταν ο επίλογος της καταστροφικής εικόνας της ελληνικής ομάδας στα τελευταία 15 λεπτά, όταν χαλάρωσε στην άμυνα, επέτρεψε στους Γάλλους να βρουν ρυθμό και τελικά να πετύχουν την 3η συνεχόμενη νίκη τους.

Ήταν πολύ κακή αυτή η εικόνα που είχαν οι Πειραιώτες και ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα πρέπει να προβληματιστεί ιδιαίτερα. Ήταν σα να σταμάτησαν να παίζουν, αμυντικά κι επιθετικά με αποτέλεσμα να απολέσουν διαφορά 21 πόντων και να χάσουν έναν αγώνα στον οποίο είχαν τον έλεγχο για μεγάλο διάστημα και είχαν «θεμελιώσει» την κυριαρχία τους.

Ο  Ολυμπιακός είχε και πάλι ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, ιδιαίτερα παραγωγικό (28 πόντοι). Άρχισε την αναμέτρηση με 4/4 τρίποντα όταν και προηγήθηκε 21-8 στο 5’. Μια μικρή ανησυχία υπήρξε όταν με 3/3 τρίποντα η Βιλερμπάν μείωσε σε 26-19 αλλά η ελληνική ομάδα κυριαρχούσε απόλυτα.

Στο 16’30’’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (σκορ 42-22) και το ημίχρονο έληξε 47-31 με τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν πολύ καλή άμυνα, να έχουν επιθετικό πλουραλισμό, να ελέγχουν τα ριμπάουντ και να «τιμωρούν» τα λάθη των Γάλλων.

Η διαφορά έφτασε και στο +21 στο 23’30’’ και συγκεκριμένα στο 54-33 αλλά σ’ εκείνο το σημείο βγήκε μια δυνατή αντίδραση της Βιλερμπάν. Μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι με σερί 11-0 (και 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, μείωσαν σε 54-44.

Τα τελευταία 6’30’’ του δεκαλέπτου ήταν δύσκολα για τον Ολυμπιακό που έκανε πολλά λάθη (6 στο σύνολο) και ουσιαστικά η Βιλερμπάν ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με 71-60 αλλά η αμυντική καθίζηση στην 3η περίοδο μαζί με τα λάθη δημιουργούσαν ερωτηματικά.

Που άρχισαν να «πυκνώνουν» όταν η Βιλερμπάν έφτασε στο 14-0 και μείωσε σε 61-58 με 8’33’’ για το τέλος της αναμέτρησης. Ο αγώνας ουσιαστικά μέσα σε 8 λεπτά είχε αλλάξει και από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» σταμάτησαν να βγάζουν σκληράδα στην άμυνα, έχασαν τελείως τον προσανατολισμό τους.

Στο 32’ ο Ολυμπιακός έκλεινε τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και η Βιλερμπάν μείωσε σε 61-60. Σε περίπου 9 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 27-7 για τους γηπεδούχους που είχαν καταφέρει να αποσυντονίσουν την ελληνική ομάδα και να γίνουν διεκδικητές του αγώνα αν και είχαν βρεθεί στο -21.

Το «τρελό» τρίποντο του Λαρεντζάκη (68-64 με 5’36’’ για τη λήξη της αναμέτρησης) ήταν πολύ σημαντικό ώστε να «ξεκολλήσει» ο Ολυμπιακός και να πάρει ανάσα από την ασφυκτική πίεση που ασκούσαν πλέον οι γηπεδούχοι. Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν με «νύχια και με δόντια» το +4 ενώ απέμεναν 3’35’’ για το τέλος (70-66 με καλάθι του Γουόκαπ) αλλά ο Γιουσουφά Φαλ ισοφάρισε σε 70-70 με 2’36’’ για το τέλος.

Ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο αλλά γρήγορα μείωσε ο Λάιτι και μετά το άστοχο σουτ του Λαρεντζάκη και το φάουλ στον Ντε Κολό υπήρξε και τεχνική ποινή σε βάρος του Ολυμπιακού. Οι βολές του έμπειρου Γάλλου (2/3) έφεραν μπροστά την Βιλερμπάν για πρώτη φορά στον αγώνα (74-73) με 1’37’’ για το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Λαρεντζάκης (ενώ είχαν μεσολαβήσει λάθη κι άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν) έδωσε ξανά προβάδισμα (75-74) στον Ολυμπιακό με 27’’ για τη λήξη του αγώνα. Είχε προηγηθεί σπουδαία άμυνα από τον Φαλ απέναντι στον Ντε Κολό που έδωσε στη συνέχεια την ευκαιρία στον Έλληνα διεθνή να σκοράρει στον αιφνιδιασμό.

Με 9’’ για το τέλος η Βιλερμπάν είχε την τελευταία επίθεση και ο Νουά σχεδόν με τη λήξη πέτυχε τρίποντο που έφερε μπροστά τους Γάλλους (77-75). Ο Ολυμπιακός δε μπορούσε να κάνει τίποτα για να αλλάξει την κατάσταση στα 0,3’’ που απέμεναν!

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 31-47, 50-61, 77-75

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 14, Νουά 13, Καουντί 14, Ντιό 6, Τάιους, Ντε Κολό 13, Φαλ 2, Λάιτι 9, Ομπασοχάν 2, Τζάκσον- Κάρτραϊτ 4, Πονς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7, Κάνααν 14, Λαρεντζάκης 10, Φαλ 4, Σλούκας 13, Βεζένκοφ 16, Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 7, Πίτερς, ΜακΚίσικ

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βιλερμπάν- Ολυμπιακός 77-75: Κατέρρευσε μέσα σε 15 λεπτά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College