ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Πρωτοπόρος η Ούνικς, άγγιξε το θαύμα η Χίμκι (vids)

Η Ούνικς Καζάν πέρασε, προσωρινά, στην πρώτη θέση της VTB. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αήττητη στα πέντε τελευταία ματς, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ζενίτ με 99-82, χάρη σε 16 πόντους τους Μέλβιν Ετζιμ, 14 του Τζαμάρ Σμιθ και 11 του Χοακίν Κόλομ (8 ασίστ). Οι παίκτες της Ούνικς είχαν 52% στα σουτ...

Η Ούνικς Καζάν πέρασε, προσωρινά, στην πρώτη θέση της VTB.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αήττητη στα πέντε τελευταία ματς, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ζενίτ με 99-82, χάρη σε 16 πόντους τους Μέλβιν Ετζιμ, 14 του Τζαμάρ Σμιθ και 11 του Χοακίν Κόλομ (8 ασίστ). Οι παίκτες της Ούνικς είχαν 52% στα σουτ τριών πόντων (11/21) και 22 τελικές πάσες.

Την ίδια στιγμή, η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώριζε εντός έδρας ήττα από την φιναλίστ του Eurocup, Λοκομοτίβ Κουμπάν (90-83).

Η «Λόκο» (με 67% στα τρίποντα, 14/21) ήταν εκπληκτική στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, με το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο να βρίσκεται στο 80-51! Η Χίμκι επιχείρησε το… θαύμα, νίκησε στην τελευταία περίοδο με 32-10, αλλά δεν ήταν αρκετό. Συνολικά η Λοκομοτίβ υπέπεσε σε 22 λάθη (η Χίμκι πήρε 30 πόντους αυτά), τα 9 από αυτά στην περίοδο της… κόλασης!

Ο Αλεξέι Σβεντ είχε 25 πόντους (2/10 τρίποντα) και ο Τάιλερ Χάνεϊκατ 15. Για τη νικήτρια, ο Κρις Μπαμπ είχε 22 (6/7 τριπ.) και ο Τζο Ράγκλαντ 18 (4/4 τριπ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρωτοπόρος η Ούνικς, άγγιξε το θαύμα η Χίμκι (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.