ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Σάσαρι: Τρομερό ματς και… 2-0 την Αρμάνι

Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο επικράτησε 112-101 στην παράταση

Η Σάσαρι αναδείχθηκε νικήτρια στο «Mediolanum Forum», έπειτα από μία εκπληκτική μονομαχία.

Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο επικράτησε 112-101 της Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Σάσαρι έκανε το 2-0 και υπολείπεται μιας νίκης για να περάσει στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν αντίδραση μετά το εις βάρος τους 86-79 από την Τετάρτη.

Με όπλο τους το εκπληκτικό 54% στα τρίποντα, η Αρμάνι προηγήθηκε 53-52 στο ημίχρονο.

Πρωταγωνιστής (και με διαφορά) στα πρώτα δύο δεκάλεπτα ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους.

Στον αντίποδα ο Τζακ Κούλεϊ αντιπαρέτασσε 7 ριμπάουντ (!) και έβαζε 11 πόντους.

Ο Τζέιμς βρήκε στο πρόσωπο του Μίτσοφ έναν άξιο συμπαραστάτη στην προσπάθεια για την ισοφάριση της σειράς.

Η Αρμάνι έφτασε στο +14 στο 28’ και έδειχνε ότι τίποτα δεν θα τη σταματήσει.

Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, το ματς έγινε διεκδικήσιμο και, άρα, θρίλερ.

Στα 9,1’’ ο Ντισόν Πιέρ σηκώθηκε από τη γωνία παρά τη σκυλίσια άμυνα δύο αντιπάλων, έγραψε το 95-95 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Σάσαρι ήταν ασταμάτητη και με σκορ 112-101 ζευγάρωσε τις νίκες της στη σειρά.

Ο Τζέιμς σταμάτησε στους 32 πόντους, τα 5 ριμπάουντ και τις 3 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Aτσίλε Πολονάρα είχε 29 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάσαρι: Τρομερό ματς και… 2-0 την Αρμάνι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.