ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Σιαουλιάι – Ζαλγκίρις 78-93: Aνετα πριν τον Ολυμπιακό

Η Ζαλγκίρις έφυγε με τη νίκη 93-78 από την έδρα της Σιαουλιάι, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασεκιβίτσιους κατάφερε να εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη κόντρα στην προτελευταία (5-21) της βαθμολογίας, καθώς έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (49-37). Έτσι, δόθηκε η ευκαιρία για rotation, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι μόλις ένας παίκτης, ο Ουόλτερ, αγωνίστηκε παραπάνω από 20 λεπτά (23:14).

Στο δεύτερο ημίχρονο στο σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 55-82. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκριγκόνις με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ουλανόβας με 13 και Ντέιβις με 9. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ουρμπούτις (22π.) και Λουκοσιούνας (17π.).

Με αυτή τη νίκη, η Ζαλγκίρις βελτίωσε το ρεκόρ της σε 23-3, παραμένοντας βεβαίως μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Πλέον, η προσοχή της στρέφεται στο πολύ κρίσιμο ματς της Παρασκευής (29/3) στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό, που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την είσοδο στα playoffs της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-49, 55-82, 78-93.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σιαουλιάι – Ζαλγκίρις 78-93: Aνετα πριν τον Ολυμπιακό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.